Дідик Андрій – Соколине Око, організатор Пласту в Берегові

Проф. А. Дідик (1890–1931), як професор гімназії у Берегові, заложив перший пластовий відділ українського Пласту на Закарпатті, тому заслужено його уважаємо основоположником Українського Пласту на Закарпатті.

Про нього проф. Володимир Бірчак написав такий некролог:

Дня 3 квітня ц. р. [1931 – прим. Історія Пласту] скоропостижно помер професор гімназії у Хусті і скавтмайстер Андрій Дідик, переживши всього 40 літ життя.

Покійний походив із Перерова коло Коломиї у Галичині. По закінченні коломийської гімназії перейшов на університет у Чернівцях на Буковині, де скінчив філософічний факультет. Вже мав обняти посаду професора гімназії, коли 1914 р. вибухла світова війна, тому він вступив до Укр. Січових Стрільців. Як вояк, він мало воював крісом, а радше з О. Вахнянином та іншими організував на Волині народні школи. У шк. р. 1918/19 був професором гімназії в Дрогобичі, але попав у румунський полон і в ньому пересидів до весни 1920 р.

Висвободившись з полону, він переїхав до Чехословаччини і поселився в Ужгороді. По феріях того самого року його займенували професором новозаснованої руської (української) гімназії у Берегові. Враз з тодішним директором гімназії Андрієм Алиськевичем і іншими професорами, він їздив по селах і збирав учнів до гімназії. При гімназії заложено інтернат і покійний став його префектом. Він дуже любив молодь і вже на весну 1921 р. зачав робити старання, щоб при берегівській гімназії заложити Пласт. Так дня 17 травня 1921 р. покійний заложив перший руський (український) пластовий відділ у Берегові, що був першим руським (українським) відділом Пласту на Підкарпатській Руси.

Як провідник покійний вимагав від пластунів точности, учив їх порядку, заохочував до самостійности, завзивав до самоосвіти. За помилки і недотягнення рішуче докоряв та сварив. А що він був лагідної і милої вдачі, то його докори робили велике враження. У часі вакацій 1922 р. заложив перший укр. пластовий табор у Рахові, якого командантом був сам Покійний.

Пластова ідея скоро почала ширитися по Підкарпатській Руси і Покійний не покидав праці у Пласті. У шк. р. 1925/26 перейшов учити до гімназії в Ужгороді, де працював два роки. В тім часі був провідником 1-го куреня ім. Т. Корятовича при гімназії в Ужгороді, що його заснував проф. О. Вахнянин. Від 1927 р. був професором гімназії у Хусті, де також не перестав працювати у Пласті.

Хто ж з братів, що літом таборували, не пригадує собі щуплої постаті, завжди погідної вдачі у всіх таборах 1923–1930 рр.? Був у таборі у Кам’яниці над Угом, де нераз жартував з нами при вечірному вогню; був у Лугах при Сваляві; теж і в Тур’я Реметах ми бачили його, де із зацікавленням ми слухали його тихого голосу, що плив із щирої душі та глибокого пере-конання.

У 1930 р. небіщик був уже хворий, але мимо того ми бачили його, хоч на короткий час, у таборі в Рахові, який він відвідав. Він хотів сам бачити, як розвивається пластова ідея і пластове життя. Цього року не бачимо його більше ні на сходинах, ні у пластовому таборі. Хустські пластуни віддали йому останню прислугу на похороні, дня 5 квітня.

Спомин про щирого, ідейного і неструдженого працівника на полі Пласту остане між нами назавжди!» (див. Пластун, 1931, ч. 7–8).

Джерело: Степан Пап-Пугач «Пластовий Альманах» (Рим, 1976).

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Звіти пластових частин Закарпаття за 1924-1925 рік | Історія Пласту - […] при гімназії. Провідник проф. Дідик. Число пластунів 75. Всі Русини [українці – прим. ІП]. […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This