Вишукане весілля семінариста

Степан народився 11 березня 1917 у с. Березово нині Хустського району, у 1928—1936 навчався в Хустській гімназії. Саме там він вступив до Пласту, став першим курінним гуртку «Самотні Рисі». Восени 1937 року його вибрали комендантом Українського Пласту в Закарпатті. На початку 1939 р. він узяв активну участь в створенні загонів Карпатської Січі і вже у березні воював проти угорських окупантів.

За інформацією з Вікіпедії, у лютому 1940 р. в Хусті провели збори патріотів, де прийняли рішення об’єднати підпільні групи та утворити Закарпатську крайову організацію ОУН(Б). Степан Пап увійшов до крайової екзекутиви ОУН на посаді референта пропаганди і став редактором нелегальної газети «Чин». Саме він автор знаменитої брошури «Обвинувачую Мадярщину», де наведено 65 пунктів звинувачень угорським окупантам.

У 1941 р. юнак закінчив Ужгородську семінарію і отримав сан священика. У березні 1942 року його засудили угорським військовим судом на 12 років ув’язнення, яке відбував у найбільшій і найстрашнішій в’язниці Угорщини — Ваці. Із в’язниці його визволили на початку 1945 року.

Весілля Марти і Степана, 1941 р.

Весілля Марти і Степана, 1941 р.

Вересень, 1941 – весілля з Мартою Пайкош

Для семінариста Степана цей день став одним із найголовніших в житті, адже він одружився на дівчині, яка майже півстоліття не тільки завжди була поряд, а й стала його натхненням та вірним помічником у всіх справах. Нам вдалося поспілкуватися із племінницею нареченої, яку на честь тітки також назвали Мартою.

Марта Шипляк, в дівоцтві Пайкош, з неабияким трепетом та ніжністю згадує свою тітку і дуже непросту історію її життя. Про весілля вона чула багато, а в альбомі родини зберігаються світлини того щасливого дня. З усіх можна зробити висновок: шлюб брала далеко не проста пара. Весілля святкували у домі Марти, а на вінчання до церкви у Дравцях молоді йшли у супроводі 12 пар свідків. Усі дівчата були одягнені приблизно однаково, ідентичними були і букети. Фату за нареченою несли двійко дівчаток. Надзвичайно гарні були і свідки, з 12 як мінімум 7 були семінаристами, як і наречений.

На жаль, невідома історія знайомства семінариста і учениці жіночої вчительської семінарії. Знаємо тільки, що після одруження Степан швидко прийняв сан священика, а вже за півроку, у березні 1942 року його засудили. Через 5 років, після звільнення з в’язниці, отець Степан Пап продовжував священичу діяльність у селі Великі Селменці, яке після війни опинилося в складі Чехословаччини, а згодом у Нижній Рибниці Михайлівського округу. Племінниця згадує, як вони завжди чекали на приїзд тітки до Дравців, як самі намагалися їздити до неї, однак тодішня влада не тільки не сприяла спілкуванню між родиною у різних країнах, а й унеможливила їх зустрічі частіше, аніж один раз на рік.

с. Дравці Ужгородський район, 1941 р.

с. Дравці Ужгородський район, 1941 р.

Весілля Марти і Степана, 1941 р.

Весілля Марти і Степана, 1941 р.

Період репресій греко-католицької церкви

Після заборони Греко-Католицької Церкви у 1953-58 рр. отець Степан працював рахівником сільськогосподарської артілі в Нижній Рибниці. У 1959 р. переселився до Кошіц, де влаштувався на підприємство «Зеленіна». Заочно здобув юридичну освіту і став юристом, а пізніше зайняв посаду юриста у Кошицькому державному театрі. У 1968 р. Степан Пап активно долучився до боротьби за відновлення Греко-Католицької Церкви у Чехословаччині, був ініціатором запуску і редактором щомісячника «Благовістник», у якому опублікував багато своїх наукових праць, підбірок духовних пісень, проповідей. Написав і перевидав багато праць релігійної та історичної тематики.

Племінниця Марта згадує, що усе помешкання тітки і чоловіка було закладене книгами, у своїй квартирі в період заборони він проводив Богослужіння. Дружина йому неабияк допомагала, вона вичитувала тексти, упорядковувала релігійні видання, а згодом навіть напівлегально передавала їх в Україну. Прожила пара разом майже півстоліття. Помер отець Степан у лютому 1990 року. Вірна Марта пережила свого чоловіка на 12 років.

Весілля Марти і Степана, 1941 р.

Весілля Марти і Степана, 1941 р.

Весілля Марти і Степана, 1941 р.

Весілля Марти і Степана, 1941 р.

Джерело: Вікторія Жуйко, спеціально для Прозаходу

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This