Посмертна згадка св. п. Онуфрія Цабанюка, ЧоК

У безмежному горі повідомляємо українську громаду, що 4 листопада 2011 р. наш батько бл. п. Онуфрій Цабанюк відійшов на Вічну Ватру на вісімдесят сьомому році життя.

Його відхід у Вічність був болючим ударом для нас, бо відійшов незаступимий дідо, батько і муж; щирий український патріот, відданий українській громаді і церкві пластун-сеніор керівництва.

Покійний був надзвичайно працьовитий, родинний, діловий, веселий та енергійний; не раз згадував, що мав добре і повне життя, бо мав багато друзів і був щасливий із своєю родиною та осягнув багато у свойому житті, зокрема виховав нас і внуків.

Наш батько народився 28 травня, 1924 року в селі Ворохта, що в Івано-Франківській області, тобто в Карпатах. В родині було восьмеро дітей.

У Ворохті проплили батькові дитячі і юнацькі роки, під час яких він не раз мандрував плаями Чорногори та виходив з друзями на вершок Говерлі. З тих часів засвоїв він любов до високогірної природи та її звірини.

В часі Другої світової війни нацистська окупаційна влада під час облави Ворохти забрала батька і багато української молоді на примусові роботи в Німеччину, де він працював на фабриках біля міста Штуттґарта аж до капітуляції Третього Райху. Пам’ятаючи вчинки совєтчини під час її окупації Західніх Земель України від 1939 до 1941 року, він рішився не вертатись домів, але знайшов притулок в українському переселенчому таборі в місті Авґсбурзі.

Онуфрій Цабанюк

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК

Там він пірнув у життя молодечих гуртків та організацій, став активним членом таборового Драматичного гуртка і його танцювальної групи. В місяці червні 1947 року вступив він у ряди Пластого Уладу, ставши членом куреня УСП «Чота Крилатих». В курені ЧоК батько відбув численні мандрівки та пластові семінарі й міжстаничні зустрічі. В таборі батько запізнав нашу маму, Теодосію.

У 1949 році батько імігрував до Австралії і тут відпрацював два роки на «Рокленд Дам». Згодом він зорганізував українську танцювальну групу, яка виступала на різних громадських імпрезах.

Батько з мамою одружились у місяці липні 1951 року в Мельборні в Австралійській католицькій катедрі; вінчав їх о. Іван Прашко, пізніше Єпископ УГКЦ в Австралії; опісля молоде подружжя осілись в місті Данденонґ у стейті Вікторія.

В 1954-му році сталась надзвичайна подія: батько був нагороджений бронзовою медалею від «Роял Гюмен Сосаєти оф Австралія»; медалю вручив батькові Губернатор Австралії за геройський вчинок – це наражуючи своє життя він унеможливив великий катастрофальний зудар авто-машин, врятувавши життя групі подорожуючих людей; це сталось 2 квітня 1954 року на «Балдгед Роад». За цей геройський вчинок КПС нагородила його бронзовим хрестом.

Батько все своє життя був активним і любленим виховником не тільки вдома з нами, але і в Пласті на різних виховних постах; був членом Крайової Пластової Старшини, командантом багатьох підтаборів УПН, УПЮ і таборів, курінних стеж «Чоти Крилатих» в Австралії, інструктором вишкільних таборів, членом Станичної старшини й Крайової Пластової Ради. Він був учасником ЮМПЗ на оселі «Вовчій Тропі» в США 1982 року і ЮМПЗ в Україні 1991 року. В літі 1984 р. Начальний Пластун, пл.сен. Юрій Старосольський та Головна Пластова Булава відзначила батька орденом Святого Юрія в Золоті за його довголітну визначну керівну діяльність у Пласті.

Після проголошення самостійності України 1991 р. батько ще більше посилив зв’язок з друзями ЧоК в США й Канаді, зокрема з Командою куреня, співпрацюючи в збирані фондів та матеріалів для допомоги членству відродженого Пласту в Україні.

