Богдан Кравців: Промова на посвячення прапора ЛЧ

Є в старих англійських школах гарний і давній звичай, що школа не тільки виховує і виряджає за скількись там літ юнаків у життя, але зв’язує їх до кінця їх днів зі собою. І вертаються до неї по літах молоді і сиві старшини брітанської армії, державні мужі, урядовці, промисловці і купці всіх розлогих і багатих колоній і країн імперії, відкривці і моряки з далеких океанів і земель.

Вертаються туди, де кувалися їх характери і розуми, відвідують своїх старих учителів, давні свої шкільні кімнати і молодій генерації нових учнів школи випаровують казку буйного життя — пригод, боїв і праці —мерехтливу картину недалекого майбутнього юнаків.

З давен-давна існують у західній Европі корпорації – громади студентів, що своїми прапорами, шаблями, фантазійною зверхньою формою і суворою дисципліною в громаді виховували й виховують почуття чести і товариськости цілих поколінь. Установою батьків корпорацій вони зв’язують нитками юнацької спільноти молодь і старших, які без огляду на свої становища в суспільстві вміють завжди бути студентами і розуміти фантазію і порив своїх молодших товаришів. Життя корпорацій, що переливалося бурхливим потоком юнацької вигадливости і розмаху, переказують славними легендами мистці та поети. Їх історія зв’язана зі змаганнями за відродження і з’єднання їх батьківщин у великі і могутні нації-держави.

У нас життя, чужі методи виховання колись у двох, сьогодні у чотирьох займанщинах не витворили такої живої і гарячої традиції школи, як в англійців чи інших націй. Зв’язку зі школою тих, що вийшли з неї, у нас стільки: що якийсь десяток літ з’їзд абітурієнтів з такого й такого то року, з Богослуженням і комерсом — такі подібні до цілого суворого й офіційного життя і виховання ц.к. чи “государственних” шкіл.

Наш рух молоді не зумів знайти своєрідних форм та ідей. І немає в нас традицій юнацьких організацій, споминів їх бурхливого і привабливого життя поза ясними сторінками історії таємних і явних студентських гуртів і громад, що працею й ідеями об’єднували людей потім уже в дальшому громадському житті і що дали початок українському національному ренесансові.

Лісові Чорти з прапором, 1930

Лісові Чорти з прапором, 1930

І тільки сьогодні по війні в української молоді йде змагання за нові ідеї і нові форми молодого руху.

Ще до війни приймається в нас скавтінґ, ідея пластового виховання й організації молоді, що мають доповнювати шкільне вчення і вироблювати характерний і мужній тип юнака-провідника. Але пластовий рух зростає в силу і поширюється щойно по війні. Охоплює тисячі української молоді західних українських земель, виховує і вишколює на пластових провідників сотні старшого пластунства і притягає до пластової ідеї, до праці в пластовій організації щораз більше членів з-поміж старшого громадянства.

Вкупі з тим українська студентська молодь на еміграції серед чужого студентства зустрічається з організаціями й рухами молоді інших націй, і починається український корпораційний рух.

Неначе синтеза цих двох рухів, однакових по суті, а тільки відмінних формою, постають серед українського старшого пластунства гурти й громади, своєрідні корпорації й ордени, у яких шляхом добору організуються старші пластуни-студенти, чи то на принципі психічної близькости, товариського спільного життя, чи вкінці навіть фантазійних форм, церемоній та звичаїв. Їх членами стає з часом вже не тільки студентська молодь, але й люди на громадських становищах.

Як перша і найстарша громада старшого пластунства ми, Лісові Чорти, святкуємо сьогодні свято свого прапора.

Початок наш і ріст у наших пластових мандрівках. Сім літ тому, в липні 1922 року вийшли ми — гурток пластунів гімназистів і студентів першою мандрівкою в Карпати. Соняшні, повні захоплення дні в горах і лісах, вогні й нічліги, таємний чар скель Урича, Бубнища й Розгірча, і в долини ми вернулися вже як Лісові Чорти.

За сім літ спільне життя і спільна праця в Пласті й організаціях молоді, а між тим табори, повні пригод мандрівки, забави, сміх та сонце створили з колишнього малого мандрівного гуртка сьогоднішній курінь Лісові Чорти в силі 53 люда.

Посвята прапору куреня “Лісові Чорти”

За ними довга традиція організаційного життя у Пласті — нашої життєвої школи. З Пластом майже кожний з нас зв’язаний десятком і більше літ. До таборів його, до вогнів пластових зустрічей і мандрівок, до наших провідників і молодого пластового братства, щоб віддати їм свої сили і свій досвід, ми вертаємося рік-річно.

І коли опівночі в лісах розгоряється Ватра Великої Племінної Ради нашого лісово-чортівського племени, то прибувають Лісові Чорти і з краю, і з-за кордону, а для неприсутніх, тих, що думкою при нас, залишаємо у нашому колі навколо вогню Великої Ради порожні місця.

Зв’язані ми всі зі собою вузлами побратимства, спільним пройденим шляхом ідеї та праці, і між собою звемо себе латинською назвою фамілія. Для інших можемо бути орденом, бо за зверхньою формою в нас лицарський пластовий закон, або корпорацією, бо в нас і внутрішня дисципліна, і добір членів за девізою “честь і товариськість” — одна зі сторінок нашої ідеології.

Коли ж ідеться про нашу велику ідею, про нашу найвищу мету, то ми третій курінь старших пластунів Лісові Чорти. І посвячуючи сьогодні наш чорно-золото-червоний прапор, що гаптували і шили його білі руки наших пластунок — нам згадується буйна, кривава легенда прапора полків Наполеона, цісарських орлів, що за них його тре надири і вояки гинули до останнього.

Джерело: Лісові Чорти. Їх життя і буття. Ювілейний історично-мемуарний збірник у їх шістдесятиріччя. – Вашингтон – Нью-Йорк – Торонто, 1983. – С. 159-161.

Підтримати проект “Історія Пласту”

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This