Перше Свято Юрія і Пластова Ватра 6-го травня 1951 пластунів Австралії

Точно о 1-ій год. пополудні на сіднейському головному двірці збираються малими групками українські пластуни. Тут і там чути пластові привіти. Це перший раз в історії сіднейського Пласту так чисельно зібралися пластуни. В декого є однострій.

Пів години пізніше всі сидять в потязі залишаючи за собою шумне місто і фабричні комини. По дорозі число збільшується, всідають пластуни і гості.

Приїжджаємо до кінцевої зупинки Вaтерфол. На нас чекає автобус, нема часу розглядатися. Їдемо дальше. Дорога провадить серпантином поміж лісом.

На місце добиваємося з опізненням, година вже 3.30. Спішно висідаємо. Перед нами розкривається панорама австралійської природи. Довкола горбки покриті, евкаліптом, помережані срібними стрічками потоків.

Даремно блукають очі прибувших за сосною чи берізкою, щоб хоч тим нагадати рідний край. На мить думки линуть там, де ми з грудей матері вислали любов до Неї – України.

Свисток будить з півсну. Перед мною в дволаві збірка, чути наказ. Сеньйори, старші пластуни, юнаки і новаки стали до святочної збірки. З півколом уставились гості.

Словами СКОБ витає друг станичний – у відповідь несеться з десяток грудей грімке “Сильно, Красно, Обережно, Бистро!” і гине в австралійському лісі. Під звуки пластового гимну маєстатично підноситься національний прапор! Тут для нас маленький клаптик України. Линуть слова наказу.

“Перше пластове свято Юрія улаштоване пластунами Сіднею є виявом розгару пластового життя в Австралії. Нехай не лякає нас роздрібнення українського Пласту по всіх частинах кулі земської. Перед нами велике завдання, велика мета, плекаймо пластову ідею, шо дасть нам запоруку духової єдности. Нехай прапор пластової ідеї чесно і не сплямлено принесім на Рідну Землю”.

Перше Свято Юрія і Пластова Ватра 6-го травня 1951

Перше Свято Юрія і Пластова Ватра 6-го травня 1951*

При цій нагоді комендант свята пл.сен. А. Жуківський надав старшому пластунові М. Жупанському ступінь пластуна розвідчика.

Святочне відкриття свята закінчується, пластуни розтаборовуються вигідно, хто на камені, хто на траві, починають підвечіркувати. Кожного апетит знаменитий. Повітря чисте з різким запахом евкаліптових олійків. З нами теж гості, це переважно батьки з дітьми. Ці найменші найкраще себе почувають. Всюди гамір, дотепи.

Тим часом комендант свята пішов просити дозволу в австралійських чинників розпалити ватру.

Члени кожних гуртків збираються разом і роблять генеральну пробу перед виступом. Вертається комендант і подає програму свята. Лишається ще тільки пів години часу. Старші пластуни швидко будують ватру, юнаки допомагають.

Надвечір стемніло. Пластуни стоять на струнко. Святочну ватру запалює пл.сен. О. Корженівський.

Пл. юначки Лада Пеленська, Марія Гулик і ст.пл. І. Берегуляк складають Пластову Присягу. Нових три стало на службу Богові і Україні.

Всі сідають навкруги ватри. Сухі гілки евкаліптів трішать, сиплеться сніп іскор і зникає в темній пітьмі ночі. Пливуть пісні – пластові, стрілецькі, сумні, веселі. Пригадується рідний край. Це переплітають деклямації, жартівливі виступи. Старші пластунки збираються разом і рецитиють гумористичний вірш “Так то наша Станиця працює”. Авторка сидить в куточку тихенько, не хоче зрадити своїх поетичних здібностей. Тим часом гурток ст. пластунів розпинають екран і готовляться до виступу, що після їх думки був найбільшим вдалим. Знову деклямація ст.пл. Христини, а тут вже наш многонадійний юнак Жук пописується своєю ложкою. Дуже милий виступ наймолодшої новачки Жуківської. Вона же трохи шепетляво, але дуже відважно відрецитувала два вірші.

А найбільшою атракцією ватри були христини пластунів та пластунок. Тут дотепам і сміхам не було кінця. Пластуни дуже відважно підходили до ватри, а верталиля тихо, смирно до гурту. В неодного уявлялися безліч можливостей. Може Одіссеї, Робінзон-Крузо, а може Довбуш, Орел, Стріла чи Русалка, Спартанка, Маєва нічка і на саму думку одної з цих безліч можливостей ставало радісно на серці пластунів. Але наше братство не таке -на зустріч бажанням не вийшло. Так то – ст.пл. Т.Триш став вітрогоном, пл.сен. Ю. Голобродський – жирафою, ст. пл. Ю. Бачинська – Забудькою, ст. пл. М. Жупанський – Акулою, ст.пл. Х. Пугарецька – Іскрою, ст.пл. Л. Коломиців – Петлею, пл.юн. Л. Пеленська – Щебетушкою, ст.пл. Г. Лубик – Дон-Жуаном, ст.пл. Д. Гулик — Барвінком, ст.пл. Сакалюк – Куць, ст.пл. А. Війтович – Коала, пл.юн. Жук – вомбат і ст.пл. І. Берегуляк – Бджілкою.

Догоряє ватра, пл.сен. Жуківський закриваючи свято підчеркнув невмиручість Пластової Ідеї і значіння Святоюрської Ватри. Вона горіла на наших земляхкожного року під якою окупацією ми не були. Вона горить й тепер в ці найстрашнішій хвилині нашої історії.

Полиньмо думкою до наших друзів, що потайки продовжують Пластову ідею.

Остання збірка, прапор опускається додолу. Несеться благальне “Боже Великий Єдиний”…

В кожного тверда постанова – “На щастя дорогу введу Вітчину”.

Воронора Дам, вія Ватерфол

ст.пл. Ірина Берегуляк

Матеріал: пл.сен. Віктор Зубенко, БМ, Австралія

Примітка до фото. Коментар від Irene Taylor: “Зверху зліва: Тарас Триш, решти не пригадую, по середині в цивільному Марійка Наріжна, перед нею Орися Жуківська, біля неї з права Люба Корженівська, біля неї Х, тоді Сашко Якубовський, за ним може Сашко Корженівський. Зліва передній ряд: Анатолій Жуківський (Медвідь), Х, X, Х, Х, Х, Ірена Круцько, Х Х Х, Гліб Дубик, Х.”.

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This