Засновник філій товариства «Відродження» і Пласту в Надвірній доктор медицини Дмитро Селепей

Дмитро Селепей (1896-1935) – український лікар Надвірнянської повітової «Каси хорих», член товариства «Просвіта», засновник філії товариства «Відродження», співзасновник скаутської молодіжної патріотичної організації Пласт на Надвірнянщині в 1929 році, голова проводу футбольного клубу «Бескид».

Доктор медицини Дмитро Селепей народився в селі Крихівці біля Станіславова в Галичині у 1896 році. У 1927 році закінчив навчання на медичному факультеті Карлового університету у Празі(Чехія).

В 1929 році лікар-патріот засновує в м. Надвірна 73 курінь молодіжної патріотичної організації Пласт. У повідомленні від 25 лютого 1932 року Надвірнянського старости до Станіславського воєводи про реєстрацію статуту «Відродження» твердиться:

«Доктор Селепей Дмитро лікар з Надвірної у році 1929 був засновником «Пласту». Василь Свідрук, Степан Дунець, Володимир Андрійович, Володимир Костик брали активну у нічних фізичних вправах по військовій схемі і займали керівні посади в 73 пластовому курені…» [ДАІФО, Фонд 2, Оп. 3, спр. 288, Арк. 3]

Його приймальня була в середмісті Надвірної, устаткована новими приладами лікарських винаходів фірм Європи. 5 листопада 1931 р. ініціативна група у складі адвоката Костя Бачинського, лікаря Дмитра Селепея, отця Ігнатія Харука, Степана Дунця, Володимира Андрійовича, Мирослава Харука, Пришляка Григорія, Володимира Костика, Гринішака Михайла і Свідрука Василя надіслали до Станіславського воєводства листа з проханням дозволити їм заснувати в Надвірній філію Українського Протиалкогольного Товариства «Відродження».

«Високе Воєводство! Підписані громадяни громади Надвірна повіту Надвірнянського постановили основувати у себе філію Українського Протиалкогольного Товариства «Відродження»».

Невдовзі 12.02.1932 року вони такий дозвіл одержали, але збори товариства на яких зібралося понад 40 осіб, відбулися аж 17 квітня 1932 року. Проводив їх Д. Селепей. Він розповів присутнім про мету і завдання товариства «Відродження». Стати членами Товариства виявили бажання лише 27 осіб, переважно молодих.

Першим головою було обрано Д. Селепея. Усі члени Товариства поклялися на Біблії, що не будуть вживати напитків і засобів, що містять алкоголь, а також утримуватися від куріння. Щомісяця вони влаштовували безалкогольні забави, вечорниці, організували курси та виступали перед надвірнянцями з відчитами про шкідливість алкоголю і тютюну. Товариство «Відродження» у Надвірній проіснувало до 1936 року.

Михайло Дем’янчук – голова Надвірнянського товариства «Луг» згадує про активну участь Д. Селепея в управлінні надвірнянської футбольної дружини «Бескид»: «Окремо треба вирахувати тих діячів, що офіційно були членами проводу в «Бескиді». Це голови: д-р Дмитро Селепей, д-р Володимир Трутяк, д-р Ярослав Кучерський, містоголова Михайло Дем’янчук, секретар Михайло Гринішак (згинув у катівні Ґестапа у Станиславові). Софія Збудовська, Килиман, мґр. Олександер Саноцький, мґр. Степан Свищ і інші. Автор цих слів не пригадує західньо-українського міста, в якому до тренінгу ставилися б так уважливо, як у Надвірній: члени проводу так же, як і змагуни.

Надвірнянці з любов’ю ставилися до лікаря-патріота Дмитра Селепея тому, що він лікував незаможних містян і гуцулів з навколишніх сіл безоплатно. За свої кошти купував для них медикаменти.На строму цвинтарі в Надвірній на вул. Соборній похоронений молодий лікар-патріот, Українець, котрий так передчасно відійшов в інший світ перед здійсненням мрій та справ для своїх найближчих, а головне для добра нашого народу і побудови Самостійної Української держави.

Хай вічною буде пам’ять про нього!

У липні 2020 року членами станиці Надвірна – Національної скаутської організації України Пласт могилу доктора медицини Дмитра Селепея впорядковано і взято під опіку.

Упорядкування могил визначних пластунів з Надвірної, липень 2020

Упорядкування могил визначних пластунів з Надвірної, липень 2020

Упорядкування могил визначних пластунів з Надвірної, липень 2020

Упорядкування могил визначних пластунів з Надвірної, липень 2020

Упорядкування могил визначних пластунів з Надвірної, липень 2020

Упорядкування могил визначних пластунів з Надвірної, липень 2020

Матеріал: Ігор Андруняк, Член Національної спілки краєзнавців України

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This