Василь Федак: Всенародне значення спорту

В 20 ст. спортові питання, спортовий рух займають все більші й більші простори своїм переможним поступом. Великі клюбові, краєві, державні, міжнародні й світові спортові змагання доказують, що світ вже не може обійтися без тілесного виховання, результатом якого є згадані змагання.

Природним ділом є змагатися, доказати висліди одної чи іншої методи в спорті, подібно як учителі в школах, робітники в фабриках змагаються зробити щось ліпшого і досконалішого, як їх попередники. Господарські вистави мають на цілі показати найліпші успіхи, осягнені на господарськім полі, шкільні вистави показують праці найліпших і найспосібнішш; учеників. Подібно є й з спортом, де на великих змаганнях поміччю найліпших метод і студій „ломаються” рекорди, досягається якнайліпших вислідів.

Послідня олімпіяда в Берліні ясно доказала стару правду, що не квантіта, але кваліта: не число, але якість рішає.

На цій новішій олімпіяді взяло участь вище 4000 активних змагунів в заступленні 52 держав з цілого світа.
Щаслива була та держава, той народ, чиї сини виграли перші місця перед репрезентантами інших держав. Виграти олімпійський лавровий вінець, мале дубове деревце, золоту олімпійську плакету перед очима 100-тисячної публіки, при увазі цілого світа — значило записати своє імя до історії безсмертних людей, як також зробити величезну пропоґанду свойому народові і краю. На берлінській олімпіяді Фінляндія, Мадярщина й Чехословаччина, як і інші менші держави, протягом пару коротких днів стали звісними так в далекій Австралії, як і в півн. Алясці, куди мало коли проникають вісті в нормальнім ході життя. Радіо із Берліна протягом пару днів познайомило нас з Йогнсом, Валкером і іншими, що їх перед тим ніколи ми не знали. Хто не знає днесь мадяра Чіка, що так імпозантним способом виграв змагання в плаванні перед славними німецькими, японськими й америцькими плавунами ? Хто не знає Кабоша, Елекову, нашого Гудця або Амбруша, Новака, славних чехословацьких летунів, послідніх побідників на берлінській олімпіяді, а знову хто знає, як називається президент Бразилії, Перу чи Мексика?

На берлінській олімпіяді нашу державу репрезентовало вище 150 змагунів, які здобули 3 перші місця і 5 других. Між тими 150 змагунами були тільки 2 словаки, останні чехи й німці. Репрезентація була слабенька, і не одні ґазети з більшим розчарованням писали про ту репрезентацію в Берліні. Не ліпше стоїмо в тім огляді ані днесь, коли всі наші репрезентаційні і міжнародні змагання так у фотбалю, як в легкій і тяжкій атлетиці, в плаванні й ін. (крім тенісу) все програємо. Днесь ми не маємо спосібних репрезентантів і в світовім спортовім руху забираємо одно із послідних місць.

Коли наша спортова репрезентація дуже слабенька в міжнародній конкуренції, то у нас на Підкарпатті спортовий рух і репрезентація є прямо катастрофальною. Крім С. К. Русь Ужгород не маємо жадного іншого успішнішого репрезентанта, а то ані в фотбалі, атлетиці, плаванні чи в іншім. А не те, що репрезентантів не маємо, але не маємо спортових площ, не маємо ані пересічних атлетів і спортовців — одним словом не маємо нічого!

Історія нашого тілесного виховання виказує тільки двох бувших атлетів: інж. Василя Грабаря і др. Миколу Лацанича. Сьогодні вже не маємо ані одного! Не маємо ані одного успішного атлета, не маємо жадного грача в теніс (сітківкаря), плаванні, лещетованні і в інш. Не маємо активних змагунів, бо не маємо ані організаторів, ведучих, нема кому зайнятися організаційною працею, нема ініціяторів, нема кому зацікавити нашу молодь атлетикою й іншими галузями спорту, нема кому організувати команди на кидану, підбивану і кошикову гру і т. д. Між іншим велику вину в тім має й учительство, яке занедбує тілесне виховання (руханку і спорти) в наших середніх, горожанських і народніх школах. Професори руханки в наших середніх і горожанських школах не мають жадного оправдання за те, що днесь ми в тілеснім вихованні є послідніми в нашій державі. Руханка і тілесне виховання в наших школах є так занедбане, що ми не що веґетуємо в спорті, але не виявляємо жадної чинности.

