шляхами сірого лева

Книга спогадів Северина Левицького про перебування в УСС та в австро-угорському війську під час Першої світової війни. До книги увійшла також публіцистика Сірого Лева та спогади різних пластунів про Верховного Отамана

книга готується до друку

Про
книгу

Книга присвячена 130-літтю від дня народження Северина Левицького, Начального Пластуна. Головна родзинка книги – це знайдені спогади Сірого Лева про УСС (1914-1918 роки), що збереглися як машинопис у Пластовому музеї, США.

Спогади є унікальними та ніде до цього часу не публікувались. Вони відкривають цікаві та несподівані сюжети з життя української галицької інтелігенції початку століття, а також УСС та цісарсько-королівського війська

Важливими є також і незакінчені спогади про службу Северина Левицького ад’ютантом у Василя Вишиваного – Вільгельма Франца фон Габсбурґа-Лотаринзького, полковника Легіону Українських Січових Стрільців.

Спогади Северина Левицького становлять великий суспільний інтерес до подій Першої Світової війни, питань діяльності УСС, УГА та Пласту. Книга також містить маловідому, але влучну й досить актуальну прижиттєву публіцистику Сірого Лева (публікації в журналах «Молоде життя», «На сліді» тощо) та спогади про Начального Пластуна.

Це видання – другий проект з серії “Книгозбірня ім. Прижмуреного Ока”, покликаної нагадати про славні й маловідомі сьогоднішнім читачам події в історії українського скаутингу – Пласту, розповісти про тих, хто торував шляхи для відродження незалежності України, збереження української культури, захисту від зовнішніх агресорів та внутрішніх проблем. Першим у серії вийшов “Альманах Пласту Карпатської України

Ці спомини будуть мати певні недоліки, бо пишу їх вже майже по сорок літах, без ніяких до того матеріялів. Провадив я справді щоденник під час цілої 1-ої Світової Війни, в якому окремий зшиток присвячено рокам 1918-1920

При стації підземного телефону. Кірлібаба, 1917

зміст

^

Розділ І. Спогади Северина Левицького

 • Родина і дитинство в Щуровичах
 • Спогади усусуса
 • Спогад про Василя Вишиваного
 • Зі щоденника про події червня 1941 р. у Львові
 • Начерк житєпису Ольги з Левицьких Басараб
^

Розділ ІІ. Життєвий шлях Северина Левицького

^

Розділ ІІІ. Публіцистика Северина Левицького

 • На маргінесі пластових змагань (1925)
 • У пятнайцятьліття (1926)
 • І-ий Зїзд впорядчиків Уладу Новиків (1927)
 • Про Пласт на Карпатській Україні (1939)
 • Тридцятип’ятиліття Пластового Руху в перехресті впливів тоrочасних духових течій (1948)
 • На порозі нового етапу (1950)
 • До історії КУПО (1953)
 • Шляхами Ольги Басараб
^

Розділ ІV. Северин Левицький у спогадах

 • Заклик ГПБ з приводу 70-ліття Начального Пластуна (1960)
 • Бойчук О. Слово над могилою Сірого Лева (1966)
 • Коренець Г. Він завжди був з нами (1977)
 • Гладкий Я. Мої спомини про Сірого Лева (1981)

Розділ І

Кінець 1914 року застав мене на карпатському фронті на північний захід від залізничої стації в Волівці. Я був тоді комендантом сотні УСС Борука. В кватирі сотника Дмитра Вітовського в с. Н. напротив переходу через Карпати “Руський Путь”, який забезпечувала саме сотня Вітовського, одержав я наказ від Референта УСС при Корпусі ґен. Лямезана, сот. М. Галущинського, явитися до нього негайно до Волівця.

Мети визову до Волівця в наказі не було подано, тому я з різними думками про свою дальшу долю “бив ногами”, як звичайно на фронті з налечником та невідступним своїм “штуцом-бестшісер І.Р.24” на плечах.

 

Розділи

Сторінок

Ворог не спить, кождої хвилі може мене сильно скомпрометувати. В кождому випадку я почав переглядати мій тодішній архів, багато я з нього спалив, прийшлося і справити мій щоденник, який я тоді вів. Я виривав картки з щоденника, нищив цілі партії, переписував голий фактаж. Між іншим я тоді видер із щоденника опис справи чести з Влодарским…

При першій зустрічі впадало в очі його обличчя, що нагадувало римського патриція з доби з Юлія Цезаря

Яро Гладкий

Пласт, як суспільна організація з прицілом на широке майбутнє для реалізації національно-державницьких прагнень українського народу

Сірий Лев

Очевидно, що Начальним Пластуном не міг тоді стати ніхто інший, як Сірий Лев. Він то завершив цілу концепцію Пласту

Олександр Тисовський

Про Северина Левицького

Северин Левицький (пластове псевдо — Сірий Лев) — Верховний Отаман Пласту (1924—1930), Начальний пластун (1947—1962). Член 1-го куреня УПС ім. С. Тисовського. Старшина Леґіону УСС та УГА, активний творець Листопадового Чину. Відзначений бойовими нагородами.

Народився 6 вересня 1890 р. у селі Щуровичах, повіт Броди (тепер Радехівського р-ну Львівської обл.) в родині греко-католицького священика о. Михайла і Савини Стрільбицької (також походила з давнього священичого роду). В сім’ї були дві старші дочки — Іванна (пізніше вчителька) і Ольга (пізніше членка УВО, заміжня Басараб, замордована у польській тюрмі).

Не знав бо я ще характеру моєї праці, не знав навіть, куди їду. А їхав я з твердою постановою, що на новому пості я мушу бути дальше УСС-ом – себто всю мою діяльність спрямовувати на добро України. Я був тоді на 24-му р. мого життя.

Підпис Северина Левицького

статті 

^

Те, що написано в нас на прапорах

Боже, послухай, послухай, молю!
Серцем, устами, душею й ділами
Край свій благословлю!

Листівки з нагоди 130-ліття Северина Левицького

Листівки з нагоди 130-ліття Северина Левицького

6 вересня 2020 року виповнюється 130 років від дня народження Северина Левицького – Сірого Лева, Начального Пластуна. З цієї нагоди проект “Історія Пласту” спільно з Пластовим музеєм у США та Музеєм-архівом пластового руху виготовили дві поштові листівки.

читати більше…

Останній український принц. Вільгельм Габсбург

Останній український принц. Вільгельм Габсбург

У 2020 році відзначатимемо 125 років з дня народження Вільгельма Габсбурга – австрійського ерцгерцога, який обрав для себе українську національну ідентичність і увійшов у нашу історію як Василь Вишиваний. Хто він? Вояк, поет, політик, людина зі складним характером і карколомною біографією. Знайомство з нею нагадує сценарій блокбастера, де є місце і трагедії, і драмі, і пригодам. Досхочу в них бойових епізодів, політичних інтриг і комічних ситуацій – від прибуття на фронти Першої світової до смерті у київській в’язниці радянської держбезпеки.

читати більше…

Над книгою працюють:

Оля Свідзинська (Львів), Іван Гоменюк (Київ), Оксана Водотика (Відень), Андрій Ребрик (Івано-Франківськ)

Художнє оформлення – Тарас Зень (Станиславів:)

Фото взяті з Пластового музею (США) та приватного архіву родини Олександра та Данила Криницьких

Отримуй новини

Час від часу ми розсилаємо найкращі наші матеріали через електронну пошту. Будь на зв’язку!

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This