Вперед до нового змагу, до кращого майбутнього: в 40-ліття Пластової Станиці Баффало

Зберімо, спільно відсвяткуймо
Цей день, коли уперше заіскрилась
Новітня ватра новим пластунам
Коли у серці кожного зродилась
Ідея Пласту, дорога всім нам!
Хоч не у Львові, не в Карпатах рідних,
Несли ми прапори високо і гордо,
Сповняли чесно пластовий обіт
Закону нашого дотримувались твердо,
На сторожі устоялися 40 літ!

пл.сен. Роман Завадович

40 років – це довгий період в житті організації скавтового типу, якою є наш Український Пласт, організації, де постійно проходять зміни, голосяться до слова (в міру можливости) та перебирають відповідальність за виховну працю все нові кадри виховників і провідників з-поміж підростаючого молодого покоління.

Ті зміни вносять нове життя, розмах і творчі зусилля у нашу щоденну організаційну та виховну працю. Постійне шукання, випробування своїх сил, змагання і прокладання нових шляхів – це основна риса, а то і право молодого покоління.

За 40 років життя і існування сталось у нас чимало. З ініціативи першого Начального Пластуна – Сірого Лева, проф. Северина Левицького, з малої групки основників, 17 листопада 1949 року, Пластова Станиця розрослась чисельно і закріпилась організаціно-виховною працею в чотирьох Пластових Уладах: новацтва – УПН, юнацтва – УПЮ, старшого пластунства – УСП та сеніорського – УПС.

Станична пластова старшина і виховники, 1975

Станична пластова старшина і виховники, 1975

ПЛАСТОВЕ ВИХОВАННЯ

Погляньмо якою радістю і щастям сяють очі маленької дитини, новака чи новачки під доглядом доброї сестрички-братчика на їхніх сходинах чи пластових таборах, які підсилюють не тільки фізичний ріст, але в гурті родиться також самопочування вартости та закріплюється духова свідомість і національна приналежність.

Прислухаймося та пригляньмося юнацьким сходинам, пробам вмілостей, збіркам, Святам Весни чи пластовим таборам – там юнацтво дістає підготовчу працю до організованого гурту, вміння слухати, повинуватися, проводити і почуття відповідальности.

Життя старшого пластуна та пластунки – це завершення і вислід праці новака і юнака. Це – служба Пластові і Спільноті, це – людина, яка повинна ставити перед собою – ціль, і твердо розуміти потребу виконання пластового обов’язку.

Про те вчить і цього вимагає від своїх членів Пласт – послідовности в праці, праці над собою: для себе і для інших, пошани для старшого, пластового проводу, любови Бога і готовости повсякчасно служити Батьківщині – Україні.

Пласт – це не гордіїв вузол, а дороговказ до росту в височінь. І на схилі свого життя правдивий пластун може спокійно сказати: “Я зробив усе, що було в моїй силі”. Пласт – це ідея, і служіння цій ідеї вимагає від пластунів Пласт.

В історії народів і суспільств є організації, що відіграли особливу ролю, і без яких ці суспільства не були б такими якими вони є. Для українського народу одною з таких організацій є Пласт, який від початку свого існування був приспосіблений до наших національних властивостей, і тому став він всенаціональною організацією. Українська спільнота відчула, що Пластова організація, протягом свого існування, багато причинилася до посилення українського громадсько-суспільного життя, а в історію українських Визвольних Змагань золотими літерами вписались великі індивідуальності-пластуни, а то й герої, які стали символами будови української державности. Пласт, у свою чергу, є вдячний, що знайшов в українській громаді найкращого приятеля, який так багато причинився до самозбереження, росту і розквіту Пласту. І саме ця взаємність робить наші святкування 40-річчя Станиці – небуденними.

Якщо б не відданість пластовій ідеї, якщо б не почуття громадського обов’язку і почуття патріотизму супроти свого народу, якщо б не журба і любов за долю українського народу і його молоді оцілілих сеніорів передвоєнного Пласту, і врешті якщо б не було цієї тяглости передачі вогню ідейного горіння з їхнього боку, не було б сьогодні Пласту, а без нього багато чого іншого.

Пласт – це життя, що ніколи не перестає пульсувати. Він являє собою незакінчену стихію, яка постійно доповнюється, довершується. Пласт – це частина життя українського народу.

