о. Тарас Шагала: Цьогоріч відзначаємо 102 річницю Листопадового Зриву

Цьогоріч відзначаємо 102 річницю Листопадового Зриву – 1 листопада 1918 року українці перебрали владу княжого міста Лева – столиці Західно-Української Народної Республіки. 22 дні тривала оборона рідного міста та Західних кордонів молодої європейської Держави.

Через декілька місяців – відбулось остання фаза столітнього проекту Соборності – 22 Січня 1919 року офіційне об’єднання невід’ємних частин України – Заходу та Сходу – у Єдину Соборну Помісну Державу.

Основу військових формувань українців того часу творили Українські Січові Стрільці, багато з яких є поховано на Віденському Центральному кладовищі.

Звідки взялися ці поховання?

В ході бойових дій Першої світової війни у Відні перебувала Боєва управа Українських січових стрільців (УСС). При Боєвій управі існувала певний час військова комендатура, згодом перейменована на Місцеву команду УСС у Відні, потім – на Збірну транспортову станицю для УСС у Відні, і врешті – на Збірну станицю УСС у Відні (нім. Personalsammelstette für Ukrainische Legionäre in Wien). Комендантом станиці був четар (пізніше – поручник) Дмитро Катамай. Станиця займалася вербуванням добровольців до Українського легіону, формуванням із завербованих та вилікуваних стрільців запасних сотень та висилкою їх на фронт.

В листопаді 1918 р., після утворення ЗУНР Збірну станицю УСС було перейменовано на Перехідну станицю Галицької армії; її завданнями стала висилка вояків-українців з австрійського війська додому та формування і висилка на польський фронт підрозділів Галицької армії. У 1921 р. станиця була ліквідована.

В архіві нашої парафії зберігається чимало фото віденських усусів та книга наказів по Українській перехідній станиці 1920-1921 років. На той час у Відні їх залишалося всього близько 80 чоловік. Багато хто помер та був похований тут. Додаю кілька фото з архіву. Молоді хлопці, майже діти. На деяких фото стоїть адреса: Ukrainische Legion, Goldschlagstr. 108, Wien XIV.

Хто з цих хлопців пережив 1 світову, щоб пізніше попасти в горнило другої? Хто упокоївся у Відні? Господь знає.

Згадаймо 1 листопада про похованих у Відні Січових стрільців. Через карантинні міри не можемо запросити вас на поминальні заходи. Тим більше просимо про молитву. Згадаймо, що Українські Січові Стрільці фактично були першими регулярними українськими частинами після Полтави 1709, вони мали велике значення для відновлення військових традицій, для зростання українського патріотизму, створення військової термінології, військового фольклору, пісні й музики, для створення форми українського однострою (мазепинка).

Вічная їм пам’ять!

УСС

УСС

УСС

УСС

Приют (Захист) Українських Січових Стрільців у Львові, на вул. Петра Скарги, 2а. Тут лікувався Франко в останній рік свого земного життя.

Приют (Захист) Українських Січових Стрільців у Львові, на вул. Петра Скарги, 2а. Тут лікувався Франко в останній рік свого земного життя.

УСС

УСС

УСС

УСС

Джерело: о. Тарас Шагала

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This