Піпаш-Косівський Василь, фольклорист

Василь Піпаш народився 17 грудня 1922 року в селі Косівська Поляна на Рахівщині. У 1929 році пішов до першого класу Народної школи, директором якої на той час був Степан Швед – емігрант з Галичини, за сприяння котрого в селі було створено також читальню «Просвіти», «Кооперативний Союз», гуртки дозвілля для жіноцтва.

Після завершення четвертого класу Василь навчався в Горожанській школі у Великому Бичкові. Тут же вступив до Пласту, яким тоді опікувався Юрій Шерегій.

17 жовтня 1937 року разом із 30 пластунами з Великого Бичкова брав участь у Всепросвітянському з’їзді в Ужгороді, на якому українці Закарпаття виступили проти чехізації освіти, за українську мову в школах. У 1938 році навчався у гімназії отців Василіян, яка після Віденського арбітражу була перенесена з Ужгорода до Великого Бичкова.

Батьки Василя Піпаша, Косівська Поляна, 1940 рр.

Батьки Василя Піпаша, Косівська Поляна, 1940 рр.

Має спогади про те, як відбувались вишколи січовиків під орудою Павла Волощука наприкінці 1938 і на початку 1939 року. Був очевидцем виборів до Сойму Карпатської України 12 лютого 1939 року, а вже в березні – окупації угорцями щойно проголошеної держави. У своїх спогадах згадує також про спортивну залу Великобичківської гімназії, де утримувалось понад 300 полонених січовиків, яких у нелюдський спосіб там було катовано, а згодом більшість із них розстріляно у карпатських зворах і на перевалах.

У той час родина Василя Піпаша у Косівській Поляні переховувала у себе в хаті січовика Миколу Щура, який походив зі Сколівщини.

Василь Піпаш, 1941 рік

Василь Піпаш, 1941 рік

З юних літ у Василя сформувався потяг до написання оповідань, збирання гуцульського фольклору і вже у червні 1941 року він власним коштом видає у Тячеві брошурку під назвою “Збірничок гуцульських народних пісень, коломийок”. Згодом світ побачила інша його книжка під назвою “Дві зірки». За таку діяльність угорська влада забирає його восени 1943 року на службу до війська. Військовий вишкіл проходить у місті Дебрецені, Угорщина. У січні 1944 року потрапляє на фронт.

Василь Піпаш поручник чехословацької армії. Прага, травень 1945 року

Василь Піпаш поручник чехословацької армії. Прага, травень 1945 року

Влітку цього ж року в бою під Делятином їхню частину було розбито. Незабаром Василь, не бажаючи воювати, як і більшість українців, на стороні мадярів, покидає свій підрозділ і переходить у чехословацьку армію – леґію генерала Людвіга Свободи.

Після завершення війни 2 серпня 1945 року повернувся додому. Вдома совєтська влада невдовзі розпочала колективізацію, позбавивши його родину землі і худоби. У післявоєнний час працював у районній газеті, досліджував фольклор, писав вірші, публікувався у багатьох виданнях. Записані ним коломийки увійшли до багатьох збірок і були опубліковані як в Україні, так і за її межами.

Демобілізовані вояки чехословацької і радянської армій, котрі повернулись у рідне село з війни

Демобілізовані вояки чехословацької і радянської армій, котрі повернулись у рідне село з війни

Неодноразово був переслідуваний режимом за свою літературну творчість. На початку незалежності України Василь Піпаш був одним із організаторів відродження товариства «Просвіта» у Рахові.

Збірник культури Гуцульське Слово, виданий Василем Піпашем у 1941 році.

Збірник культури Гуцульське Слово, виданий Василем Піпашем у 1941 році.

Василь Піпаш-Косівський відомий як поет і фольклорист, громадський діяч. На початку 1990-их активно долучився до відновлення Пласту в Рахові та Закарпатті. Один з очевидців фільму “Срібна Земля” (режисер Тарас Химич, 2012).

Відійшов на Вічну Ватру 27 вересня 2018 року.

Джерела:

  1. Проект “Документалістика”
  2. Рахів ньюз
  3. ГО ВТ “Гуцульщина”

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This