Пластун Василь Федак-“Тризуб” – визначний спортовець і журналіст

Василь Федак народився 15 вересня 1911 року в Ужгороді. Спортивний журналіст, спортивний діяч і футболіст. Навчався в народній школі, з 1921 р. – в Ужгородській гімназії, з 1930 р. – студент філософського факультету Празького університету. Через матеріальні труднощі у 1932 р. покинув університет і влаштувався вчителем у народну школу с. Нижнє Солотвино Ужгородського району.

У 1933-1934 рр. перебував на дійсній службі в чехословацькій армії в Празі, закінчив 6-місячну військову школу офіцера запасу. Після демобілізації продовжив працювати вчителем у селах Сторожниця, Велика Добронь Ужгородського району. З 1925 р. став членом спортивного клубу “Русь” (СК “Русь”). Був запасним воротарем цього клубу.

Після окупації Ужгорода угорськими військами в листопаді 1938 р. не зміг влаштуватися на вчительську роботу, тому переїхав до Хуста, де міністерство шкіл Карпатської України направило його вчителем у народну школу с. Сокирниця Хустського району. Керував також спортивною секцією клубу “Русь” і вів спортивний відділ газети “Нова свобода”.

Пластун Василь Федак

Після окупації Карпатської України у березні 1939 р. продовжував працювати вчителем у Сокирниці. У 1943 р. його призвали в угорську армію і у званні молодшого лейтенанта призна-чили командиром робочої роти з євреїв у м. Веспрем, яка будувала аеродром. У його підпорядкуванні були переважно митці й науковці. У цих умовах зробив чимало для полегшення стану перебування інтернованих у таборі. Він організовував мистецьке й спортивне життя, допомагав в’язням як морально, так і конкретними справами, за що був відзначений державою Ізраїль аж на схилі життя, бо до того вважався загиблим в радянських концтаборах. Після розформування роти повернувся додому на попереднє місце роботи. З січня до жовтня 1944 р. знову перебував в угорській армії і був відправлений у Стрий на Прикарпаття. 24 угорська стрілецька дивізія була розсіяна, а він поранений. Із госпіталю поїхав не в армію, а в Сокирницю, і до визволення краю переховувався.

Леонід Бачинський з ужгородськими пластунами. Василь Федак ? другий справа у першому ряду

Леонід Бачинський з ужгородськими пластунами. Василь Федак ? другий справа у першому ряду

Після визволення 2 листопада 1944 р. його обрали секретарем народного комітету Сокирниці, а 15 листопада – делегатом Першого з’їзду народних комітетів Закарпатської України. У квітні 1945 р. був призначений інспектором фізкультури при уповноваженому Народної Ради у справах освіти, а в червні – головою комітету у справах фізкультури і спорту при НРЗУ. З січня 1947 до лютого 1948 рр. очолював Ужгородську футбольну команду “Спартак” другої ліги.

У 1948 р. його заарештували і звинуватили в антирадянській націоналістичній діяльності. 18 грудня 1948 р. Закарпатським обласним судом був засуджений на 25 років виправно-трудових таборів і відправлений в особливий табір № 5 на Колимі Магаданської області.

Титульна сторінка кримінальної справи В. Федака

Дружина, відома тенісистка Бланка Бем-Федак, була викинута з дітьми з помешкання, а вселився в нього й прибрав до рук багату бібліотеку Іван Керча. Лише неабиякі спортивні здібності Бланки рятували сім’ю, від якої відвернулися колишні приятелі й знайомі.

У таборах Василь Федак залишався самим собою, організовував спортивне життя серед в’язнів, а в нечастих передачах просив дружину надсилати то сітку для настольного тенісу й м’ячики, то футбольного м’яча…

Після смерті Сталіна в’язнів почали відпускати. Однак його справа мала позначку: «Особливо небезпечний», а затримка з вирішенням долі Василя Федака викликала подив навіть у табірного керівництва.

У скарзі Генеральному прокурору СPCP від 1 березня 1954 р. він відкинув усі пункти звинувачення і не визнавав себе винним. Відсидівши в таборах 7 років, 29 листопада 1955 р. був звільнений і повернувся додому. Але по дорозі зупинився в Москві, оскільки мав розроблений проект олімпійського комплексу й хотів запропонувати його спорткомітету. Сподівання були наївними.

20 лютого 1992 р. Василь Федак був реабілітований.

Як спортивний журналіст, який за 1930-1944 рр. надрукував понад 300 спортивних статей, репортажів і заміток, а також декілька сотень у повоєнні роки, підготував, а з допомогою обласної ради спортивного товариства профспілок “Україна” була видана у 1994 р. унікальна книга “Закарпаття у спортивному вимірі”, уже після смерті автора, яка по суті стала енциклопедією спортивного життя в Закарпатті.

Посвідчення журналіста

Посвідчення журналіста

У процесі роботи над книгою з ініціативи Івана Ребрика Василь Федак взявся за підготовку окремого видання спогадів. На жаль, автор не встиг реалізувати цю ідею.

Помер 25 жовтня 1991 р. й похований в Ужгороді на Кальварії.

Література: Бабидорич М. Долі закарпатців: ще нереабілітований Василь Федак, відомий спортивний діяч // Закарпатська правда. – 1991. – 31 серпня; Довганич О. Без вини зробили злочинцем. В. Федак – літописець закарпатського спорту // Новини Закарпаття. – 1995. – 31 січня.

Джерело: Омелян Довганич, Іван Ребрик, ж-л “Екзиль”, № 2, 2007 р., Ужгород, “Гражда

*

0 Comments

Trackbacks/Pingbacks

  1. Пластові печатки ч. 5 | 100 кроків - [...] діячі як проф. Леонід Бачинський, Богдан Алиськевич, Василь Федак, Микола Лелекач, а також єпископ Петро Гебей. [...]
  2. Василь Федак: з історії спорту на Закарпатті | 100 кроків — історичний пластовий блог - […] Василь Федак народився 15 вересня 1911 року в Ужгороді. Спортивний […]
  3. Цікаві факти з історії Пласту на Закарпатті | 100 кроків - […] Альбом фотографій зачав укладати курінний Василь Федак, провідник 1-го куреня Т. Корятовича при гімназії в […]

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This