Свято Героїв – день, щоб пригадати видатних українців

Свято Героїв – день, щоб пригадати видатних українців, борців за волю України. Новачка із пластовою палицею на світлині є гарним прикладом, як пластове виховання пов’язане з економічною успішністю української нації.

Ця маленька дівчинка – Софійка Клепачівська. На фото закарбували момент, коли Софія уперше стала на пластову стійку, щоб охороняти вхід до табору у Підлютому (1929 рік). Охорона в ті часи була серйозною: одного разу новак не пропустив навіть своєї матері, доки на його свисток не з’явився виховник і черговий по табору.

Софійка Клепачівська. Фото – Юліан Дорош, 1929 рік, Підлюте.

Софійка Клепачівська. Фото – Юліан Дорош, 1929 рік, Підлюте

Хто ж ця дівчинка? Її батько Костянтин – останній директор Державного банку України часів УНР. Її матір – Марія Народковська з відомої родини Аркасів – співробітниця Генерального штабу Армії УНР. Батьки Софії, попри складне політичне життя, змогли вивезти в еміграцію сотні скринь державного архіву, хоч самим довелось й охороняти їх на закинутій фабриці у Польщі. Для цього сім’я Софії була вимушена поселитися на фабриці (жили вони там без будь-яких зручностей). Саме тоді народилась Софійка.

Згодом, вже у США, Софійчина мама була одним із спонсорів та організаторів збору коштів для Дослідного Центру Української Революції і Державності у Чикаго (там же розміщувався Державний Архів та Музей). Роками складала значні пожертви для наших воєнних інвалідів.

Софійка виросла і одружилась із хлопцем із подібною долею – Юрієм Фещенко-Чопівським. Матір Юрія – Зінаїда Лукіна була співробітницею Військово-промислового комітету. А батько був не лише членом Центральної ради та Міністром народної торгівлі УНР, але й засновником кафедри металографії й загальної металургії в гірничій академії Кракова та членом Інституту заліза і сталі в Лондоні (Iron and Steel Institute).

Син Софійки та Юрка – Юрій Юрієйович Чопівський – став успішним бізнесменом в США та видатним українським меценатом. Саме він проплачував утримання посольства України у Вашингтоні перші 1,5 роки його праці, став одним із ключових спонсорів українських студій в Стенфордському університеті.

Свято Героїв – це не лише вшанування тих, хто загинули за незалежність України. Це теж свято і тих, хто щоденно бореться, живе для України. Як писав Євген Чикаленко: до глибини своєї кишені. Свято тих, хто тримає стійку як Софійка із світлини. Якщо ви також хочете підтримати розвиток української молоді та розвиток України, зробити це можна тут.

Джерело: Пласт – український скаутинг

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This