Антон Ковальчук: Історія Криворізького Пласту

Кожна організація має свою історію. Історія скаутського руху розпочалася в 1907 році, коли Роберт Бейден-Павелл, генерал-лейтенант британської армії, провів перший скаутський табір на острові Браунсі в Англії.

Історія Пласту, що з’явився як аналог скаутського руху, розпочалася в 1911 році. А вже 12 квітня 1912 року у Львові вихованці одного з засновників Пласту, Олександра Тисовського, вперше склали Пластову Присягу.

Цю дату традиційно вважають Днем народженням українського Пласту. Засновниками організації були Олександр Тисовський, Петро Франко та Іван Чмола.

Історія Криворізького Пласту розпочалась від грудня 1991 року. Саме 12-15 грудня 1991 року відбувся Вишкіл (тренінг) Впорядників УПЮ (Улад Пластунів Юнаків та Юначок) в місті Тернополі, на який було запрошено Ераста Іваницького. Після приїзду до Кривого Рогу Ераст Іваницький створив перший юнацький гурток «Терновий Цвіт», до якого увійшли юнаки Роман Бєляков, Віталій Марценовський, Олексій Желуденко, Євген Капран, Анатолій Катеринка, Дмитро Білоус, Платон Кузнєцов, Костянтин Кузнєцов та інші юнаки, які з часом відсіялися. Після залучення до Пласту колишнього «афганця» Юрія Комарчука було створено й другий юнацький гурток. Згодом з’явився новацький гурток, яким опікувалися обоє впорядників. Протоколом зборів юнацьких гуртків від 5 березня 1992 року було прийняте рішення про створення куреня «Веселий Терен». Гуртки проводили спільні прогульки та мандрівки в околицях міста Кривого Рогу та за його межами.

Історія Криворізького Пласту

В той же період були спроби створити новацькі рої в Саксаганському району міста Кривого Рогу, але робота в цих гуртках мала непостійний характер і переважно в навчальний період.

Таким чином, протягом весни 1992 року пластова спільнота Кривого Рогу отримала статус МПГ (місцевої пластової групи). Друг Роман Матузко допомагав теоретично та знаннями з історії, друг Юрій Комарчук проводив практичні заняття для пластунів, друг Ераст Іваницький здійснював функції керівника МПГ Кривий Ріг (згодом станиці), впорядника гуртка, займався культурно-освітньою частиною вишколу пластунів, та підтримував зв’язок з КПС (Крайовою Пластовою Старшиною, виконавчим та адміністративним органом Пласту), яка на той час містилася у Львові.

В 1992 році станицю Кривий Ріг було запрошено на урочистості з нагоди 80-ліття Пласту, які відбувалися у місті Львові. Тоді ж, 12 квітня 1992 року, на території 1-ї Львівської гімназії, разом з відбуттям урочистостей, і було заприсяжено першого криворізького пластуна, станичного (голову осередка) Ераста Іваницького, який обрав собі псевдо “ВУШ” (велико-український шовініст).

27-29 листопада 1992 року Ераст Іваницький відбув Крайовий Вишкіл Зв’язкових, а 22 червня 1993 року Ераст Іваницький отримав ступінь КВ-І (перший ступінь – ступінь Впорядника Кадри Виховників, що підтверджує набуті кваліфікації виховника).

Протягом періоду з 1992 по 1996 роки криворізькі пластуни відбули табори в Карпатах, на базі Артеку, в Німеччині та інших цікавих місцях. В 1994 році гурток «Терновий цвіт» припинив своє існування з причини від’їзду основного складу на навчання до інших міст України, з огляду на обставини та зміну місця роботи і відповідно територіальної відірваності. Згодом місцевий Пласт очолив його вихованець, друг Флібустьєр, Олексій Желуденко.

