Слово Ксені Захарчук до 70-ліття Станиці Філадельфії

Виступ пл.сен.кер Ксені Захарчук, ЛМ, на святкуванні 70-ліття Станиці Філадельфія 11 січня 2020 р.

Я називаюся Ксеня Захарчук і маю велику честь стояти перед вами нині коли відзначаємо 70-ліття Пласту у Філядельфії.

Перші організаційні сходини станиці Філядельфії відбулися 1 липня 1949 року, а на загальних зборах у серпні того року вибрано першу станичну старшину. В тому році також заложено 4-ий курінь УПЮ-ок ім. Ольги Басараб та 1 курінь УПЮ-ів ім. Федора Черника. Почало більше українців приїжджати до Філядельфії та цікавитися Пластом і через це в 1951 році заложено 14 кур. УПЮ-ок ім. Олени Теліги, а у 1952 11 кур. УПЮ-ів ім. Романа Святолавича. В 1952 році створився гурт для батьків Пластунів котрі самі не були Пластунами – Пласт Прият.

В 1955 році закуплено перший пластовий дім на Franklin St. в околиці католицької катедри Непорочного Зачаття а з часом його продано і закуплено другий на 10-ій і Duncannon вулицях. В 1958 році старшопластунський курінь “Чортополохи” зорганізував бібліотеку Пласту і Рідної Школи та понад 30 літ провадив нею. Ця бібліотека згодом стала одна з програм Українського Освітньо-Культурного Центру та існує по цей час. Під проводом п. Зенона Чайківського в 1960 роках розпочався пластовий драматичний гурток який існував 10 літ.

Коли приїхав до Філядельфії Блаженійший Патріярх Кардинал Йосиф Сліпий пластуни його вітали. Брали участь у відкритті пам’ятника Тарасові Шевченкові у Вашінґтоні на відзначуванні 1,000-ліття християнства в Україні. Філядельфійські пластуни брали участь в Ювілейних Міжкрайових Пластових Зїздах від 1962 року до 2017 року по цілому світі – між тим відзначуючи 100-ліття Пласту в 2012 на ЮМПЗ у Львові.

Станиця Філадельфія

В 1982 році продано пластову домівку на 10-ій і Duncannon вулицях і перенесено пластовий осередок тут до Українського Освітньо-Культурного Центру, де розміщені всі українські організації околиці міста Філядельфії.

З нагоди 30-ліття станиці видано пропам’ятну книжку “В Країні Зірок”, а до 50-ліття видано історію станиці. В 2016 році під керівництвом станичного Марка Чуми відбулася перерібка пластової домівки в УОКЦентрі яку бачимо нині.

Починаючи із 1949 року станичними були: Петро Ісаїв, Володимир Масюк, Оксана Ґенґало, Юрій Богачевський, Олександер Черник, Роман Максимович, Роман (Муньо) Левицький, Анатоль Прасіцький, Юрій Данилів, Борис Павлюк, Богдан Турченюк, Богдан Мисько, Дора Горбачевська, Катруся Гарасевич, Надя Чемеринська, Богдан Гарасевич, Юрко Чайківський, Ксеня Панчак Захарчук, Мотря Бойко Воттерс, Марко Чума і наша теперішня станична, Нуся Горчаківська Погорило.

Наша станиця існує вже більше як половину повного часу існування Пласту. В першому році її створення, було 23 пластунів. Цего року нас є 365 – 93 новацтва, 85 юнацтва, 69 старших пластунів та 118 пластунів сеніорів. На нинішний день ми є найбільшою станицею в США. Цикль повторюється. Почалася наша станиця із новоприїжчих воєнних біженців. Нині наше новацтво побільше походить із родин котрі не дуже довго тому приїхали до Філядельфії з України, хоч з інших обставин як 70 літ тому.

В 1953 році Головна Пластова Булава розпочала реєстр Гетьманських Скобів та Вірлиць. Це юнацтво котрому надано почесний ступінь Гетьманського Пластуна Скоба – Вірлиці.

Його надається, в першу чергу, за вийнятково взірцеву працю і поставу. З Філядельфії маємо 4-ох Скобів з цілості 54 на цілий світ – Роман Процик (2-ий з черги реєстру), Роман Гриців, Роман Данилів, Андрій Зварич та 5 Вірлиць з світової цілості 62 Ксеня Одежинська, Маруся Максимович, Лариса Гудь, Наталка Тарасюк та Софійка Захарчук.

Можемо також гордитися тим що із нашої станиці ввійшли пластуни котрі стали занимати керівничі пости Пласту. На нинішний день в Крайовій Пластовій Раді США працює з Філядельфії пл. сен. Ірка Зварич. На Крайовій Пластовій Старшині США є ст. пл. геть. скоб Андрій Зварич, Крайовий Комендант УПЮ, ст. пл. геть. вірл. Наталка Тарасюк, протоколярний писар, пл. сен. Наталка Фірко та пл. сен. Ксеня Захарчук на крайові булаві УПС.

Станиця Філадельфія

На Головні Пластовій Булаві Пласту занимає новостворений пост діловоду Референт Координації та Розвитку Північної та Південної Америки ст. пл. геть. вірл. Софійка Захарчук, і пл. сен. Данило Захарчук є скарбником УПС при ГПБ. Пл. сен. Юрій Данилів є головним адміністратором Міжкрайового Вишкільного Табору “Лісова Школа”.

На пластових таборових оселях США наші філядельфійські пластуни також провадять. На “Вовчій Тропі” ст. пл. Адя Федорійчук є 1 заступником голови і референт таборів УПЮ, а на “Писаному Камені” пл. сен. Наталя Пришляк є заступник голови і пл. сен. Леся Ніршл занимається таборовою реєстрацією. Юрій Данилів є головний організатор Бурлацького Лещетарського Табору де до адміністрації з Філядельфії входять Марта Левицька Кернз, Данило Захарчук, Ігор Сидоряк, Лука Захарчук та Ліда Кернз.

Маємо перед нами велике завдання – може більше від того котре мали наші попередники. Мусимо далі заохочувати нашу молодь до участи і праці у Пласті.

Дороге новацтво і юнацтво – беріть собі за приклад своїх батьків та дідів котрі зуміли скористати любов до свого походження щоби створити сильну організацію на чужині котра виховала взірцевих українських громадян, чужої для них, держави. Не забудьте те що зробили ваші бабці, дідусі та батьки. Будьте горді, та майте сильну волю робити те що добре не тільки для себе, але і для Пласту, та вашого народу.

В імени новацтва, юнацтва та їхніх батьків, дякую вам, всім засновникам та будівничим станиці Філядельфії за те що Ви нам стрворили. Дякую всім бувшим і теперішним виховникам котрі не жалували свій час та посвятилися молодді. Надіюся що ми продовжуватимемо Вашу працю на Вашу славу та на користь Пласту.

СКОБ!
11 січня 2020 р.

1 Коментар

  1. Ольга

    Мартуха Левицька Кернз — справді Мартуха? Це зневажлива форма імені Марта, тим більше, утворена за російським словотвірним зразком…

    Відповісти

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This