Федусевич Мирон, пластун, славіст, літературознавець

Мирон Федусевич – славіст, україніст, літературознавець, музикознавець, професор української мови й літератури в Академічній гімназії (Головній), один зі співтворців Пласту.

Народився 24 березня 1891 р. в Стрию в родині священика, професора державної гімназії й громадського діяча о. Юліяна Федусевича. Молодший брат о.Володимира Федусевича. Народну школу кінчав у Стрию в 1897-1901, середню освіту набував у польській гімназії в Стрию (перших шість кляс) і закінчував її в Академічній гімназії у Львові, де здавав іспит зрілости в 1909 р. Рівночасно вчився й музики (теорії й історії музики й гри на фортепіяні) в приватній музичній школі в Стрию і в Вищій музичній школі ім. Лисенка у Львові.

Після гімназії вчився у Львівському університеті і студіював клясичну філологію з археологією, філософію й славістику. Потім ще поглиблював студії славістики й археології в Карловому університеті в Празі та в Віденському університеті, зокрема славістику й педагогію.

Після всіх вимаганих формальностей почав учительську практику в Академічній гімназії в 1915 р. і працював там, на Головній, аж до 1944 р., коли перейшов на емеритуру і переїхав до Відня.
1924 року побрався з Іриною Вариводою, виховали двоє дітей.

Після війни переїхав до Баварії, жив якийсь час в переселенському таборі в Карльсфельді біля Мюнхена, потім у Таборі “Орлик” у Берхтесґадені, в переходових таборах Фельдафінґ і Функказерне, а в липні 1952 р. еміґрував до Австралії й поселився в Сиднею.

1913 року Федусевич організував при товаристві «Січові Стрільці» на Городоцькій дільниці у Львові дитячий відділ «малих стільчиків». 60 «стрільчиків» брали участь у Шевченківському Здвизі 26 червня 1914 року з своїм прапором — за проектом Федусевича. Є автором першого Пластового прапора, створив його 1914 року.

Ідею розвивати руханкові організації Федусевичу надав його учитель, професор Іван Боберський. Разом з професоркою Дарією Навроцькою були від початків опікунами пластових полків в учительській семінарії, Федусевич був опікуном IV полку ім. гетьмана Богдана Хмельницького.

Придумав і сам графічно оформив для Пласту відзнаку — лілею, переплетену тризубом.

Пластовий Герб, ескіз Мирона Федусевича

Пластовий Герб, ескіз Мирона Федусевича

Пежанський Михайло, один із перших пластунів-юнаків, про Мирона Федусевича: “Він зорганізував у 1913 р. у Львові при Т-ві “Сокіл III” на Городецькій дільниці дитячий відділ “малих стрільчиків” (8-10 р.), яких повбирали в пластові однострої та вчили військового впоряду. Діти любили таку забаву в військо, яке вправляло дерев’яними крісами. То був прототип пластового новацтва. Шістдесят таких стрільчиків виступали в Шевченківському поході у Львові в 1914 р. із своїм прапором, за проектом М. Федусевича. Той прапор став зразком для пізніших пластових прапорів, а в 1917 р. перейшов разом з “його” пластунами до Академічної гімназії і став знаменем І пластового полку ім. П. К. Сагайдачного.

Проф. Федусевича перенесла шкільна влада в 1920 р. до держ. української вчительської семінарії і він був там співопікуном пластової молоді та пластовим провідником у 1920–1923 рр. Він висказав свою думку, що середовище проф. І. Боберського в Соколі у Львові було спонукою до поширення українського скавтінґу.”

Помер 2 грудня 1962, похований у м. Сідней, Австралія

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Історія однієї світлини: На ній вперше зафіксовано пластовий провід | 100 кроків - […] Мирон Федусевич – літературознавець (знав купу мов) і опікун […]

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This