Сірий Лев: Про Пласт у Канаді й США в рр. 1932-1933

В свойому історичному спомині-нарисі про Пласт, який я писав у рр. 1946-1947 ще в Німеччині умисне я оминав ширші згадки про Пласт поза українськими землями, просячи тодішній спонзорів евентуального видання тих споминів взяти це під увагу та долучити до тих споминів подібний нарис про Пласт на Закарпатті і на чужих землях у Европі та Америці тих пластунів, що активно працювали там, та які були на еміграції й навіть розпоряджалися відповіднішими матеріалами.

Та, на жаль, моїх споминових нарисів так і досі не опубліковано, на жаль також і не появилися досі якісь синтетичні спинилові матеріали про Пласт на Закарпатті та в чужих землях, яких Пласт підлягав до 1939 р. СУПЕ в Празі.

Мій історичний нарис про Пласт я писав ще тоді, як ми “находили” себе по світі, як ми щойно збирали перевезені на еміграцію пластові архівні матеріали. Писав я тоді мій нарис попросто ще за свіжої пам’яти, як маю нині про ці давні-давні справи, бо не міг я користати із вивезених мною зі Львова комплекту всіх пластових видань, бо їх уже на еміграції “позичено” до осередка УЦК в Любені на Шлеську, де їх залишено совєтам у зуби, не передбачаючи скорого захоплення Любену Червоною Армією. Мусимо бути вдоволеними, що хоч з того кітла ЧА видісталися щасливо чолові працівники УКЦ, поміж ними й дехто з визначних діячів Пласту. Користав я при писанні нарисів також із моїх вирятованих записок. Можу одначе запевнити читачів тих нарисів, що місця, де я опирався тільки на мою пам’ять, то вводив їх тільки тоді, коли я був на 100% певний, що мене пам’ять не милить, або коли я це конфронтував в великій мірі з описами других людей.

Побачивши одначе, що мій нарис так і не побачить світа, я вже в пізніших роках побуту на еміграції, почав збирати матеріяли й про Пласт у тих місцях, де я сам не брав живої участи, м.и. і про Пласт у Канаді й США ще до приходу в ті краї нашої новішої еміграції. З приємністю стверджую, що ті початки були куди більші, як я у Львові знав, або наскільки я пам’ятав це із львівських часів. На просьбу видавців Ювілейного Вінніпезького Журналу посилаю отже хоч частину мною зібраного матеріялу, що можу зробити при короткому мені виміреному часі, бо час Стрічі в Вінніпеґу наглить.

Прошу оцю мою записку долучити до мого загального історичного нарису, як частину його, не до публікації в “Вогнях”. До публікації залучую окремий листок. При цих матеріялах спираюся головно на пл. вид. “Молоде життя” з рр. 1932-33, що виходило в Празі.

СКОБ!

Джерело: З архіву Пластового музею у Клівленді, Матеріали “СІРИЙ ЛЕВ”, Знак 136/61

Сірий Лев: Про Пласт у Канаді й США в рр. 1932-1933

Сірий Лев: Про Пласт у Канаді й США в рр. 1932-1933

*

СІРИЙ ЛЕВ

Знак 137/61
Бафало, дня 20 червня 1961

Про Пласт у Канаді й США в рр. 1932-1933
(доповнення до мого історичного нарису)

Нью Йорк, США
Пласт у Нью Йорку зорганізувала перша пластунка з Галичини Степанія Перестюк, що на початку 1922 р. літа приїхала з батьками до Нью Йорку й зараз взялася за організацію Пласту в цьому місці. На 1 жовтня 1932 року було вже 30 дівчат і 10 хлопців.

Пластові сходини відбувалися два рази, а почавши від 1 жовтня один раз у тижні. Крім пластової праці треба було звертати увагу на це, що багато дітей не володіло українською мовою, бо не вивчали її досі, не вміли навіть читати й писати по-українськи.

Та успіх був і Пласт виступав по 1 жовтня 1932 р. в одностроях на кількох пікніках українських товариств, як рівно ж на Святі героїв 9 жотвня. 35 членів Пласту в одностроях творили почесну сторожу на панахиді коло гробу Героїв. Троє пластунів держали перед гробом вінок із написом “Поклін Героям – Український Пласту у Ню Йорку”. Пласт у Нью Йорку стояв у зв’язку із СУПЕ у Празі й йому звітував.

До історії Пласту в Нью Йорку треба віднести й знимку з того часу та взірець пластової виказки, які є в посіданні Сірого Лева. На виказці видимо групу пластунів в одностроях – 60 юнаків, над ними американський прапор і український із написом “Український Пласт”. Виказка виставлена на картонику з одної сторони по-українськи, з другої сторони по-англійськи. Текст виразно говорить про Український Пласт, українська сторінка має навіть в кутику видруковану жовто-синю ленточку.

Джерси Ситі, Ню Джерсі, США
Другий пластовий відділ у США постав у місті Джерси Ситі також завдяки заходам вище згаданої пластунки Степанії Перестюк. Весною 1933 року відділ мав уже 30 дівчат і 20 хлопців. Сходини відбуваються два рази у тиждень. С. Перестюк і тут стояла в зв’язку із СУПЕ у Празі, м.и. замовляючи там 50 пл. відзнак.

Едмонтон, Альберта, Канада
“Народний Дім” у Едмонтоні почав (вістки із березня 1932) організацію Відділу Пласту в Едмонтоні. Перші сходини були 28 січня 1933.

Саскачеван, Саскатун, Канада
У програмі з’їзду Українців-католиків Саскачевану 29 грудня 1932 року був м.и. також виклад “Пласт” скавтмастера Б. Корчинського, учителя з Ґолдфест, Канада.

Скаутська організація української молоді в США
Часопис “Дніпро”, що виходив у 30- рр у Філядельфії, надрукував у ч. 23 від 1 грудня 1932 року у відділі “Молода Україна” начерк статуту організацій української молоді при українських православних церквах Америки. В цей начерк входить також окремий статут, що говорит про цілі і програму та заряд і однострій.

Українська преса США і Канади про Пласт
Головно “Свобода” – Нью Йорк та “Українські Вісти” – Едмонтон містять різні статті й замітки про Пласт, надіслані СУПЕ або власні. Шукаю охочих, яким доступні ті часописи переглянути згадувані, а при нагоді й інші річники цих часописів і присилати мені як не зреферевані вже вістки, то хоч бібліографічний список поміщуваних у тих часописах пластових матеріалів.

СКОБ!

Сірий Лев

Сірий Лев: Про Пласт у Канаді й США в рр. 1932-1933

Сірий Лев: Про Пласт у Канаді й США в рр. 1932-1933

Сірий Лев: Про Пласт у Канаді й США в рр. 1932-1933

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This