70-ліття Пласту у США: У повоєнні роки і в дальші десятиліття, ч. 2

У жовтні 1984 р. у Народному Домі, де знаходилася канцелярія КПС та архів Пласту, вогонь знищив велику частину архіву, що змусило перенести осідок КПСтаршини до сусіднього Пластового Дому. Цей дім — власність Пласту, стоїть під зарядом Пластової Фундації і був закуплений за ініціятиви великого приятеля Пласту і голови Пластприяту інж. Романа Баранського ще в 1964 році.

У вісімдесятих роках, стверджуючи зменшення чисельности юнацтва, КПСтаршина звернула окрему увагу на вишколи виховників УПЮ та участь юнацтва у міжкрайових вишколах «Лісова Школа» і «Школа Булавних», а також «Золота Булава» в Канаді. Відновлено випуск інформатора для юнацьких виховників, який появлявся у 1972—1973 рр. за редакцією пл. сен. X. Навроцької, а на XVII Крайовому З’їзді покликано постійну комісію для справ юнацтва.

На тому ж з’їзді 1985 р. головою КПСтаршини обрано пл. сен. Ігоря Сохана, який очолював Пласт ЗСА до 1989 року. Пластуни відзначили 75-ліття існування своєї організації і з цього приводу відбулася Ювілейна Міжкрайова Зустріч на терені Канади. Наступний рік приніс велелюдні святкування 1000-ліття християнства, і сотні пластунів зі ЗСА прилучилися до походу громадянства у Вашінґтоні. В тому ж році з цього приводу відбулася прогулька пластунів до Рима. Після вибуху на Чорнобильській АЕС пластуни в ЗСА прилучилися до усіх акцій з того приводу. У тому ж році взяли численну участь у 10 Зборах КУПО в Торонті і у черговому Конґресі СКВУ. На терені ЗСА відбулася вдала конференція з батьками пластової молоді для зміцнення співпраці і збільшення членства, яке почало помітно меншати. На 1989 рік припало відзначення 65-ліття УПН. З цього приводу на «Вовчій Тропі» влаштовано новацький злет. Вперше проведено табір «Пташат при Пласті», який зорганізували членки племени «Перші Стежі» на «Союзівці». Від 1989 р. такі табори відбуваються кожного року.

Фото з ЮМПЗ 1982 р., Вовча Тропа, США

Фото з ЮМПЗ 1982 р., Вовча Тропа, США

У жовтні 1989 р. відбувся XIX КПЗ’їзд. Вдруге головою Пласту в ЗСА обрано пл. сен. Ольгу Кузьмович. У 1990 році КПС ЗСА приймала першого представника Пласту з України пл. сен. Олеся Криськова, якому у святочному акті на «Вовчій Тропі» передали пластову ідею для її поширення на Батьківщині. Церемонію провели голова Головної Пластової Булави пл. сен. Орест Гаврилюк і голова КПС пл. сен. Ольга Кузьмович.

21 жовтня 1991 р. відійшов на Вічну Ватру Начальний Пластун. В скорботному прощанні з ним взяли участь сотні пластунів.

У 1992 р. на «Вовчій Тропі» проведено четверту на терені ЗСА Ювілейну Зустріч, комендантом якої був пл. сен. Борис Павлюк. Ця зустріч відрізнялася від попередніх характером численних спе-ціялізаційних таборів, що відбувалися у першій частині зустрічі поза тереном «Вовчої Тропи». Вони знайшли широке признання серед учасників.

Продовження і завершення святкувань 80-ліття Пласту відбулося вже у Львові 1993 року, в чому брали участь пластуни зі ЗСА. В тому ж році в ЗСА відбувся XXI Крайовий Пластовий З’їзд, на якому головою обрано пл. сен. Юрія Савицького. Він зробив особливий наголос на молодше покоління пластунів, які б стали у проводі таборів, вишколів та на інших відповідальних постах. І так воно було, хоча усі ці молодші віком члени, що увійшли до КПС та до проводу в поодиноких станицях, не завжди могли подолати труднощі, що створилися з браку рук до виховної праці та зі зменшенням чисельности членів. В час головування пл. сен. Юрія Савицького відбулися чергові Збори КУПО, приготування яких і технічне проведення вимагало від КПС в ЗСА багато праці. В час цієї каденції КПС була змушена розформувати дві станиці з причини браку членства та недіяльности. Загалом стан членства в ЗСА сягав 2500 пластунів.

ЮМПЗ у Львові, 1993

ЮМПЗ у Львові, 1993

XXII Крайовий Пластовий З’їзд у 1995 р. обрав головою КПС пл. сен. Зенона Голубця. У звітовому часі пожвавленою була співпраця з Пластом в Україні; 1997 року на Соколі відбулося заприсяження новообраного Начального Пластуна пл. сен. Любомира Романкова, а також Всеукраїнське Пластове Джемборі на Закарпатті. В обох цих подіях брали участь члени Крайової Пластової Старшини із ЗСА.

Черговий XXIII Крайовий Пластовий З’їзд головою КПС обрав пл. сен. Бориса Павлюка, який очолював Крайову Пластову Старшину від жовтня 1997 р. до жовтня 1999 р. У той час дещо зросла чисельність членства, зокрема, завдяки припливові новацтва та юнацтва з рядів т. зв. «четвертої хвилі» — нових приїжджих з України.

З уваги на близький час відзначення 50-ліття Пласту в ЗСА, КПС визначила собі за завдання створити Центральну Пластову Фундацію, яка б займалася збором фондів на це відзначення. Покликано теж до життя окрему Комісію святкувань під проводом пл. сен. Галини Кутко, яка випрацювала програму та покликала ряд пластунів до помочі, з пл. сен. Зенею Брожиною як головою програмової комісії у проводі.

Відзначка 1-го Українського Джемборі в Невицькому, 1996

На Крайовому Пластовому З’їзді у жовтні 1999 р. переобрано головою ще на два роки пл. сен. Бориса Павлюка, щоб він міг провести відповідно задумані святкування 50-ліття Пласту в ЗСА. Членству було подано до відома мету та напрямні Пласту в ЗСА на роки 1999—2001 і кинуто клич «Давніми слідами у нове 50-ліття». Під цим кличем проводилася праця у всьому краї. Деякі станиці на терені ЗСА видали дбайливо підготовані пропам’ятні книги, проведено змаги юнацтва і новацтва, окружні табори з відповідною програмою, випущено окрему відеострічку з пластовими піснями та історією пластової організації на терені ЗСА, виготовлено фільм, що здобув визнання на конкурсі фільмів в Україні, і все це — поруч зі святкуваннями в поодиноких станицях, подекуди дуже вдалими, з бенкетами та відповідною програмою.

Також підготовлено і проведено сценічну картину «Пластова Ватра» в Кліфтоні, призначену для пластунів і громадянства, яка пройшла у листопаді 2000 р. з великим успіхом. Велика кількість пластової молоді, що брала участь в постановці, переповнена батьками та приятелями Пласту зала були ще одним живим доказом, Що Пласт в ЗСА сміло крокує у нове 50-ліття. Святочне закриття дворічних ювілейних святкувань відбулося на XXV Крайовому Пластовому З’їзді восени 2001 року.

Частина 1

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This