Гавриляк Роман – Сват. In memoraim

Народився 25 грудня 1918 р. у Надвірній, там одержав початкову освіту і там вступив до Пласту, ще доки його не розв’язала польська влада. Був гуртковим новацького гуртка «Лис». Ґімназію закінчив у Станіславові матурою в 1936 р.

Відтак розпочав інженерні студії на Політехнічному Інституті у Львові на відділі машинобудування. Під час совєтської окупації щасливим збігом обставин уникнув знищення, бо коли по нього приходили НКВД, щоб його арештувати, якраз тієї ночі не спав в студентському гуртожитку.

Подався на Захід.

Спершу працював у Польщі, а відтак у Берліні де був коротко студентом на Політехніці. Зараз по вибуху німецько-совєтської війни вернувся до Львова і продовжував студії за німецькоі окупації, але в 1943 р. зголосився до дивізії «Гaличина» і перейшов всі вишколи, бої в Словаччині, Югославії та Австрії. Вже як хорунжий командував чотою для ударних завдань, котра в зимі була лещетарською. По закінченні війни потрапив до полону в Ріміні (Італія), там відбув один рік і повернувся до Німеччини, студіював у Мюнхені і в 1947 р. осягнув ступінь дипломового інженера. В Німеччині займався організацією лещетарського спорту, змагань та мандрівництва. В 1946 р. вступив до Ватаги «Бурлак», мандрував з ними в Баварських Альпах, літом і зимою.

В 1952 р. еміґрував до Америки і працював у ділянці нуклеарних доcлідів. Зложивши вимагані іспити одержав ліцензію професійного інженера (РЕ). Проєктував та збудував циклотрон в Університеті Рочестер, на котрому Трубка проводив свої досліди, а згодом став гoлoвним інженером Лябораторії Нуклеарних Структур. З Рочестеру перейшов на працю до Колюмбійського Університету, а опісля до Національної Лябораторії Брукгейвен, де був гoлoвним інженером проєкту синхротронної радіяції. На цьому пості він впровадив методу вжитку комп’ютера для проєктування структур (CAD). Він є автором патенту та декількох публікацій в наукових журналах з ділянки технoлoгiї ультрависокого вакууму.

Відійшовши на емеритуру, став гoлoвою Товариства Українських Інженерів Америки, в якому зорганізував та очолив Комітет комп’ютерного кодування української мови, щоб розпрацювати стандарти, котрих в 1980-тих роках ще не було. Він також розмістив на Інтернеті сторінку оборони доброго імені дивізії «Галичинa» і є автором споминів українською та англійською мовами.

У Пласті перед війною був інструктором тіловиховання на таборі у Космачі в 1938, а опісля вже в Америці, в Рочестер, був виховником юнацького гуртка, кошовим, а опісля станичним. В 1956 був Ватажком Ватаги «Бурлаків» і тоді зорганізував перші водні табори на озерах Альґонквін Парку в Канаді. Однак через непорозуміння і конфлікт з КПС в 1968 р. виступив з Пласту і став «Заразою» у Ватазі. Був теж головою КЛК і організував відзначення 50-ліття цього клюбу в 1974 році.

Був жонатий з Лідою Годованець, мав одну доню Христину, повдовів у 1974 р. та одружився вдруге в 1976 з Марійкою Тершаковець. Будучи вже на емеритурі був в управі Українського Музею в Нью-Йорку, в котрій був головою Будівельного Комітету, під час стадії проектування і будови нового будинку.

Однак не переставав працювати для Пласту і Ватаги. Спершу був членом редколеґії «Комети» і тоді впровадив її комп’ютеризацію, а коли члени редколеґії зрезиґнували у 1998 р. він редаґував і видавав «Комету» вже сам до тепер (2008).

Відзначений Хрестом за Особливі Заслуги від Братства Ветеранів 1 УД УНА.

В молодших роках займався спотром, був змагуном в легко-атлетиці й лещетарстві, а в старшому віці займався комп’ютеризацією.

Відійшов на Вічну Ватру 29 червня 2018 року.

"Луг", Надвірна, після розв'язання Пласту. Роман Гавриляк 5-ий в задньому ряді

“Луг”, Надвірна, після розв’язання Пласту. Роман Гавриляк 5-ий в задньому ряді

"Луг", Надвірна, після розв'язання Пласту. Роман Гавриляк сидить на підвищенні

“Луг”, Надвірна, після розв’язання Пласту. Роман Гавриляк сидить на підвищенні

Джерело: Видання пластового куреня “Ватаги Бурлаків”, Нью-Йорк – Львів, 2010.

Фото: надіслав для 100 кроків ст.пл. Тарас Зень, ЧоК.

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This