70 років Пласту у США: Перші організаційні спроби і діяльність

Перші спроби організації Пласту в Америці сягають корінням організації «Січ» і беруть початок з 1915 р. Після створення в Галичині УСС та їх участи у Першій світовій війні на боці Австро-Угорщини під українським прапором, виникла думка про подібну організацію. Але в той час до ЗСА прибули деякі молоді діячі, які виступили проти того, щоби створювати організацію, зв’язану з подібною до неї в іншій державі. Під цим впливом переорганізовано «Січ». У 1916 р. скликано збори і створено Січову Організацію Українців у ЗСА.

Спершу вона мала чимало організаційних успіхів. Створювалися відділи, почали виходити друком «Січові Вісті», виникла «Молодеча Січ». У 1918 р., під впливом вісток з рідного краю, «Молодечу Січ» реорганізовано в Український Пласт при Народному Домі (в Нью-Йорку, при 6-ій вулиці). Головою Пласту став учитель Петро Задорецький. Його найближчими співробітниками в Пласті були активна тоді членка американського скавтінґу Катруся Шутаківна (в заміжжі Кедровська) та скавтмастер американського скавтінґу Богдан Каштанюк, син тодішнього секретаря Українського Народного Союзу.

Організатори Пласту відразу зустрілися з величезними труднощами. Не було приміщення, грошей і, що найважливіше, — розуміння серед громадянства і навіть батьків. Першою зовнішньою ознакою пластуна є однострій. Однак і його важко було придбати, бо коштував 15 доларів, а в той час багато українців не працювало. Але ці труднощі вдалося подолати завдяки ентузіязмові організаторів і за сприяння доброчинців.

Однострої тодішніх пластунів були такими ж, як і в американських скавтів, діяльність велася за зразком американського скавтінґу, тільки під синьо-жовтим прапором поруч з американським.

Українські пластуни в Нью Йорку, 1920-ті

Українські пластуни в Нью Йорку, 1920-ті

Так в Нью-Йорку виникла «Перша Трупа Українських Пластунів», що нараховувала 95 хлопців і дівчат. Багато з них приєдналося до Пласту тільки після довгих особистих переконувань трьох згаданих організаторів, які особисто ходили по домівках українців і заохочували до Пласту молодь та батьків. На той час існував деякий зв’язок з Пластом в Галичині та Карпатській Україні. Звідтіля одержано пластову літературу, підручники і пластовий устав.

Новоорганізовані пластуни доволі інтенсивно працювали. Сходини відбувалися щонайменше один раз на тиждень, по суботах, в Народному Домі, управителем якого в той час був п. П. Задорецький. Для Пласту він надавав приміщення безкоштовно. Однак від громадянства все ще не було жодної допомоги.

Організаційна праця і пластова діяльність продовжувалися до 1921 року. Опісля, у складних обставинах, пластова робота занепала, але у 1924 р. Пласт знову відновлено. Цього разу — при Українській школі, що мала тоді своє приміщення при 106-ій вулиці і в якій учителював п. Задорецький. Тоді виникли інші труднощі — щодо зв’язку з американським скавтінґом. Не існувало підґрунтя для самостійної діяльности Пласту. Отож, мусив стати частиною американського скавтінґу, який давав до розпорядження все: табори, величезні можливості, підтримку американського загалу і виховних державних чинників, а застережень до мови спілкування — жодних. Але треба було стати американськими скавтами.

Пласт, що цим разом нараховував приблизно 75 хлопців і дівчат, знову почав розвиватися, влаштовувати концерти, пластові вправи під вільним небом, брати участь у громадських імпрезах, влаштовувати прогульки, мандрівки, табори. Перший Пластовий Фестин відбувся на Асторії в Чеськім парку і мав великий успіх.

Праця в Пласті тривала аж до 1929 р., доки існувала Українська школа. Після її ліквідації п. П. Задорецький пішов на звичайну заробітню працю, а з його відходом припинив теж свою діяльність та існування Український Пласт в Америці, залишаючи по собі добру славу та приємні спогади.

Членська картка

Членська картка

Перші пластуни в Америці

Крізь широке море залетіла іскра.
Запалила в лісі вогник, і молоді серця.
Вогник розгорівся, ватрою він став,
І яскравим світлом нам стежку показав.

В нас життя мандрівка, а ми мандрівники,
І дякуємо Вам за просвічені стежки,
Як у темнім небі зорі усміхнуться мовчки,
То з нами будуть святкувати перші пластуни!

Святкуємо всі разом нині,
Сповнилися мрії батьків,
Пласт тут скінчив пів століття
В Карпати лунає наш спів!

Слова і музика: Тріо “Іка”

Джерело: Альманах 100-ліття Пласту, за газетою «Свобода». — 13 квітня 1951.

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. 70 років Пласту у США: пл. сен. Євген Кульчицький-Ґут | 100 кроків - […] давніші початки і спроби заложити Пласт в Америці — не будемо говорити. Тут згадаємо про тих пластунів, […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This