Сірий Лев: Український Пласт, 1926

У[країнський]. П[ласт]. повстав у шк. році 1911/12, як стремління перенести світову ідею скавтінґу на український ґрунт, з другої сторони як стремління виховати відповідно кадри укр. молоді до грядучих подій.

Заходами Др. О. Тисовського, Петра Франка, Івана Чмоли, Мирона Федусевича й инших покрилася Галичина сіткою пл. відділів, так мужеських, як і дівочих. Дівочих відділів було процентово далеко менше, як нині і найгарніще представлявся відділ при У. П. Т. дівочій семінарії у Львові. З него вийшли одиниці, що підчас війни, в рядах УСС стали поруч своїх товаришів зі зброєю в руках, з него вийшли ті нечисленні одиниці, що нині, як старші громадянки, працюють у Пласті.

Підчас війни У. П. обмежив свою діяльність. Більшість молоді і її провідників вступала до УСС. Згадаю з них І. Чмолу, П. Франка, Яримовича (першого хорунжого У. П.), Олену Степанівну. Маючи отже так гарні традиції, У. П. негайно по катастрофі над Збручем віджив і почав інтензивну діяльність. Пластові гуртки були перші вістуни відродження укр. громадянського життя по катастрофі й зневірі 1919 і 1920 рр. На молодих плечах підняли вони національну традицію, винесли укр. нац. емблеми, мову й пісню на вулиці міст, справляючи усюда могили наших борців і несучи їм у Зелені Свята вінці й квітки, творили культ національних борців, вливали усюда своїми виступами віру в наші сили в зневірене нераз громадянство.

Гандзя Дмитерко-Ратич

Гандзя Дмитерко-Ратич

Українська пластунка стає тепер гідно поруч товариша пластуна. Дівочі пластвідділи повстають усюди поруч мужеських, а нераз і самостійно від них. Любов до У. П. і його ідеалів наділила рівним терпінням пластунів і пластунок. Гідна подиву прим, була постава дітей дівчаток 25 пл. куреня в Косові по арештованню їх опікуна М. Горбового, підчас судового слідства проти них і засуду їх за організований Пласту. Та мимо заборон і переслідувань Пласту ріжними владами, Пласт обійняв усі майже укр. школи, а далі й круги сільсько-робітничих верств села й міста. Нині при усіх середніх приватних укр. школах є пластові дівочі відділи з виключенням перемиського ліцея, учительських семінарій СС Василянок в Станиславові і Яворові. Сільсько-робітничі дівочі пластвідділи є нині в Косові, Калуші, Бібрці, Тисьмениці, Тустановичах, Львові й Бориславі. З держ. шкіл є дівочий Пласт нині тільки при 3. держ. учительській семінарії у Львові. Самостійний пластвідділ називаєьтся курінем, який складається з 50 приблизно пластунок. Курінь має своє число й патронку. Числа надає Верх. Пласт. Команда у Львові, патронку вибирає собі курінь. Курінь ділиться на гуртки по 7 пластунок.

Кождий дівочий пластгурток має знам’я й назву цвітки, птаха або символічного знака. Куріні одної місцевости творять Кіш. Усі курені підпорядковані Верховній Пластовій Команді у Львові, як секції Товариства Охорони дітей, Головою Верх. Пл. Кмди є від 1923 р. С. Левицький. Містоголовою Др. Олена Дашкевичева. У В. П. К. є від 2-го Верховного Пластового З’їзду 2.12.1925 окремі референтки організації й діяльностй для жіночих пластвідділів. Окрім сего є пластунки референтками загально-пластових справ. В У. П. жадних нині обмежень для пластунок нема. Крім Пластового Уладу, є ще Улад Старших Пластунок(ів) себто сих, що скінчили 18 літ і осталися в Пласті. В практиці є се нині гуртки студентів(ок) вищих шкіл або народніх учителів. Старші пластунки є згуртовані усюди разом зі ст. пластунами в одних курінях — тільки у Львові мають окремий жіночий курінь ст. пластунок т. з. IV курінь ст. пластунок ім. 22 січня 1919. Старші пластунки працюють будьто в установах ВПК, будьто як інструкторки в інших курінях (т. з. зв’язкові). Дівчатка пластунки до 14 літ життя зорґанізонані в гуртки-куріні й зв’язки новиків. Зв’язок новиків числить біля 80 новичок. Усі зв’язки творять Улад Новиків. Зв’язки новиків є мішані. Гуртки новиків(ок) ведуть переважно пластунки.