Історія Криворізького Пласту

В жовтні 1997 року був створений юнацький гурток «Орли». Впорядником гуртка став на той момент вже старшопластун, Олексій Желуденко. Гурток за час існування налічував від 5 до 8 юнаків, активну участь в його роботі брали Дмитро та Олексій Єфименки, Влад та Дмитро Фьодорови, Євген Клименко. Всі юнаки отримали ступінь «розвідника» (друга проба УПЮ – другий пластовий ступінь відзначення в юнацтві, який свідчить про те, що пластун виконав певні завдання чи освоїв знання, необхідні йому у посвякденному пластуванні та здійснив ще один крок на шляху до самовдосконалення, відображається відзнакою ступеня на пластовому однострої).

До 2001 року були відбуті пластові табори в різних регіонах України. Приблизно в 1999 році налагодилась тісна і дружня робота зі станицею Дніпро (тоді Дніпропетровськ). Проходили щорічні спільні заходи такі як «Андріївські вечорниці», «Різдвяна свічка» та інші. На початку 1997 року сходини гуртка відбувались в школі №125, а згодом вдалося домовитись про використання кімнати у «Центрі дитячого туризму та краєзнавства «Фортуна».

Окрім того, юнаки брали участь в культурно-освітніх заходах, зокрема вечорі присвяченому створенню Легіону УСС, в 1999 році. На цей захід було запрошено гурток «Орли» під проводом Олексія Желуденка. В 2002 році з причин закінчення школи деякими з юнаків гурток «Орли» також припинив своє існування.

Ідея з відновлення діяльності Пласту в Кривому Розі зародилась в колі патріотично налаштованої громади міста, оскільки потреба в такій організації відчувалась давно. На хвилі національно-патріотичного підйому стало зрозумілим те, що саме діти й підлітки залишились неохопленими, що маючи велике бажання діяти та відчувати свою значимість у суспільному житті вони лишаються осторонь.

Історія Криворізького Пласту

Пошуками можливості створення осередку Пласту в Кривому Розі з 2016 року займалася вчителька початкових класів Тетяна Кузьменко. Вона мріяла про те, що її учні стануть пластунами – вірними Богові та Україні. Тетяна Кузьменко стала рушійною силою у відновленні осередку Пласту в Кривому Розі. Їй вдалося знайти однодумців та долучити їх до відновлення пластової станиці в нашому місті. Мрія та завзяття однієї людини стали іскрою, яка запалила багаття в серцях інших людей.

Так виник тандем двох Тетян – Кузьменко і Асадової. Разом вони знайшли контакти Ераста Іваницького, який започаткував Пласт в Кривому Розі в 90-х та змогли переконати сѐньйора (назва вікової категорії в Пласті, до якої належать пластуни віком старше 35 років), що гідні відродити і продовжити пластовий рух на Криворіжжі. Після чого, отримавши «благословення», відвідали КВДЧ (Кваліфікаційний вишкіл дійсного членства), який проходив у м. Дніпро, і стали пластунками-прихильницями (статус пластуна, який вказує на те, що він ще не прийняв присягу та не є дійсним членом організації, але прагне до цього).

Історія Криворізького Пласту

Після пройденого вишколу Асадова та Кузьменко почали активну діяльність із залучення патріотично налаштованих громадян до пластового руху: проводили презентації для громадських організацій, спілкувались з друзями і однодумцями. Пласт в Кривому Розі потроху почав зростати. Тим часом, Ераст Іваницький запросив до процесу відновлення криворізького Пласту свого вихованця, який на початку 2000-х очолював осередок в Кривому Розі, – Олексія Желуденка. Таким чином утворилася ініціативна група, до якої увійшли Ераст Іваницький, Олексій Желуденко, Тетяна Асадова і Тетяна Кузьменко. Перші збори цієї ініціативної групи щодо відновлення Пласту в Кривому Розі відбулися 9 квітня 2017 року під головуванням Ераста Іваницького. Під час зборів було вирішено звернутися до КПР (Крайової Пластової Ради – представницького органу Пласту, який обирається терміном на три роки для стратегічного управління організацією) з пропозицією відновити станицю Кривий Ріг.

