До сотворення сильного народу треба, аби поодинокі члени жили і думали не лиш про себе, а для всього народу, інакше – мали хотіння того великого ідеалу, що називається великою і сильною нацією.

Знаємо з історії, що були народи, які щезли з землі завдяки поширенню страшної пошести самолюбства, і такі народи, як ірландці, що сотнями літ боряться за спільні народні інтереси і не упали, не зникли під великою і сильною Анґлією.

Любити свою батьківщину, свої звичаї, обичаї, мову, учитися помагати і указовати дорогу своєму народови, аби був великим і могутним, боронити свій нарід твердо и характерно од всякої кривди, підносити культуру своєї вітчизни – се є перша й основна задача пластуна. Однак при всій любови до свого народу не можна бути засліпленим ворогом иншого народу, треба шанувати кожну націю і жити по приписам братерства, і про це також не забуває пластова організація.
Друга важлива засада Пласту є вироблення вдачі у молоді, аби при всяких обставинах дала собі раду, була певна в своїх силах, уміла орієнтуватися в ріжних обставинах. Вироблення характерности у пластуна, чого так бракує нашій молоді, словности, точности, чесности, чемности, лицарства, помочи ближним, старатися що дня зробити добре діло, вироблення карности, послуху до своїх родичів, виконання своїх повинностей (релиґійних і др.) є та виховуюча праця Пласту, яка вимагає од досвідченого провідника великої і умілої праці, основаної на власному примірі.

Нарешті Пласт старається всесторонно практично підходити до життя, виховувати молодь, аби она знала як найбільше ремесел і инших умінь, які можуть бути користними в життю. Ощадність, господарність, пожиточність, поміч родині і громаді – є то велике поле до самовиховання і практичности молоді.

До тогож знаємо, що скаутом або пластуном називаємо молодця, який вчиться того, що потрібно знати і уміти мешканцям ліса, мандрівникам і піонерам. Тому любов до природи, шановання єї, бути приятелем звірят і рослин, жити найбільше серед природи (табори), а тим плекати здоровля, веселість, природну вдачу, не курити і не пити алкоголю – разом дасть нам приблизно цілість пластової орґанизації.

Джерело: Передмова до Пластового співаника, виданого в Ужгороді у 1928 р. Подається за: «Не зломимо своїх присяг». Альманах Пласту Карпатської України

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.