Тому, в глибокій пошані до тих, що з волі Всевишнього відійшли на “Вічну Ватру”, збережім про них довгу, незабутню пам’ять… Віддаймо шану тим, що з нами, за те, що своїми зусиллями і наполегливістю праці, причиняються до росту і успіхів нашої Пластової Станиці, нашого Пласту.

У житті і розвитку нашої Пластової Станиці були роки піднесеної, плідної праці, але також були й роки послабленої активности. Оглядаючись на пройдений шлях і на наші успіхи, ми бачимо теж наші недоліки, помилки минулого і недотягнення сьогоднішніх днів. За 17 років (1973 – 1990) праці станичної Пластової Старшини та праці Станичного, на наших очах все радикально змінювалося. Під ударами сильного впливу й тиску чужого довкілля діяла асиміляція, відчуження, лінивство до вживання української мови, збайдужіння до рідної культури та Церкви. Такий нездоровий для нашої молоді стан поглиблюється та духовно вбиває нашу молоду людину.

Та все ж таки наша Пластова Станиця на цьому відтинку фронту, в цій важкій проблемі, зводить бої у війні проти хворобливого негативізму, згуртовує якісно взірцевих молодих людей, які зі запалом правдивого пластування вміють бути відпорними. Вони, хоч перетяжені наукою по школах, додатковою заробітковою працею, прямо загоріли чаром пластового життя, працюють у Пласті і для Пласту та стали приміром для інших.

Ті молоді виховники та група активних пластових сеніорів – це направду щире золото, не тільки нашої Пластової Станиці, але й також нашої української громади. Їх видно при активній праці в наших церквах, в “Рідній Школі” та по наших товариствах і організаціях.

Наші досягнення минулого і теперішній стан Станиці є вислідом відданої праці всіх станичних Пластових Старшин, виховників, Відділів Пластприяту та української громади. Відділ Пластприяту морально і матеріально збагачує Пластову Станицю, дає потрібну допомогу в удержанні Пластового Дому, помагає у праці перед, під час і після пластових таборів на Новому Соколі.

ПРАЦЯ ПЛАСТОВОЇ СТАНИЦІ

Під сучасну пору під проводом станичної Пластової Старшини та членів Виховного Сектора, наша Станиця діє як добре зорганізована та здисциплінована суспільно-громадська одиниця. Взірцево співдіє вона з Крайовим Пластовим Проводом – КПС і виконує всі свої обов’язки супроти нього. Крім щотижневих пластових сходин та часткових курінних і гніздових збірок, щорічно, вже традиційно, Станиця відмічає, з співучастю української громади, пластову “Різдвяну Свічечку” та “День Солідарности”.

Участь новацтва у пластовій свічечці, Баффало, 1987

Участь новацтва у пластовій свічечці, Баффало, 1987

На Новому Соколі в перші дні листопада відбуваються “Листопадові Апелі”, Службою Божою з Панахидою Станиця вшановує св. пам’ять першого Начального Пластуна – Сірого Лева, проф. Северина Левицького та всіх померших членів Пластової Станиці.

Пластові колядники, кожного року, приносять пластову коляду до хат приятелів пластової молоді. Не було року, щоб наше новацтво, юнацтво і старше пластунство не відбуло пластового Свята весни.

У 1980 році на Новому Соколі, спільно з Осередком СУМ, відбулося Свято Весни. Спільні забави, в роках 1987 і 1988, з сумівською молоддю Осередку Боффало увінчались успіхами. Дворазова збірка вживаних речей та харчів для добродійної станиці “Сіті Мішен” – була на ділі виконанням доброго пластового діла.

У громадських відзначуваннях великих історичних, національних річниць чи річниць героїв Пластова Станиця брала і буде брати активну участь тоді, коли творяться і діють спільні та об’єднані громадські комітети товариств і організацій української громади. Так було з величавими святкуваннями 1000-ліття Хрещення України в Боффало та Вашінґтоні, такі були святкування 22-го січня, як теж річниці нуклеарної траґедії Чорнобиля.

