Спогад-некролог про друга Олеся написав на своїй фейсбук-сторінці пл.сен. Юрій Юзич, ОЗО. Друг Олесь відійшов на Вічну Ватру 9 липня 2018 року, похований у Львові на Личаківському цвинтарі.

Олесь Криськів (17.07.1952, Стрий – 9.07.2018, Львів). Він був єдиним сином в сім’ї Степана та Ніни. Батько був учасником бою під Бродами, інвалідом війни. Вищу спеціальну освіту Олесь здобув у «Львівській політехніці» (1974), згодом отримав і ступінь доктора наук. Водночас став майстром спорту із водного туризму.

Це він ще в 1989 році став заступником Голови ради опікунів Пласту, яку очолював Ігор Юхновський (фактично всю роботу проводив Олесь). І це він, як депутат львівської міської ради зареєстрував у 1990 році перший легальний статут Пласту в Україні ще під радянською окупацією.

Пластову присягу Олесь склав 9 липня 1990 року, на «Вовчій тропі» в США (то було перше офіційно дозволене пластовим проводом заприсяження пластуна з України). А вже через місяць Олесь організував першу присягу відновленого Пласту в Україні. Він пройшов перший вишкіл зв’язкових юнацтва у 1991 році. Був першим головою Крайової таборової комісії, і дуже крутим головою (для цього лиш варто глянути на його педантичний звіт), бо саме за тієї каденції відбувся путч в Москві в серпні 1991 року.

У 1992-1993 роках Олесь очолював Крайову пластову старшину України. І саме він тоді зареєстрував Пласт, як національну організацію в Міністерстві юстиції, уклав першу угоду Пласту з Міністерством освіти (згодом ми її ще двічі переукладали, опираючись на ту першу його угоду). У 1994-1996 роках був головою КПР України, а у 1997-2000 роках – заступником голови Головної пластової булави.

З 2001 року Олесь зайнявся «малозрозумілим» для багатьох пластунів, але дуже важливим для історії Пласту та України проектом. Створив та очолив «Центр вивчення і збереження пам’яті українського народу». Саме тоді Олесь організував перепоховання на батьківщину визначних організаторів Пласту (Олександера Тисовського і Северина Левицького) та ЗУНР (Дмитра Вітовського і Євгена Петрушевича), інших визначних громадян (могили яких порозкидувані по світу).

Олесь організував проектування і будівництва купи пам’ятників: Тарасу Шевченку, Королю Данилу і Степану Бандері у Львові; Пантеон УГА і Хрест пластунам, що не зломили своїх присяг на Личакові; пам’ятники УСС на Бережанщині і, навіть, памятник на місці найбільшого бою УПА поблизу сіл Гурби-Антонівці (і це далеко не повний список).

Це Олесь простимулював створення і видання мартирологу пластунів. Це він реалізував вшанування загиблих пластунів через вручення родинам Залізного пластового хреста. І коли розпочалась нова війна на сході, то Пласт мав чим вшанувати полеглих пластунів-героїв в одвічній боротьбі з Москвою.

Олесь мав багато – на перший погляд – «божевільних» ідей. Багато хто боявся навіть подумати про таке. Але він вірив і реалізовував їх. А, зрештою, ключова його ідея – відродження Пласту в Україні – спрацювала і працює на 100%. І, впевнений, що його остання «фантастична» ідея таки буде реалізована: Музей лицарів Залізного пластового хреста – буде створено.

СКОБ!

Подяка від міського голови Львова Андрія Садового “За розвиток духовно-культурних цінностей української молоді, вірність національній ідеї, щоденну невтомну працю й реалізацію корисних ініціатив та з нагоди 106-ї річниці від дня створення Національної скаутської організації України “Пласт”. Львів. 4.04.2018. Світлина: city-adm.lviv.ua

Подяка від міського голови Львова Андрія Садового “За розвиток духовно-культурних цінностей української молоді, вірність національній ідеї, щоденну невтомну працю й реалізацію корисних ініціатив та з нагоди 106-ї річниці від дня створення Національної скаутської організації України “Пласт”. Львів. 4.04.2018. Світлина: city-adm.lviv.ua

Джерело:

*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.