Ми спосібні до провадження тілесних вправ і спорту. Явним доказом того є фотбальова команда С. К. Руси, яка вже має гарну минувшину за собою. Подібно до Руси маємо зорганізувати і в наших більших селах подібні спортові організації, де треба буде зайнятися й іншими спортовими дисциплінами, а не тільки фотбалом. Є культурною ганьбою нашого краю, що тут жиє вище 500 тисяч русинів (українців, руських і русских), а маємо всього три руські спортові клюби: С. К. Русь Ужгород, С. К. Русь Хуст і С. К. Бескид Севлюш, а коли до того додамо дальші словянські клюби: Славія Мукачів, С. К. Королево, Чс. С. К. Ужгород, С. К. Духнович Тячів, то на цілій Підк. Русі не маємо ані 10 спортових товариств. Коли до того ще придамо, що і в іменованих клюбах займаються тільки фотбалом (і то з досить слабим успіхом), то тілесне виховання і спортовий розвій у нас рівняється 0.

На нашій землі є вище 2400 учителів, з яких ані 3% не займаються активно жадним спортом і не провадять жадної праці на спортовім полю.

18 літ жиємо життям свобідного культурного народу. Маємо можливості розвивати свою культуру, літературу, мистецтво і все інше, й тільки про то найважніше в нашім житті — про наше здоровя не хочемо нічого знати, не робимо ані кроку, щоб виховати здорову, сильну спортову Генерацію. Днесь ми ще не можемо похвалитися ані найменшими успіхами в нашім спортовім житті, не виявляємо жадного зацікавлення до нашого здоровя, не маємо можливости репрезентувати наш край і нарід не то що на світовій спортовій арені, в Европі, в нашій Чехословаччині, ба ані дома на власній землі, бо і тут мадяри, жиди перед нами. Ми дотепер не мали ані можливости, ані фізичного часу розвязувати оці питання, бо язиковий бій, партійні й релігійні суперечки важніші були, як ці здорові вимоги нашого новішого покоління. Є то здорове, нормальне й природне ? Ні! І сто раз ні!

СК «Русь» (Хуст) — чемпіон Закарпаття 1936—1938 років

СК «Русь» (Хуст) — чемпіон Закарпаття 1936—1938 років

Днесь вже прийшла доба важніша! Прийшла доба, коли ми свою життєздатність маємо доказати конкретними й плодовитими успіхами і працею, а не порожніми, пустими, нездоровими, ба шкідливими проявами і боями. Коли хочемо успішно працювати, то маємо можливості працювати і на полі тілесного вихованя. Так міста, як і села мусять вже раз активно взяти участь у вибудованні нашого спортового життя. В кож дім селі при читальнях мають зорганізуватися спортові секції, в яких відповідно поваги людей, терену і охоти молоді мають зайнятися тими чи іншими галузями спорту. Маємо змагатися, щоб кожне наше село мало свою спортову площу, а то на пасо-виску, або на іншім рівнім місці, де можна було б провадити і шкільну і позашкільну руханку і тілесне виховання. Прийшла вже доба, коли корчми мають бути замінені зеленими спорто-вими площами, закурений, занечищений воздух свіжим і здоровим, коли рев в корчмах заміниться веселими й радісними піснями молоді.

Наші учителі в С. К. Русі вже нераз доказали, що є добрими пропаґаторами, репрезентантами нашого народу в фотбалю, то наші колеґи-учителі в селах мають також доказати, що є добрими спортовними працівниками в селах, що спо-сібні зорганізувати спортовні секції й їх успішно вести, щоб дати нашому народові не тільки здорову генерацію, але спосібних змагунів, які з успіхом будуть репрезентувати нас не тільки на змаганнях в нашій державі, але й перед цілим світом.

Джерело: Часопис «Учительський Голос». – Річник VIII. – Число 10. – Мукачево, жовтень, 1937. – С. 248-250.

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This