Богуслава Гринів про Миколу Колессу

Видатний український композитор, творець диригентської школи, професор і ректор Львівської консерваторії пл. сен. Микола Колесса наближається до свого столітнього ювілею.

Народився друг Микола 6 грудня 1903 року в сім’ї українського діяча, вченого, фольклориста і композитора Філарета Колесси, в домі якого панував дух високої національної культури. В дуже приязних стосунках були Колесси з Іваном Франком, Василем Стефаником, Марком Черемшиною, в їх оселі часто бували Леся Українка, Климент Квітка та інші видатні українці того часу. І мабуть знаковим у долі їх сина є те, що своє ім’я йому запропонував світоч української музики Микола Лисенко.

В далекому воєнному 1917 році учнем філії Академічної гімназії він стає пластуном полку ім. П. Сагайдачного. Юнаки брали участь у Листопадовому Чині 1918 року як розвідники, що добре знали місто. Мати друга Миколи пані Марія щоранку готувала гарячу їжу для Січових Стрільців і одного разу мало не загинула від польської кулі, яка пройшла біля самого серця.

Невдовзі, вже по закінченні українсько-польської війни, пластуни разом з українською громадою вшановували та впорядковували могили героїв. Зокрема, декілька разів здійснювали походи на Маківку, де 1915 року московська навала розбилася об горстку українського стрілецтва.

В архіві нашого сеніора збереглася світлина з одного з таких походів у 1921 році. На ній ми бачимо пластунів Пежанського, Тисовського, Козицького, Окпиша та Колессу, який саме робить зарисовки плану гори.

Навчався друг Микола, як вже згадувалося, у філії Української академічної гімназії у Львові, після закінчення якої виїхав на медичні студії до Кракова. Однак вже за рік любов до музики перемогла, і він вступив у Празьку консерваторію на відділи композиції і диригування. Одночасно студіює музикознавство в Карловому університеті. Здобуті знання згодом вдосконалює, навчаючись вищої майстерности в класі відомого композитора і педагога Вітезслава Новака, теплі і ніжні спогади про якого зберігає по сьогодні.

На фото з Маківки: Микола Колесса на задньому плані малює шкіц цвинтаря

На фото з Маківки: Микола Колесса на задньому плані малює шкіц цвинтаря

Здобувши за кордоном музичну освіту, друг Микола Колесса повертається в рідну Галичину, до Львова, де майже сім десятиліть триває його мистецька діяльність, яка дивовижно поєднує композиторську, диригентську, педагогічну та наукову роботи.Композитор Микола Колесса створив ряд самобутніх творів в різних жанрах. Це симфонічні, камерні, хорові твори, пісні, романси, обробки народних пісень, мелодекламації, сценічна музика та інше.

Диригентська діяльність Колесси почалася ще під час навчання в гімназії, де він керував учнівським хором, і тривала до наших днів. Симфонічний оркестр філармонії, театру опери та балету, хорова капела “Трембіта”, студентський симфонічний оркестр — ось ті львівські колективи, якими керував маестро як диригент.

Микола Колесса є основоположником Львівської диригентської школи. Свій досвід він відобразив, узагальнив і виклав у підручнику “Основи диригування”. Випускники його класу успішно працюють в різних містах України та за її межами, очолюючи провідні мистецькі колективи. Це такі відомі диригенти, як Б. Антків, Є. Вахняк, Ю. Луців, Р. Филипчук, І. Юзюк та багато інших.

З цього далеко неповного переліку видно, що пл. сен. Микола Колесса вклав у розвиток української музичної культури свою вельми вагому частку.

Доля, яка обдарувала його непересічним талантом, дала маестрові і радість визнання його заслуг — це той щасливий і доволі рідкісний випадок, коли нагороди не запізнилися. Микола Колесса — почесний член Наукового Товариства ім. Т. Шевченка, академік Академії мистецтв України, лавреат Державної премії ім. Т. Шевченка, кавалер ордену “За заслуги”, нагороджений відзнакою Президента “Герой України”.

Та мабуть наймилішою нагородою є велика шана і любов, якими обдаровують митця слухачі його чудових творів та численні учні.

пл. сен. Богуслава Гринів

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This