Цього року (1983 – прим. 100 кроків) українське громадянство вшановує пам’ять жертв Великого Голоду в Україні, розповідаючи світові про жорстокість Сталіна, що довів до цього голокосту.

Комуністи не тільки спричинили голод, але й подбали, щоб про нього не знали люди. Тому Комітет Українців Канади Провінції Онтаріо рішив зорганізувати “ровертон”, щоб під час їзди молодь могла інформувати населення про голокост.

Ідея їзди прийшла від українців з Тандер Бей. Вони перші хотіли проїхати віддаль з Тандер Бей до Оттави, щоб завезти туди Хрест Страждання — символ мук тих, що померли під час голоду. Та віддаль для них була надто велика й закоштовна. Тому вони звернулися до Онтарійського КУК та передали йому свою ідею.

До їзди зголосилося 37 молодих роверистів — дівчат і хлопців з Тандер Бей, з Оттави, Ст. Кетеринс і Торонта.

Виїхали ми 26 серпня з Онтарійського острова (Онтаріо Плейс), де в тому часі відбувався Український День. Наш від’їзд був частиною відкриття цього Дня. Люди відпроваджували нас, били браво, називали нас амбасадорами, бо під час нашої мандрівки ми кожного дня проїжджали приблизно 100 км., а ночами спали під шатрами. В Оттаві багато з нас були учасниками демонстрації біля совєтської амбасади та конференції канадських студентів, що тоді в Оттаві відбувалася.

Наш “ровертон” був дуже успішним. Ми не тільки осягнули свою мету — прибули до Оттави, але нас об’єднала спільна ідея — пошана до жертв голоду. Мене зворушувало те, що в цій групі були пластуни, сумівці та одумівці. Ніхто з нас не відчував ніякого поділу ні різниці між нами. Я думаю, що нарешті прийшов час, щоб українці з’єдналися в одну міцну громаду й перемогли силу СССР над Україною.

Учасники "Ровертону", 1983

Учасники “Ровертону”, 1983

Пл. розв. Софійка Березовська,
гурток “Досвітні Вогні”,
IV Курінь ім. Лесі Українки в Торонті

Джерело: журнал “Юнак”, ч. 11 (240), листопад 1983

*

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.