Цьогоріч відзначаємо 102 річницю Листопадового Зриву – 1 листопада 1918 року українці перебрали владу княжого міста Лева – столиці Західно-Української Народної Республіки. 22 дні тривала оборона рідного міста та Західних кордонів молодої європейської Держави.
Через декілька місяців – відбулось остання фаза столітнього проекту Соборності – 22 Січня 1919 року офіційне об’єднання невід’ємних частин України – Заходу та Сходу – у Єдину Соборну Помісну Державу.
Основу військових формувань українців того часу творили Українські Січові Стрільці, багато з яких є поховано на Віденському Центральному кладовищі.
Звідки взялися ці поховання?
В ході бойових дій Першої світової війни у Відні перебувала Боєва управа Українських січових стрільців (УСС). При Боєвій управі існувала певний час військова комендатура, згодом перейменована на Місцеву команду УСС у Відні, потім – на Збірну транспортову станицю для УСС у Відні, і врешті – на Збірну станицю УСС у Відні (нім. Personalsammelstette für Ukrainische Legionäre in Wien). Комендантом станиці був четар (пізніше – поручник) Дмитро Катамай. Станиця займалася вербуванням добровольців до Українського легіону, формуванням із завербованих та вилікуваних стрільців запасних сотень та висилкою їх на фронт.
В листопаді 1918 р., після утворення ЗУНР Збірну станицю УСС було перейменовано на Перехідну станицю Галицької армії; її завданнями стала висилка вояків-українців з австрійського війська додому та формування і висилка на польський фронт підрозділів Галицької армії. У 1921 р. станиця була ліквідована.
В архіві нашої парафії зберігається чимало фото віденських усусів та книга наказів по Українській перехідній станиці 1920-1921 років. На той час у Відні їх залишалося всього близько 80 чоловік. Багато хто помер та був похований тут. Додаю кілька фото з архіву. Молоді хлопці, майже діти. На деяких фото стоїть адреса: Ukrainische Legion, Goldschlagstr. 108, Wien XIV.
Хто з цих хлопців пережив 1 світову, щоб пізніше попасти в горнило другої? Хто упокоївся у Відні? Господь знає.
Згадаймо 1 листопада про похованих у Відні Січових стрільців. Через карантинні міри не можемо запросити вас на поминальні заходи. Тим більше просимо про молитву. Згадаймо, що Українські Січові Стрільці фактично були першими регулярними українськими частинами після Полтави 1709, вони мали велике значення для відновлення військових традицій, для зростання українського патріотизму, створення військової термінології, військового фольклору, пісні й музики, для створення форми українського однострою (мазепинка).
Вічная їм пам’ять!

УСС

УСС

Приют (Захист) Українських Січових Стрільців у Львові, на вул. Петра Скарги, 2а. Тут лікувався Франко в останній рік свого земного життя.

УСС

УСС
Джерело: о. Тарас Шагала
0 коментарів