НОВИЙ СОКІЛ

Новий Сокіл – це окремі, доповнюючі, світлі сторінки живучости та дії Пластової Станиці. Ця, у первісному стані дика ферма, без світла, води, без забудовань, з роками вимог та конечних потреб для ведення пластових таборів, яка вимагала багато праці, часу і грошей, – перетворилася в одну з найкращих пластових осель української діяспори.

Своєю природною красою, з добором кваліфікованих виховників, членів команд та булав, з дружньою пластовою атмосферою та з батьківським відношенням до таборової молоді цілого таборового персоналу, Новий Сокіл став приманою і чаром, що стягає кожного року на пластові табори пластову молодь з різних міст Українського поселення в ЗСА, а також сусідньої Канади. Новий Сокіл – це справді клаптик рідної землі, в якому пройшли пластову школу тисячі української молоді.

Тут належиться признання і подяка окремим одиницям, членам Пластової Станиці та членам Пластприяту, які своєю жертвенною працею, безпереривним доглядом, журбою та вмілою господаркою довели Новий Сокіл до якнайкращого вигляду, з усіми, потрібними для вигідного таборування устаткуваннями.

Посвячення пластової оселі "Новий Сокіл", Баффало, Нью Йорк, 1951, першим іде Северин Левицький. Фото з http://diaspora.ucu.edu.ua/пласт/

Посвячення пластової оселі “Новий Сокіл”, Баффало, Нью Йорк, 1951, першим іде Северин Левицький. Фото з http://diaspora.ucu.edu.ua/пласт/

ЯКЕ НАШЕ МАЙБУТНЄ?

Нам доведеться поборювати великі труднощі частинних, матеріяльних злиднів, а найбільше моральних ударів: відчуження, збайдужіння, втечі від своєї рідної мови, інерції до духово-культурних надбань, літеплости до рідної Церкви. Ці тривожні болячки пластової родини можна усунути при допомозі всіх зацікавлених чинників: Церкви, української школи, молодечих організацій, а в першу чергу – батьків!

Ми пластуни, мусимо бути сильними у вірності пластовій присязі в щоденному житті, у виконанні обов’язків пластового закону. Ми мусимо маршувати в дальшу мандрівку, назустріч кращого завтра. Не я…, не ти…, а МИ – бо це велика сила!

І хоч нас пластунів небагато, – нас доволі, щоб стати якістю, щоб бути приміром для других. Викрешім у наших серцях вогонь віри в наші сили, не маючи на увазі тільки матеріяльні надбання, які хоч потрібні, однак – проминаючі.

Змагаймось за кращий рівень виховної праці, усучаснюймо пластову дію чимсь новим, захоплюючим, щоб пластовий дух наповняв наше щодення. Перед нами: здобувати, підніматися вище і посягати зором в заобрійні далі – ген, аж до рідної землі, яка встає з колін, піднімаючись до самостійного, державного воскресіння.

Якою безмежною радістю та гордістю наповняються наші серця на величну подію цього літа, передачу ПЛАСТОВОГО ПРАПОРА в руки пластунів України. Нехай ці почування скріплюють наші сили, додають охоту до дальшої праці, а пластовий прапор нехай цвіте квітом української молоді. Нехай цей прапор сяє і має по всіх селах і містах нашої любої України!

УСІМ ВАМ ЩИРА ПОДЯКА!

З нагоди ювілейних святкувань, нехай буде вільно мені, як станичному нашої Пластової Станиці в Боффало, зложити щиру подяку всім тим пластункам і пластунам, які протягом 17 років спільної праці творили взірцеву, милу і гармонійну атмосферу та були зразком справжнього пластуна та пластунки. З висловами такої ж подяки ділюся з усіми пластовими виховниками, які своє особисте життя поєднали з пластовим.

Щиро дякую Управам і членам Пластприяту за піддержку і допомогу нашій Пластовій Станиці та зрозуміння потреб виховної ділянки нашої праці. Щиро дякую теж українській громаді міста Боффало за чисельну участь у всіх пластових імпрезах та за слова признання за нашу працю.

Боффало, 10 листопада 1990.

СКОБ! ГОТУЙСЬ!

пл.сен. Ярослав Пришляк – станичний

Джерело: 1950-1990. Збірник матеріалів з нагоди 40-ліття пластової Станиці в Боффало, Н.Й. Примірник зберігається в Пластовому музеї в Клівленді, США

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This