Зі спогадів пл.сен. Віталія Окуневського, ЦМ, про Станицю Моршин. Друг Кульбас – один з перших відновників Пласту в Україні, виховник, був Головою КПС, багато років працював в Управі табору-музею “Сокіл”.
Ініціаторами створення Станиці у Моршині стали мій син Іван та його однокласники. У травні 1990 їм прийшла пора вступати в “піанєри”. То ж клас розділився надвоє. “Піанєри” хвалилися, що матимуть мандрівки і табори, а “відступники” залишаться ні з чим, неорганізовані. “Вступайте в “Пласт”, – необережно бовкнув синові я, бо вже чув про таку дитячу організацію (про установчий з’їзд Пласту у Моршині – це окрема тема🙂
– А що таке “Пласт”? – почув у відповідь. Так і почалося…
На фото з прапором на З’їзді – ст. пл. Микола Сульжук, Київ, ліворуч від нього – Олег Покальчук, голова КПСтаршини 1991-1992 рр.
*
Мандрівкою на Парашку ми “посвятили” станичний прапор, окрім того, встановили на горі ще й прапор України.
*
Пластуни Моршина (переважно новаки) мали власний Вертеп, з яким ходили до рідних та знайомих.
Аукціон. Випросили через міськраду десяток дефіцитних товарів (портфель-дипломат, щось з посуду, електрочайник, залізко, і т.п.). Новаки намалювали малюнки на Різдвяну тему, і ми виставили їх на “аукціон”. Найдорожче “продали” малюнок Іванка Святківського (стоїть в хустці) – за 200 руб. Покупцеві малюнка БЕЗКОШТОВНО вручили дипломат, який нам обійшовся в 50 руб.
*
В с. Кип’ячка народився Кирило Студинський. Там відкривали йому пам’ятник, не обійшлося і без пластунів. Дата – з пам’яті.
*
Мандрівка на Лисоню в 1991 році. Детальніше в “Альманасі ЦМ” (с. 169)
*
Млинки – читай в “20 котячих років, с. 169“.
Розалія Охримович – братова Степана Охримовича. ЇЇ чоловік (ім’я забув, здається Дозьо або Андрій) був похований ТАЄМНО поруч із Степаном на сільському цвинтарі. Історія поховання – окрема тема, яку варто дослідити.
*
“Вертеп” – 93. Серед кримських пластунів – Оля і Катруся Свідзинські. Також на фото мої сини Іванко та Ромчик та моя дружина Лідія.
Дату марафону Маківка-Львів треба уточнити, здається він був приурочений до ЮМПЗ-93 у Львові. Брали участь пластуни Львова, Стрия, Моршина та пластунки з Коломиї.
*
Тустань. Гніздовий табір УПН “Мандрівні Коти”. Комендант Кульбас.
Фото в околицях Сокола, ймовірно Кульманівка або Остодір.

околиці Сокола. Зліва направо: Василь Годованець, Тарас Полихата, Орест Гаврилюк, Юрій Пацевко, Василь Щекун, Іван Смик. Світлив Віталій Окуневський
Джерело: пл.сен. Віталій Окуневський, ЦМ
Так багато такого цінного та дорогого матеріалу. Це дійсно справжнє ретро, як прийнято тепер говорити. Зворушливі та дорогі кадри того безцінного та початкового етапу відродження Пласту в Україні. Щирий та правдивий ентузіазм нас зблизив та зріднив протягом цих останніх 30-ти років.СКОБ! ГОТУЙСЬ!