Слупчинський Орест-“Ґоґо”, ілюстратор, графік

Орест Слупчинський народився 20 лютого 1925 р. в Горішньому Шлеську, в Польщі, але коли настав час йому вступити до гімназії, батько послав його до Самбора. Змалку виявляв зацікавлення мистецтвом. 1943 р., маючи 18 років, вступив до Дивізії.

Був поранений в нерівному бою під Бродами, а після війни опинився в полоні в Ріміні. Там він ілюстрував таборовий сатиричний журнал «Оса». В Ріміні колеги Ореста Слупчинського назвали його «Ґоґом», і з того часу так його знав світ.

Перебуваючи в Ріміні, він нарисував близько 100 карикатур, 46 з яких були опубліковані в книжці про таборове життя «Зібралася кумпанія» 1947 р. Того ж року він утік з полону.

1951 р. Ґоґо приїхав до Америки, спочатку до Лорейну, Огайо, де група «бурлаків» допомагала один одному знайти працю в сталеливарній та автобудівельній промисловості. Звідти 1955 року переїхав до Гаррісбургу, Пенсильванія, де бодай міг працювати олівцем як кресляр. 1958 року перебрався до Нью-Йорка.

Автокарикатура "Ґоґо" з часів полону в Ріміні, 1946 рік

Автокарикатура “Ґоґо” з часів полону в Ріміні, 1946 рік

Переїхавши до США, продовжував увіковічнювати політичне, культурне і повсякденне життя української еміграції в різних дивізійних виданнях, в сатиричному журналі «Лис Микита», в пластових виданнях, а в першу чергу бурлацьких, як знаменита «Бурлацька правда» та періодичне курінне видання «Комета».

З припиненням видання «Лиса Микити» після смерти Едвара «Ека» Козака українська громада і карикатуристи втратили головне джерело політичної сатири й карикатури в США. Але «Ґоґо» продовжував свою улюблену роботу, ілюструючи різні видання, запрошення, грамоти, поштівки, відзначки для куреня, Пласту, дивізійників, Товариства Інженерів, Українського Інституту Америки, Українського Музею в Нью-Йорку. Він також ілюстрував і виконував мистецьке оформлення для кількадесяти книжок.

Перебуваючи в Лорейні, «Ґоґо» нав’язав тісні дружні взаємини з «бурлаками», мешканцями Раю Кавалерів.

Тоді він створив усі рисунки до «Бурлацької Правди», але до того часу не мав нагоди вступити до пластової організації. Щоб уможливити йому членство у «Ватазі», запроваджено новий титул. Він став першим «Бурлакою-Заразою», себто тим, що є просякнутий Бурлацьким Духом і має тісні дружні зв’язки у Ватазі, але не є у Пласті. Цей титул придумав «Чорний Джек» (Юрій Федорович) в Лорейні в 1952 р., на той час редактор бурлацького журналу «Комета».

Відійшов на Вічну Ватру 17 грудня 2017 року.

Рисунок в авторстві Ґоґо

Рисунок в авторстві Ґоґо

Джерело:

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This