Мирон Утриско – Пінґвін. In memorial

Сумна вістка потрясла вірну дружину мґра Галю Утриско. Т-во “Бойківщини”, колишніх мешканців Бойківщини та усіх українців, які знали мґра Мирона Утриска. Відійшов до вічности 2-го вересня 1988 року.

Св. п. мґр Мирон Утриско народився 30-го серпня 1908 року у Львові, де закінчив гімназію, торговельну академію, право й дипломатичні студії у Львівському університеті. Відтак у Львові відкрив свою адвокатську канцелярію. Провадив науково-дослідну працю у трьох ділянках: етнографічній, історичній і філологічній. Перед Другою світовою війною був співправником у “Новому Часі”. На еміґрації в Німеччині як чільний пластовий діяч видав книжечку “Гри й забави в пластовій домівці”, а крім того дописував до виховно-таборових пластових журналів.

В Америці в 1952 р. написав книжечку “Що таке Провидіння”, яка вийшла друком в видавництві “Америка”. В 1956 р. про нього була згадка в книзі “Гу іс Гу ін де Іст”. У роковини Сотера Ортинського видав книжку “Єпископ-Піонер” у видавництві “Провидіння”. Провадив досліди й збирав біографії визначних українців, що своєю діяльністю відзначилися у світовій науці: д-р Тесля, Заблікевич і інж. Фещенко Чопівський та ін. На ті теми писав статті в пресі. До енциклопедії українознавства написав цілий ряд статтей-гасел про визначних українців Бойківщини.

Був основником, власником і керівником української радіопрограми ім. Шевченка протягом 27 років у Філядельфії. Програма складалась з літературних і мовних хвилин, яку мґр Мирон Утриско сам опрацьовував.

Від 1968 р. писав в журналі “Літопис Бойківщини”, який виходить двічі на рік, помішував науково-історичні статті та мемуаристичні, а від 1977 року був головним редактором і видавцем згаданого журналу. В “Літописі Бойківщини” помістив свої дослідні праці з етнографії та історії. Головно етнографічні досліди Бойківщини. Разом зі сл. п. професором Олексою Бережницьким зібрали матеріяли й видав книжку про “Гетьмана Петра Сагайдачного”, а в 1980 р. був головним редактором і видавцем монументальної книги “Монографія Бойківщини”, в якій помістив дві свої праці на історичні теми.

В 1981 р. мґр М. Утриско видав ілюстровану книжку з подорожей “Нотатки з дороги”. В останніх десятиліттях написав багато туристичних репортажів з поїздок по світі. 1983 р. був співпрацівником і співвидавцем книжки “Відень 1863 р. — Козаки і Кульчицький”, та головним редактором і видавцем книжки “Кульчицький і козаки герої Віденської перемоги в 1683 р.”. Також провадив досліди над походженням українських родів і їх минулим. У видавництві Беатрічі появилась в 1984 р. при співпраці мґра Мирона Утриска книжка “Утриско Фамілі герітейдж бук”. Прізвище його є поміщене в книжці “Українці в Америці”, в книзі “В країні зірок”.

З 1982 р. була надрукована його праця “Кіш пластунів у Філядельфії”. В інших і пластових виданнях є його статті. Написав у пресі кілька статтей до історії українців у Німеччині, а також історію IV Куреня УПС “Характерники”, якого він був основником і курінним 40 років. Був відомий як курінний – Пінгвін, і “Української ІМКА”, “Львівської кооперації Чорноморе”, історію Т-ва “Бойківщини” й інших організацій. Працював над книжкою автобіографії “У вирі життя і подій” та над історією “Українського кооперативного руху”.

Сл. п. мґр Мирон Утриско хоч народився у Львові, але юні роки провів у Турці, на Бойківщині, бо там його батько був на посаді. В 1934 році одержав диплом маґістра права. В часі студій і після них брав активну участь в українському суспільно-громадському житті, був якийсь час головою Управи Т-ва “Відродження”, заложив Т-во студентів-абсольвентів, економістів, торговельників, які закінчили вищу торговельну школу. В тому часі був членом Управ чисельних товариств і організацій, був в’язнем “Бригідок”. Повернувся до Турки був адвокатським конціпєнтом та організував і очолював різні, товариства на Бойківщині. Брав активну участь у релігійному, політичному й громадсько-суспільному житті. Заложив ряд кооператив Просвіт, філій Т-ва “Відродження”, спортових товариств “Бескид і КЛК” та провадив підпільний Пласт. В тому часі заложив в Турчанщині ОУН і був провідником. В наслідок цього став політичним в’язнем різних тюрем і Берези Картузької.

В часі Другої світової війни мґр М. Утриско жив у Львові, де провадив адвокатську канцелярію, в часі большевицької окупації був переслідуваним, через що був змушений скриватися. Під час німецької окупації брав активну участь в різних ділянках українського життя. Виїжджаючи на еміграцію перед другою большевицькою окупацією, замешкав в Писав, Німеччина, де заложив український комітет, Пласт, Червоний Хрест та був повітовим провідником ОУН, а згодом перенісся до Реґенсбургу, брав участь в Управі Оселі, був основником деяких Товариств і вів широку діяльність у різних організаціях. Ставши офіцером ІРО, на якийсь час переїхав до Амберґу, звідки згодом переніс своє бюро до Реґенсбургу, залишаючи частину свого персоналу в Амберґу.

В 1950 році переїхав до ЗСА, де осів на постійно у Філядельфії. В Америці мґр М. Утриско був активним в політичному й громадському житті українських установ. Був головним організатором “Провидіння”, головою ООЧСУ (прим. Організація Охорони Чотирьох Свобід України) та АБН (прим. Антибільшовицький Блок Народів) і членом управ багатьох Централь і філій. Заложив ряд товариств та до кінця свого трудолюбивого життя був головою Головної управи Т-ва “Бойківщина” і редактором його численних видань. Був провідником 4-го Куреня УПС “Характерники”, головою Булави, корпорації “Чорно море”, головою Української Світової ІМКА та членом Управ різних крайових і льокальних установ ì·товариств. Треба також підкреслити, що сл. п. мґр Мирон Утриско був меценатом і добродієм, бо дав сорок тисяч дол. на іконостас в церкві св. Миколая у Філядельфії, а 10,000 дол. призначив на народні цілі.

Т-во “Бойківщина” болюче відчуло ту велику втрату, бо це була людина дуже працьовита і здисциплінована, а до того скромна й надзвичайно здібна. Людина великого маштабу, яка своєю шляхетною працею заслужила навічну пошану.

Микола Турецький

Джерело: газета Свобода 

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This