Вододимир Макар – автор унікальних матеріалів з історії українського визвольного руху

Володимир Макар (04.01.1911-26.12.1993) – учасник національно-визвольного руху ОУН і УПА, автор спогадів, зокрема, про Станиславів.

Народився в м. Станиславові і прожив тут перші 18 років. Батько Володимира – підстаршина австрійської армії. Після смерті батьків хлопець разом із братом жив у сиротинці сестер-служебниць Непорочної Діви Марії на вул. Казимирівській (тепер Мазепи). З осені 1920 р. навчався у бурсі «Мала Семінарія», згодом у Станиславській українській гімназії до 1929 р.

В 1925 р., навчаючись в гімназії, вступає до Пласту в Улад Пластового Юнацтва, де діяв гімназійний ХІ-й курінь ім. гетьмана І. Мазепи, в гурток «Хорт».

Вододимир Макар

Вододимир Макар

Дуже цікавими є спогади в книзі В. Макара «Пройдений шлях т. 1: від Бистриці до Бугу (1911-1929)», де розповідає про рідне місто, своє навчання в юнацькі роки, друзів та викладачів. Не можемо не поділитися згадками про пластування в Станиславові:

«Коли я вперше побачив на вулиці юнаків-пластунів у їхніх одностроях, коротких штанцях, з кріслатими капелюхами на головах, з кольоровими хустками на шиях і різнобарвними шнурками та ленточками на раменах, та ще й з довгою на два метри дерев’яною палицею у кожного в руці чи на рамені, я аж задрожав від радісного зацікавлення і схвилювання. А що вже казати про милих панянок-пластунок у білих блюзочках та з шапками, що нагадували шоломи княжих воїнів! Всі вони видавалися мені істотами немов з іншого, кращого світу…

Курінна Команда ХІ куреня ім. Івана Мазепи, Івано-Франківськ, 1928

Курінна Команда ХІ куреня ім. Івана Мазепи, Івано-Франківськ, 1928

…Пласт давав нам те, що було тоді для нас усіх дуже на потребу. Він зміцнював основи нашого національно-патріотичного спрямування і суспільно-громадського виховання, скріплював почуття особистої і національної гідности і чести, підкреслюючи наше перше завдання – служити вірно Богові й Україні, вщіплював обов’язок допомоги другим, привичку робити кожного дня бодай одне добре діло, плекання чеснот дружби й посвяти. Життя в Пласті сприяло розгортанню нашої фізичної справности, бистрого думання, орієнтації в терені, серед природи і людей та в різних критичних життєвих ситуаціях. Пласт учив нас бути готовими, завжди готовими до всього…

Курінь ім. Івана Мазепи

…Курінні прогульки в довколишні ліси були незабутніми пережиттями для всіх учасників, зокрема тоді, коли доводилось ночувати в лісі під шатрами. Терен для пластування був дуже догідний. Це були околиці Хриплина, Посіча в Чорному лісі, Вовчинецька гора і навіть далека Манява. Це була теж практична наука теренознавства і картознавства, лекція користування компасом і мапою, орієнтації місяцем і зорями та іншими вказівками самої природи. Прогульки були зв’язані з різними іграми, спортивними змаганнями, ватрами, виступами з мистецькою самодіяльністю, нічними стійками…».

У 1929-1932 рр. В. Макар навчається на математично-природничому факультеті Львівського університету. Був активним учасником студентського руху та ОУН. За зв’язки з ОУН двічі арештований поліцією. З червня 1934 р. по липень 1935 р. Володимир в’язень польського концентраційному табору в Березі-Картузькій.

Повітовий провідник ОУН Сокальщини. Навесні 1936 р. його засудили на сім років тюрми. Термін скоротила Друга світова війна. Дорогою із в’язниці Макар потрапив під німецьке бомбардування, був поранений, в результаті втратив ногу. Однак його це не зламало. Навесні 1940 р. Володимир почав працювати у групі крайового провідника ОУН Івана Климіва.

В. Макар проголосив у Сокалі від імені ОУН Акт про відновлення Української держави, що був виголошений 30 червня 1941 р. у Львові.

З квітня 1942 р. В. Макар у підпіллі. З літа 1942 р., працює у пресово-інформативній референтурі Проводу ОУН, де упорядковував звіти, робив огляди й виписки провідним діячам ОУН і редакції підпільної періодики, згодом працював у підпільній радіостанції «Вільна Україна». У квітні 1944 р. захворів на тиф. Невдовзі отримав наказ виїхати за кордон.

Влітку 1944 р. В. Макар працював у закордонному представництві Української Головної визвольної ради в Інсбруку (Австрія), від 1947 р. – у Брюсселі (Бельгія). В грудні 1951 р. переїхав до Канади, де активно долучився до громадсько-політичного життя. Належав до провідних діячів ОУН, Спілки Української Молоді, Ліґи Визволення України, член Головної Управи Товариства колишніх вояків УПА, Просвіта, «Україна», НТШ та інших.

Курінь ім. Івана Мазепи

Курінь ім. Івана Мазепи

В. Макар – автор десятків статей і нарисів. В 1975 р. він стає одним із засновників багатотомного видання «Літопис УПА», публікуючи на своїх сторінках унікальні матеріали з історії українського визвольного руху.

Помер Володимир Макар в Торонто.

У 2008 р. франківське видавництво «Лілея-НВ» видало книжку «Мій Станиславів», до якої ввійшли авторські тексти Макара, що переносять читача у 1920-ті роки.

Фото В. Макара надав ст. пл. Тарас Зень – дослідник історії пластового руху; фото ХІ-го куреня ім. гетьмана І. Мазепи знайдено у фондах Івано-Франківського краєзнавчого музею.

Авторка Віта Дідик

Джерело: Пласт Івано-Франківська

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This