Позначки:, , , , ,

Перші спроби організації Пласту в Америці сягають корінням організації «Січ» і беруть початок з 1915 р. Після створення в Галичині УСС та їх участи у Першій світовій війні на боці Австро-Угорщини під українським прапором, виникла думка про подібну організацію. Але в той час до ЗСА прибули деякі молоді діячі, які виступили проти того, щоби створювати організацію, зв’язану з подібною до неї в іншій державі. Під цим впливом переорганізовано «Січ». У 1916 р. скликано збори і створено Січову Організацію Українців у ЗСА.

Спершу вона мала чимало організаційних успіхів. Створювалися відділи, почали виходити друком «Січові Вісті», виникла «Молодеча Січ». У 1918 р., під впливом вісток з рідного краю, «Молодечу Січ» реорганізовано в Український Пласт при Народному Домі (в Нью-Йорку, при 6-ій вулиці). Головою Пласту став учитель Петро Задорецький. Його найближчими співробітниками в Пласті були активна тоді членка американського скавтінґу Катруся Шутаківна (в заміжжі Кедровська) та скавтмастер американського скавтінґу Богдан Каштанюк, син тодішнього секретаря Українського Народного Союзу.

Організатори Пласту відразу зустрілися з величезними труднощами. Не було приміщення, грошей і, що найважливіше, — розуміння серед громадянства і навіть батьків. Першою зовнішньою ознакою пластуна є однострій. Однак і його важко було придбати, бо коштував 15 доларів, а в той час багато українців не працювало. Але ці труднощі вдалося подолати завдяки ентузіязмові організаторів і за сприяння доброчинців.

Однострої тодішніх пластунів були такими ж, як і в американських скавтів, діяльність велася за зразком американського скавтінґу, тільки під синьо-жовтим прапором поруч з американським.

Українські пластуни в Нью Йорку, 1920-ті

Українські пластуни в Нью Йорку, 1920-ті

Так в Нью-Йорку виникла «Перша Трупа Українських Пластунів», що нараховувала 95 хлопців і дівчат. Багато з них приєдналося до Пласту тільки після довгих особистих переконувань трьох згаданих організаторів, які особисто ходили по домівках українців і заохочували до Пласту молодь та батьків. На той час існував деякий зв’язок з Пластом в Галичині та Карпатській Україні. Звідтіля одержано пластову літературу, підручники і пластовий устав.

Новоорганізовані пластуни доволі інтенсивно працювали. Сходини відбувалися щонайменше один раз на тиждень, по суботах, в Народному Домі, управителем якого в той час був п. П. Задорецький. Для Пласту він надавав приміщення безкоштовно. Однак від громадянства все ще не було жодної допомоги.

Організаційна праця і пластова діяльність продовжувалися до 1921 року. Опісля, у складних обставинах, пластова робота занепала, але у 1924 р. Пласт знову відновлено. Цього разу — при Українській школі, що мала тоді своє приміщення при 106-ій вулиці і в якій учителював п. Задорецький. Тоді виникли інші труднощі — щодо зв’язку з американським скавтінґом. Не існувало підґрунтя для самостійної діяльности Пласту. Отож, мусив стати частиною американського скавтінґу, який давав до розпорядження все: табори, величезні можливості, підтримку американського загалу і виховних державних чинників, а застережень до мови спілкування — жодних. Але треба було стати американськими скавтами.

Пласт, що цим разом нараховував приблизно 75 хлопців і дівчат, знову почав розвиватися, влаштовувати концерти, пластові вправи під вільним небом, брати участь у громадських імпрезах, влаштовувати прогульки, мандрівки, табори. Перший Пластовий Фестин відбувся на Асторії в Чеськім парку і мав великий успіх.

Праця в Пласті тривала аж до 1929 р., доки існувала Українська школа. Після її ліквідації п. П. Задорецький пішов на звичайну заробітню працю, а з його відходом припинив теж свою діяльність та існування Український Пласт в Америці, залишаючи по собі добру славу та приємні спогади.

Членська картка

Членська картка

Перші пластуни в Америці

Крізь широке море залетіла іскра.
Запалила в лісі вогник, і молоді серця.
Вогник розгорівся, ватрою він став,
І яскравим світлом нам стежку показав.

В нас життя мандрівка, а ми мандрівники,
І дякуємо Вам за просвічені стежки,
Як у темнім небі зорі усміхнуться мовчки,
То з нами будуть святкувати перші пластуни!

Святкуємо всі разом нині,
Сповнилися мрії батьків,
Пласт тут скінчив пів століття
В Карпати лунає наш спів!

Слова і музика: Тріо “Іка”

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту, за газетою «Свобода». — 13 квітня 1951.

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.