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК на таборі

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК під час ЮМПЗ 2002

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК

Пл.сен.кер. Онуфрій Цабанюк, ЧоК

Ця його праця та діяльність під час побуту у Ворохті були признані Крайовою Пластовою Старшиною в 1997-му році; тоді Голова КПС в Україні в листі до батька писав (цитую): «Ваша відчутна допомога утверджує на практиці єдність Пласту у цілому світі і переконує у непохитності наших ідей. Нехай спільна праця і взаємодопомога між нами залишать слід платової братерськості та доброзичливості в ім’я Пласту, в ім’я України!». А коресподент преси з Ворохти 1995 року після від’їзду батька з того села писав: «і ось з прагненням допомогти розбудови незалежної України прибув на гуцульську землю Онуфрій Цабанюк. Перебуваючи на своїй батьківщині в селі Ворохті в Карпатах, незважаючи на погіршення здоров’я, велику працю по відродженню Пласту в цьому регіоні провів Онуфрій Цабанюк. Не дивлячись на свій вік, не дуже добре здоров’я, на тяжку дорогу, він зумів зорганізувати у Ворохті Пластову станицю. І це в той час, коли на Україні не має можливостей, коли не всі з симпатією дивляться на українців. Але ця людина змогла знайти однодумців молодих і старших, і з’єднати їх в одну родину. Тяжко було це зробити, тоді не всі його розуміли, бо пройшло вже багато років і ці роки залишили на людях відбиток залякування, побоїв, заслання, переселення. У Ворохті була проведена масова рекляма Пласту серед молоді… Онуфрій зорганізував поїздку Ворохтянської Станиці на Всесвітню Зустріч Пластунів у Львові… Онуфрій заклав міцні підвалини Пласту у Ворохті. Нам дуже шкода, що він від’їжджає, не вистачатиме нам його підтримки, певності у всяких справах. Більше би нам українцям таких людей… Та іскра, яку запалив Онуфрій у наших серцях, розгорятиметься з новою силою».

У серпні 2002 року батько сповнив ще одну свою мрію ще раз відвідати свою родину у Ворохті і бути учасником Міжнародної Ювілейної Пластової Зустрічі з нагоди дев’ятдесяти ліття Пласту в Україні; Зустріч відбулась в селі Свірж на Львівщині. Тут він знову включився в підготовку проведення програми «Чоти Крилатих», з пластових вмілостей у летунстві. Там він переконався, що молоде покоління вміло, відважно і достойно перебирає варту біля пластової ватри від відходячого на спочинок покоління.

Пласт Ворохта, 1990-ті

Пласт Ворохта, 1990-ті

Пласт Ворохта, 1990-ті

Пласт Ворохта, 1990-ті

Після Зустрічі батько був удостоєний брати участь у перехованні тлінних останків Д-ра Олександра Тисовського, основоположника Українського Пласту, які перевезено з Відня і похоронено на Личаківському цвинтарі у Львові. Ця зворушлива подія залишила в батька незабутня враження і закінчила його замітну працю на пластовому полі в Україні.

А тут, у Брізбені від 1991 року він рівнож прожив незабутні хвилини; зокрема радів споглядаючи як з кожним днем його 5 внуків підростали і як вони вступали у пластові ряди, як одержували новацькі хустки та учащали на новацькі сходини.

Похорон відбувся 11 листопада 2011 р в Парафії Покрови Пресвятої Богородиці в Брізбені. Похоронні обряди були відслужені Вич. о. Ярком Паском. Похований на цвинтарі Mr. Gravah в Брізбені. Дякуємо Вич. о. Паску за служіння похорону і за прощальну проповідь. Дякуємо присутнім за участь в похоронних обрядах, дякуємо за квіти та всі писемні вислови глибокого співчуття від друзів, пластової родини із Австралії, США та України.

Хай пам’ять батька буде довготривалою поміж нами.

Вічна Йому пам’ять!

У глибокій жалобі дружина Теодосія, дочка Петруся з чоловіком Стефаном з родиною, дочка Ірина з чоловіком Дарієм з родиною, дочка Христя з чоловіком Андрієм.

Джерело: родинний архів

*

1 Коментар

  1. Орися Жуківська (Irene Taylor)

    Я маю гарні спомини братчика Олеся… ми пережили декілька вишкільних та інших таборів. Я ще сьогодні чую, як він мені твердив, що він дійсний, правдивий, австралійський герой — хоч не вважав себе героєм.
    Вічна і світла йому пам´ять. Безконечний пластовий табір в раю здобув достойного виховника. СКОБ, братчику — зустрінемось на вічній ватрі. Тихо спи без тривог!

    Орися Жуківська

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This