21 квітня 2017 року відбулися установчі збори станиці Кривий Ріг, діяльність Пласту в нашому місті було офіційно відновлено та обрано головою СПС (станичної пластової старшини) станиці Кривий Ріг Тетяну Асадову, яка перебувала на цій посаді два терміни поспіль до кінця жовтня 2019 року.

Завдяки активній організаторській діяльності Тетяни Асадової, як голови осередку, до організації долучається все більше небайдужих людей, які допомагають розвивати Пласт в нашому місті.

Історія Криворізького Пласту

Паралельно пошуком шляхів створення осередку Пласту в Кривому Розі займалися також представниці Громадської Організації «Жіноча сотня м. Кривий Ріг» Наталя Сільтєєва, Олена Пазенко, Марина Губа та Олена Тітова. Навесні 2017 року ними було заплановано та проведено ряд заходів спільно з Львівською Міською Молодіжною Громадською Організацією «Станиця Львів Пласту-НСОУ» з метою ознайомлення з діяльністю та традиціями Пласту у вже працюючому осередку м. Львова та подальшого створення осередку Пласту в м. Кривому Розі. Після того, як дівчата дізналися про те, що розвитком Пласту в Кривому Розі вже активно займаються, вони з радістю долучилися до діяльності відновленого осередку.

За період з 2017 по 2019 роки осередок Пласту в Кривому Розі суттєво розрісся та зміцнів. Було створено три новацьких рої: самостійний рій “Сонячні зайчики” (впорядниця Тетяна Кузьменко), а також рій “Руді горобці” (впорядниця Наталя Сільтєєва) та рій “Коти” (впорядниця Ірина Борисова), які об’єдналися у гніздо “Легенди міста”.

Історія Криворізького Пласту

Кількість юнацтва також значно збільшилася – утворилося п’ять юнацьких гуртків. З них один хлопчачий гурток “Степові Соколи” (впорядник Олексій Желуденко).

Історія Криворізького Пласту

А також чотири дівочих гуртки: “Королевки” (впорядниця Тетяна Асадова), “Мрійливі Кульбабки” (впорядниця Олена Пазенко), “Степові Мавки” (впорядниця Каріна Івлєва) та “Нічні Громовиці” (впорядниця Віта Чернявська). Три останніх з перерахованих гуртків об’єдналися у підготовчий дівочий юнацький курінь (виховну частину), названий на честь Сабіни Галицької, дівчини-медика, яка пішла на службу до Збройних Сил України та загинула 20 лютого 2018 року під час виконання службових обов’язків в ході російсько-української війни на Сході України.

Історія Криворізького Пласту

Життя станиці насичене подіями, причому як традиційними для Пласту, такими як “День Першої Пластової Присяги”, “День святого Юрія”, “Свято весни”, “Відкриття Пластового Року”, міжнародної щорічної скаутської акції “Вифлеємський Вогонь Миру”, так і різноманітними вишколами, на яких всі присутні мають змогу отримати корисні знання та навички, активностями, які відбуваються на теренах міста та за його межами, та звісно ж таборами, які проходять в різних куточках України та навіть за її межами.

Наразі станиця нараховує до сотні пластунів, що представлені в різних уладах (вікових категоріях).

З 27 жовтня 2019 року головою станичної пластової старшини було обрано Наталю Сільтєєву.

Історія Криворізького Пласту

Тож осередок Пласту в Кривому Розі також має свою історію, яку ми продовжуємо писати. А якщо у вас після прочитаного раптом виникло бажання ДОЛУЧИТИСЯ до Пласту та творити історію разом з нами, то ми завжди відкриті та будемо раді побачити нові обличчя в нашій станиці!

Джерело: Антон Ковальчук. Історія криворізького Пласту

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This