20 жовтня 1918 року скінчилася війна на італійському фронті. То було так, що Сербія наступала на Хорватію, яка була при Австро-Угорщині. Серби вже ближилися до Будапешту.

Про се довідалися на фронті 25 і 34 полк і зробили заговор, що не будуть іти до перших линій фронту та не будуть пускати доношування їди тим, що були з перших линіях. Зачали розбивати магазини і розтягати все, що там було.

Офицери повідомили про се дивізіонера, який вийшов усмиринити бунтарів. Коли появився на фронті, вояки сказали: “На ваш розказ ми появилися під 24 годинами на фронт, а тепер вас жадаємо, аби ви за 24 години нас виміняли. Інакше лишаємо фронт”. Дівізіонер пообіцяв виміну.

Наколи прийшла виміна, довідалися вояки, що, в заді розбили канонірі магазин з муніцією. А на них натискали з другого боку італійські війська. Австрійські війська зачали помали уступати. Ще до Трієсту забирали італійці в полон австрійських вояків, а дальше вже їх не забирали, а обходили їх і йшли наперед. Військо покидало фронт і верталося домів. Вояки ішли голодні і нічим не журилися, лише як би чимскорше дістатися домів. Ніхто вже не обороняв, ніхто ніким не журився, навіть померших по дорозі нікому було похоронити.

Переможці забрали собі тоті землі, що їм любилося, а Австро-Угорщина розпалася і з неї осталися дві маленькі державки Австрія і Угорщина.

Зо споминів свого нянька записав Василь Токар, уч. 1а кл.

Мочари, 28 травня 1938

Мочари, 28 травня 1938

Джерело: пластова новинка “Мочари”, річник 1, 28 травня 1938, Нересниця. Оригінальний примірник видання зберігаться у Пластовому музеї, США.

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.