Коренець Ганна, визначна пластунка, громадська діячка

Ганка Коренець народилася 2 квітня 1907 року. Її батько, Денис Коренець, був директором Торговельної школи, членом кількох освітніх та господарських товариств, а мати, Ольга з Добрянських, була громадською діячкою і письменницею.

Ганка мала двох сестер: старшу — Стефу, що була лікарем, та молодшу — Марту, маґістра права. Сама Ганка навчалася у гімназії сестер Василіянок у Львові, а згодом закінчила фармацевтичний факультет у Познані.

У віці 13 років Ганка стала пластункою і членкинею юнацького гуртка «Меви» 2-го куреня УПЮ ім. Марти Борецької у Львові. Саме юначки гуртка «Меви», а серед них і Ганка, стали ініціяторками створення куреня “Ті, що греблі рвуть” на зламі 1926 — 1927 років. Невдовзі до них долучилися колишні юначки з деяких інших гуртків куреня ім. Марти Борецької: «Калина», «Рожі», «Ластівки», колишні юначки куреня УПЮ ч.3 ім. Княгині Ярославни зі Львова, а також пластунки з Самбора і Тернополя. У 1928 році гурток був сформований у Варшаві. Назву куреня обрали під впливом творчости Лесі Українки, а її ширша інтерпретація — «Ті, що греблі рвуть на застоялих водах громадянського життя».

З 1927 року Ганна займалася вихованням пластунок-юначок, а в 1929 — 1930 роках очолювала Реферат Уладу Пластунок Юначок у Верховній Пластовій Команді.

Після розв’язання польською владою Пласту у вересні 1930 року вона стає постійно активним членом таємного Пласту. Від 1933 року провід таємного Пласту діяв як Пластовий Центр, у складі якого також працює Ганка.

У 1933 році Ганка Коренець разом зі своїми подругами з куреня “Ті, що греблі рвуть” Уляною Сітницькою і Славкою Турчан бере участь в інструкторському старшопластунському таборі на Соколі.

Після короткої перерви у 1934 —1939 роках Гандзя знову входить до складу Пластового Центру і працює у ньому до 1944 року. Як згадує пл. сен. кер. Яро Гладкий, у цьому часі Пласт діяв у рамках різних товариств, найважливішим з-поміж яких було Товариство Охорони Дітей і Опіки над Молоддю під проводом доктора Маркіяна Панчишина. В рамках цього товариства була заснована секція молоді під назвою Комісія Виховних Осель і Мандрівок Молоді (КВОММ) під керівництвом проф. Гната Павлюка. Ця Комісія була найважливішою устроєвою одиницею таємного Пласту. До складу проводу КВОММу входила й Гандзя.

У 1935 і 1936 роках Ганка була коменданткою вишколу у виховних таборах у Космачі й Брустурах на Гуцульщині.

Таборування на Соколі Ганка Коренець

Таборування на Соколі Ганка Коренець

У спогадах Яра Гладкого знаходимо інформацію про те, що Ганка Коренець була співорганізаторкою ідеологічної групи “Вогні” — устроєвої одиниці нелеґального Пласту, організованої зі старших пластунів Львова з метою ідеологічного вишколу. Вона теж співпрацювала з жіночим спортовим клубом «Стріла» у Львові, де гуртувалися пластунки для фізичного виховання.

Коли розпочалася Друга світова війна, Ганка Коренець разом з іншими членами куреня “Ті, що греблі рвуть” продовжила активну працю з юнацтвом у Виховних Спільнотах Української Молоді (ВСУМ), що заступили Пласт під час окупації німцями Західної України і діяли як складова одиниця нелеґального Пласту у 1941 — 1945 роках. В цей період “Греблі” проводили табори для юначок (1941 — 1944 роки) та допомагали у праці Українського Червоного Хреста.

У 1945 — 1946 роках «Греблі» активно долучаються до відбудови Пластової організації у Німеччині та Австрії, а також відновлюють курінь УПС ч.2 «Ті, що греблі рвуть». В той час багато «Гребель» займають провідні посади у Пласті. З 1945 року Гандзя була членом проводу Союзу Українських Пластунів Еміґрантів (СУПЕ), а з 1947 року входила до складу проводу Головної Пластової Старшини Союзу Українських Пластунів у Німеччині. У 1947 — 1949 роках Ганка Коренець працювала на посаді заступниці Головної Комендантки Пластунок.

Іменована гетьманською вірлицею 17 квітня 1949 в Цуффенгавзені.

У 1949 — 1950 роках з рухом переселення українських еміґрантів “Греблі” переїжджають до різних країн світу. Ганка Коренець опиняється у Сполучених Штатах Америки, де одразу продовжує активну роботу в Пласті. У 1954 — 1957 і 1958 — 1966 роках вона обрана до складу Головної Пластової Ради, а також була референткою вишколу в КПС та працювала на посаді голови ідеологічної комісії Другого Пластового Конґресу.

Таборування на Соколі Ганка Коренець

Таборування на Соколі Ганка Коренець

За свою працю Ганка Коренець була відзначена орденом святого Юрія в золоті та Хрестом Заслуги за Значне Діло.

Окрім праці в Пласті Ганка Коренець також була активною у громадській праці: у Союзі Українок та у Товаристві за признання УКЦеркві Патріярхату.

У “Вістовику”, виданому взимку 1988 — 1989 років, Ганка пише до членкинь куреня «Ті, що греблі рвуть»:

“Я пластувала з вірою у пластові виховні ідеали, і тепер у мене глибока віра і надія, що пластове виховання у любові до Бога і України допоможе нашій молоді на поселеннях задержати свою українську ідентичність з українською культурою та життям українських громад. Дасть Добрий Бог вирости поколінню, що наші пластові ідеали перенесе на звільнені землі наших предків».

Ганка відійшла на Вічну Ватру 6 листопада 1993 року. У виданні куреня “Ті, що греблі рвуть” з нагоди першої річниці смерти Ганки Коренець Оленка Юрчук напише про неї:

«Вона була пластункою у повному розумінні цього слова. Навіть у неформальному пластуванні з близькими приятелями переважає суцільний діялог на теми пластової ідеології і майбутности Пласту. Все стреміння до вищого; жадні течії зовнішнього світу не могли відвернути її уваги від засад Пластової Присяги і Пластового Закону, якими вона керувалася ціле життя. Ми, хто її пам’ятаємо, пригадаймо собі її милу усмішку і тиху рішучість, та всі разом берім приклад з неї у дальшій праці серед пластової молоді».

Особовий листок Ганки Коренець, Німеччина, з Пластового архіву у Клівленді

Особовий листок Ганки Коренець, Німеччина, з Пластового архіву у Клівленді

Особовий листок Ганки Коренець, Німеччина, з Пластового архіву у Клівленді

Особовий листок Ганки Коренець, Німеччина, з Пластового архіву у Клівленді

Особовий листок Ганки Коренець, Німеччина, з Пластового архіву у Клівленді

Особовий листок Ганки Коренець, Німеччина, з Пластового архіву у Клівленді

Текст: Марта Костюк

Джерело: Пластовий шлях ч. 1 (153) 2008

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This