70 років Пласту у США: Станиця Нью-Йорк

П’ятдесят років тому для великої кількості пластунів-іміґрантів, котрі вирушили на нові поселення в Америку після Другої світової війни, новим містом проживання став Нью-Йорк. Ті, що осіли в метрополії, відразу почали гуртуватися у пластові частини. Отож, весною 1949 року, офіційно засновано пластову станицю у місті Нью-Йорк, в якій формально почали свою пластову діяльність 63 члени.

Першим станичним було обрано пл. сен. Мирослава Раковського. У перших двох десятиріччях свого існування, членство Ньюйоркської Станиці блискавично побільшувалося і у своєму зеніті у 1966 році станиця пишалася 724 членами.

Діяльність членів станиці Нью-Йорк у пластовій програмі та в громаді завжди була і є понадпересічною. Адже у 1949 році, Станиця зорганізувала першу пластову зустріч в ЗСА в Бавнд Бруці, Нью-Джерзі. Рівнож, пластуни з Нью-Йорку організували перші табори у Неррозбурзі, Н.Й. та щорічні окружні Свята Юрія. У 1952 році, вперше відбулася новацька костюмова забава під назвою “Баль у Князівни Сніжинки”. По сьогоднішній день, станиця Нью-Йорк з великим успіхом влаштовує та переводить щорічні новацькі костюмівки. Не менш важливим є активність старших пластунів та сеніорів, які стало організували різні табори, очолювали їхні проводи та періодично займали пости у Крайовій Пластовій Старшині ЗСА, провід якої часто знаходився на терені Нью Йорку.

Пластприят невтомно працював у ранніх роках історії Станиці, присвячуючи багато часу та охоти молоді оскільки він вірив в користь пластової організації. Яскравим доказом присвяти та довір’я цих приятелів Пласту це влаштування пластової оселі “Вовча Тропа” в Іст Четгемі, Н.Й., яка була закуплена 1953 року спільно з довколішніми станицями східньої Америки. Важко ствердити хто як багато допоміг будувати цю нову оселю, але у проводі цього руху були члени “комісії закупу” з Нью-Йорку, а саме Ярослав Бойдуник, Орест Клюфас, Михайло Юзенів, Володимир Сушків та Богдан Соболта.

В 1959 році заходом Управи Пластприяту та Станичної Старшини створено Комітет Купна Пластового Дому, який в 1963 році офіційно перетворився у Пластову Фундацію. Тут треба згадати ініціяторів та перших членів Дирекції Пластової Фундації: інж. Романа Баранського, Володимира Саляка, пл. сен. Ярослава Падоха, мґр. Петра Дармограя, Михайла Савицького, інж. Евстахія Яроша, Івана Заяця. В 1964 році Пластова Фундація закупила існуючий Пластовий Дім у місті Нью-Йорк. В цьому домі сьогодні знаходяться пластова домівка, яка була посвячена 5 грудня 1970 року та головна канцелярія КПС.

Нинішня Ланка Батьків продовжує традицію своїх попередників, влаштовуючи пластові імпрези і допомагаючи виховникам виконувати пластову програму, яка мала пріоритет в українській громаді, а рівночасно, ньюйоркські пластуни завжди радо приймали (та далі приймають!) участь у різних громадських імпрезах. Члени Станиці появлялися на не одній параді, академії, національнім святі або маніфестації. Станиця також у своїй домівці відмічувала важливі національно-історичні дати урочистими пластовими апелями. Для молоді протягом років, ніколи не забракло розвагових пластових зайнять.

Сьогодні пластова Станиця у Нью-Йорку далі кипить життям і енергією. Хоч зменшилося членство внаслідок переселення пластунів з міста до окружних околиць, пластовий дух залишився кріпким і здоровим. Станиця сьогодні складається з двох юнацьких куренів, двох новацьких гнізд, з осередків УСП і УПС та Ланки Батьків. Рівнож, пластова програма продовжується: юнацтво і новацтво відбувають щотижневі зайняття, щороку пластова молодь приймає участь в змаганнях Орликіяди, зимових і літніх таборах, Святі Юрія та традиційній станичній прогульці. Старші пластуни стоять на провідних місцях таборів і помагають вести Пласт у нове тисячоліття.

Станичні: М. Раковський, І. Домбчевський, М. Левицький, М. Юзенів, О. Сокіл, В. Савчак, В. Хамула, В. Рак, Т. Гунчак, П. Пясецький, Т. Триш, П. Дорожинський, Р. Рогожа, А. Ластовецький, І. Куровицька, О. Кузьмович, Ю. Савицький, О. Куровицька, О. Пясецький, Н. Самокіш, В. Корнага, А. Ганкевич.

Юнацький табір "Мала береза", 1951 р., Наррозбург, Ню Йорк

Юнацький табір “Мала береза”, 1951 р., Наррозбург, Ню Йорк

Відвідини Начального Пластуна Сірого Лева на Вовчу Тропу, СЮ 1953 р.

Відвідини Начального Пластуна Сірого Лева на Вовчу Тропу, СЮ 1953 р.

Свято Юрія 1950 року у Кренфорді, Ню Джерзі

Свято Юрія 1950 року у Кренфорді, Ню Джерзі

Парада "Лояльности" 1967 р.

Парада “Лояльности” 1967 р.

Джерело: Мандрівка Пласту у ЗСА, фото

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. 70-ліття Пласту у США: У повоєнні роки і в дальші десятиліття, ч. 1 | Історія Пласту - […] пластуни самочинно творили пластові гуртки. Перший створений в Нью-Йорку гурток відбув свої сходини в домівці отців Василиян […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This