Табір пластунок

Табір пластунок

Плян праці новичок вичерпується т. з. “пробами”. Плян праці пластунок обнимає три пластові іспити і кількадесять іспитів умілостей. Залежно від сего є ріжні пластові степені: прихильниці, учасниці, розвідниці, вірлиці й гетьманської вірлиці. Плян іспитів дівочого Пласту у нас майже тотожний з плином іспитів мужеського Пласту, в противенстві до англійського Пласту, де при дівочім Пласті узгляднено головно обов’язки будучої матері й господині. Матеріялом іспитів отже нині є в нас головно впоряд, картографія, знакування, пізнання Рідного Краю і його історії, знання товариських форм, санітарна служба, пластові гри й забави, вироблення притомности ума та ідеї помочі ближним. Іспити вмілости мають за ціль навчити добре пластунку якогось фаху і зломити досить у нас закорінену погорду або й нехіть до фізичної праці. Старші пластунки зате або докінчують пл. іспити, або працюють, як сказано вище.

Крім сего, що вже сказано вище про діяльність У. П., слід зазначити ще ось що:

Іспити вмілости довели до заложення окремих гуртків умілостей, а місцями — варстатів і підприємств. Пластунки стало працюють по варстатах переплетничих, килимарських, трикотарських і инших. Послідна виставка пластових праць була уладжена в осени 1925 р. у Львові. Праці пластунок не уступали в нічім “фаховим” працям. В пластвідділах плекається спів, музику й спорт. Дівочі спортові гуртки, що нині існують, як окремі кружки, створили й заповнюють нині ще в більшости пластунки.

На особливу увагу в діяльности пластовій заслугує таборовання. На тім полі стоять пластунки нині далеко поза пластунами. Вина тут може не тільки в пластунках, як у незавидних обставинах. Тут замітити треба, що нині активно з жіночого громадянства не працює майже ніхто в Пласті. Нема отже кому в літі обняти активного проводу в організованні й веденні пласттабора, а сили старших пластунок (студенток) видно заслабі, щоби жіноче таборовання поставити на належній висоті. Перший повоєнний областний пласттабор пластунок зорганізовано в 1924 р. в Підлютім. Формально опікуном був проф. І. Чмола, фактично вела його ст. пл. Наталія Павлюківна зі Станиславова. Се був найчисленнійший табор, бо числив близько 30 пластунок.

Другий табор зорганізовано в 1925 р. без формальної старшої опіки. Вела його в Корчині ст. пл. Ірина Гаврищак зі Львова. Третій табор зорганізовано с. р. в с. Перехрестнім за Жаб’єм, в селі, де даровано Пластові парцелі ґрунтові. Провід табора с. р. спочивав у руках п. Марійки з Бачинських Донцової. Поза сими таборами організували поодинокі курені ще свої курінні табори. В усіх сих таборах добре було поставлено прогульки. На особливу увагу заслугують дві прогульки послідного табора — Перехрестив, Буркут, Шибене і Перехрестив-Жаб’є-Ворохта-Тартарів і відтак одна часть під проводом ст. пл. І. Гаврищак через Ґоргани до Підлютого, друга частина через Надвірну й Пороги до Підлютого під проводом п. М. Б. Донцової. В инших ділах пласт. діяльности пластунки перевисшають пластунів і так у плеканні культу поляглих борців, у помочі ув’язненим, збиранню грошей на ріжні пластові й непластові цілі і т. п.

В сім році вибудував У. П. на Соколі біля Підлютого на площі, яку віднаймив на довгий час ласкаво їх Ексцеленція Митрополит А. Шептицький, 3 будівлі, які міститимуть вигідно сотку дітей на вакаційних таборах. На дарованих гуцулами парцелях будуємо в Головах за Жаб’єм у серці Гуцульщини II Пластстаницю для літних таборів. Рівночасно окремий комітет збирав гроші для збудовання пластстаниці у Львові й заложення пластової, пристані в Галичі. Коли взяти ще під увагу, що У П. видав свій власний місячник “Молоде Життя” і видавництво “Записки укр. пластуна” без жадної посторонної помочі, які поруч соток рефератів, научних самоосвітних кружків і т. п. дбають про інтелект укр. молоді, коли взяти під увагу, що пластун змагається жити після високоморальних засад свого закона, та що не п’є й не курить, то думаємо, що Укр. Пласт заслугує на більшу увагу нашої преси й зорганізованого громадянства, як досі се було.

СІРИЙ ЛЕВ. Український Пласт.

Львів 17. вересня 1926 р.

Ілюстрований калєндар-альманах "Жіночої долі", Коломия, 1926

Ілюстрований калєндар-альманах “Жіночої долі”, Коломия, 1926

Джерело: Ілюстрований калєндар-альманах “Жіночої долі”, Коломия, 1926

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This