Леся Храплива: Пластова зустріч, Канада, 1957

Поміж багатьома імпрезами цього, такого рухливого в нашому громадському житті літа – була одна, що залишила незатертий слід. Це Ювілейна Пластова Зустріч у Ґрефтоні біля Торонто. Цею Зустріччю відзначує Пласт 45-річчя свого існування. Ще так недавно, здається, горіли високо – аж під альпейське зоряне небо – ватри Ювілейного Свята Весни у Міттенвальді. Тоді відзначувано щойно 35-річчя, а ось уже проминуло з того часу дальших десять років!

І дивно, як не зважаючи на час, що так швидко біжить, завжди стоїть однакова ця постать малого хлопчини, що на бездоріжжях мандрівок нашого народу – шукає слідів, постать пластуна. Носив він, і носить однострій барви прив’ялого листя, що такий скромний, а рівночасно так добре хоронить перед небезпекою у важкому терені. І хоронив досі!

Вже сорок п’ять років шукає хлопчина в хаосі — слідів правди та йде за ними. Та скільки літ не проминуло б – він завжди бадьорий, ніколи невтомлений, завжди молодий. Хто не вірить, нехай погляне на те, що діялося на Зустрічі: море буйних молодих голів та безжурний сміх юности. Там були, безумовно, і старші. Але за датами народження лиш, не за підходом до життя. Посивілі у вірній службі обраній замолоду Ідеї, із слідами кайдан польських тюрем на руках, із числами з німецьких кацетів — а все ж таки усміхнені й життєрадісні.

Відкриття ЮМПЗ 1957 року на пластовій оселі в Грефтоні, Канада

Відкриття ЮМПЗ 1957 року на пластовій оселі в Грефтоні, Канада

Побіч них же станули ті, що не кожний міг їх запримітити, хіба той, хто цілим серцем вжився в містерію Вогню Великої Ради: стояли невидимі ті, що в цю хвилину фізично десь у снігах Колими чи пустирях Казахстану. Стояли і своєю приявністю збагачували врочистість Ювілею і ті, що в ту хвилину ще дальше: пластун у своїй меткій уяві найшов правильно слово на очеркнення місця, де вони пробувають: при Вічній Ватрі…

Дивні дороги Божі, того доброго Бога, що прослав пластунові під ноги ввесь чар природи та дозволив його здобувати у трудах мандрівки: на Зустріч мала змогу прибути і Людина, що сорок п’ять років тому покликала перших пластунів у мандри: основоположник Пласту д-р Олександер Тисовський.

Олександр Тисовський, ЮМПЗ 1957 р. в Канаді

Олександр Тисовський, ЮМПЗ 1957 р. в Канаді

Перед Ним станули чотири пластові покоління, всі сповнені подиху весни, того незабутнього настрою, що його стільки разів доводилося переживати кожному пластунові: коли гаснуть зорі, а ви з готовими наплечниками збираєтеся в гори.

На обличчях, що їх мідяно красили відблиски вогню, станула ціла історія сорока п’яти років…

Не історія сповитих славою перемог, хоч перемагали вони у рядах Січових Стрільців на Маківці, здобували Київ та клали з усмішкою свої голови в Чотирокутнику Смерти і під Хустом і під Бродами і були першими з перших в Українській Повстанській Армії.

Це й не історія великих особистих подвигів, хоч були між ними численні, що вміли встоятися на своєму місці до кінця, навіть якщо цей кінець був ним і для них самих.

Це й не історія небувалих осягів у науці та мистецтві – хоч не один український учений носив та не один носить із гордістю пластову лілею. А іскри пластових ватер розжарили талант неодного нашого мистця.

Та спільна історія їх усіх – це жива та повна напружень повість про похід чотирьох поколінь угору, до височин ідеалів Краси та Добра. Були та є поміж ними люди старші, молоді та діти. Носії високих поривів та жерці дрібної, послідовної, буденної праці. Але спільна туга за Великим — це їх непоборна сила, що нею перемагали досі.

Ювілейна відзнака, 1957, Мирон Білинський

Ювілейна відзнака, 1957, Мирон Білинський

За час майже пів сторіччя свого існування Пласт став необхідним чинником нашого суспільного життя. Не лише без участи пластунів в одностроях не обійшлося б ні одне національне чи церковне свято, – але як, без оптимізму, що віє від тих молодих постатей – як виглядала б наша спільнота?

І ось під батьківським наглядом самого свого основоположника — Пласт відбув урочисто ці дні свого Ювілею. Довготривала підготовка до них, бо пластовим звчаєм не йшлося тут про масову лише участь пластунів: тут важилася вартість кожного учасника: у спортових змаганнях провірювалася фізична тугість нового покоління, тут у мандрівці по Україні (яка шкода, що мусіла бути вона лиш уявна!) – оцінювали, наскільки близька серцю молоді оця Небачена та Омріяна.

Брама ЮМПЗ 1957, Канада

Брама ЮМПЗ 1957, Канада

В такі врочисті дні забувається дрібне й несуттєве, а всею силою духового підйому шукається синтези минулого, щоб знайти шлях у майбутнє. Цього літа Пласт перейшов саме таку вузлову точку своєї діяльности – і малий хлопчина в однострою барви зів’ялого листя – вирушив – упевнений у свої сили – в дальшу мандрівку: до щастя, слави і свободи!

Учасниці ЮМПЗ 1957

Учасниці ЮМПЗ 1957

Джерело: журнал “Овид”, ч. 7-8, 1957, Пластовий музей у Клівленді

Примітка. Журнал “Овид” – щомісячник, видавався від 1949 року в Чикаго у видавництві Миколи Денисюка.

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This