Сірий Лев: До історії VІІ Куреня УПС ім. Андрія Войнаровського, 1950

Початок існування Куреня це м.[ісяць] травень 1946 р., коли то, після розв’язання ДП-табору на Карльсфельді, перенесено велику частину мешканців того табору-українців до існуючого вже інтернаціонального ДП-табору в давних СС-казармах на Фраймані, біля Мюнхену. Разом із тими переселенцями опинилася в тому таборі група сеніорів, що були вже пластово активні в таборі Карльсфельді. Їх число зростало з кожним роком. Доля судила і мені бути в момент переселювання табору між тими переселеннями, а опісля, в рр. 1945-1949 я часто бував гостем у тому таборі.

Всі пластуни, між ними і сеніори, приступили негайно до організації пластового життя у цьому таборі. Вже в травні повстали повстали перші гуртки: новацькі, юнацькі, ст. пластунські і сеніорські. Весною того року відсвятковано Пластове «Свято Весни», в якому сеніори брали активну участь.

Був це час, коли вже давні Курені сеніорів відновлювали свою діяльність і коли, не тільки в мене, але й других сеніорів назрівала постанова відновити Український Пластовий Сеніорат у ширшому маштабі, як він був у рядах великої еміграції у 1945 р. Ясним отже було, що всі сеніори повинні бути охоплені своїми Матірними Куренями, як уже були досі охоплені деякі. Треба було творити нові Курені на основі звя’зків, які перетривали другу всесвітню війну, або на основі вже нових зв’язків, в нових умовинах праці і співжиття.

На старій основі відбудовано Курені І, II, III, V, X, на нових основах створено всі інші Курені УПС. Між цими останніми був як третій із черги VІІ-ий Курінь ім. А. Войнаровського на Фраймані-СС-касарнях. Плян створення окремого Куреня на Фраймані обговорював я не раз із сеніорами на Фраймані, м. і. з сен. Др. Іларіоном Домбчевським, одним із активніших сеніорів, який цю думку радо підтримав і як карний пластун, ще з перед першої війни, її реалізував, його слід уважати за чолового основника цього Куреня.

Формальне засновання Куреня могло відбутися і відбулося щойно після затвердження Правильника УПС ГПС-ою у вересні 1946 р. і після відбуття Головної Ради УПС у Байройті в жовтні 1946 р. У своїх підручник записках знаходжу тільки це, що Курінь основано в грудні 1946 р. Курінним став сен. Др. Іларіон Домбчевський, Курінним суддею сен. о. Дмитро Шевчук. По сьогоднішній день є вони на своїх постах, хоча перший перебуває в Ню Йорку, а другий у Вінніпеґу.

Вузли дружби курінь Войнаровського Ню Йорк 1950-1953

Вузли дружби курінь Войнаровського Ню Йорк 1950-1953

До Куреня увійшли ті сеніори із СС-табору на Фраймані, що досі не мали іншої курінної приналежности, тобто велика більшість із усіх сеніорів на Фраймані. Здавалося б, що цей припадковий склад членів не видержить проби, але показалося, що давна пластова дисципліна та кількалітня співпраця, на одному місці створили такі міцні засоби зв’язку, що члени Куреня, хоч сьогодні розкинені по трьох континентах – від Австралії, через Америку до Европи, рішені не розв’язувати свого Куреня, а вжити його для виявів пластової дружби і скріплення пластової праці на місцях свого нового поселення.

В перше п’ятиліття існування Куреня бажаю всім його членам найкращих успіхів на їх не легкому пластовому шляху.

СІРИЙ ЛЕВ, Лакавана, Н.Й.
Травень 1950.

ДО ІСТОРІЇ VІІ ГО КУРЕНЯ УПС ІМ. АНДРІЯ ВОЙНАРОВСЬКОГО.
/Записано а нам’яти/

Вузли дружби курінь Войнаровського Ню Йорк 1950-1953

Вузли дружби курінь Войнаровського Ню Йорк 1950-1953

Джерело: Пластовий музей у Клівлені. Фонд “Періодичні видання”, “Вузли дружби курінь Войнаровського Ню Йорк 1950-1953”.

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This