Ярема Весоловський (в сучасному написанні частіше Веселовський) народився 4 лютого 1903 р. в Богородчанах (тепер Івано-Франківська обл.) в родині судді Остапа Весоловського і Марії, з дому Охримович. Його молодший брат — композитор Богдан Весоловський, знаний як “Бонді”.

Навчався у народній школі у Стрию, згодом — у Стрийській гімназії, де 1913 року вступив до пластового гуртка “Пугачі”. 1914 року у складі Стрийського пластового відділу брав участь у Шевченківському Здвизі у Львові.

У 1918 р. — активний учасник Листопадового зриву. Після закінчення польсько-української війни переїхав до Львова, де став членом 1 полку ім. Петра Конашевича-Сагайдачного, полковим прокуратором (суддею). Осягнув ступінь пластуна розвідчика.

Стрий, вояки юнацької пластової сотні, 1919

Стрий, вояки юнацької пластової сотні, 1919

У 1922 році увійшов до складу Верховної Пластової Команди, що її сформував О. Тисовський. Автор першого пластового правильника одностроїв (1922 р.). Належав до групи ініціаторів створення УУСП; під час навчання в Данціґу — член Морського гуртка. Виконував обов’язки зв’язкового з німецькими скавтами, закордонного звязкового.

Один із співзасновників 3 куреня УУСП “Лісові чорти”, очоливши його першу мандрівку в липні 1922 року. Надалі був постійним учасником мандрівок ЛЧ. Перший (довічний) провідник (“люципер”) “Лісових чортів” (1922—1997). Користувався псевдами “Цісар” та “Люципер де Люфтлінія”.

Член команди вишкільних таборів на Соколі. Скавтмастер (від 25.06.1927).

Закінчив Львівську академічну гімназію (1921), рік навчався у таємній українській технічній школі у Львові. Згодом вступив у Вищу технічну школу (політехніку) в Данціґу (1922—1927), де отримав диплом інженера.

Команда 1 полку ім. Петра Конашевича-Сагайдачного, Львів, 1921. Сидять: Богдан Макарушка, Олександер Тисовський, Ярема Весоловський. Стоять: Володимир Лициняк, Богдан Окпиш, Остап Бартків, Юрій Студинський

Команда 1 полку ім. Петра Конашевича-Сагайдачного, Львів, 1921. Сидять: Богдан Макарушка, Олександер Тисовський, Ярема Весоловський. Стоять: Володимир Лициняк, Богдан Окпиш, Остап Бартків, Юрій Студинський

У 1927—1928 рр. відбув військову службу у школі підхорунжих залізничних саперів.

Працював спочатку у приватній фірмі, згодом змушений був перейти до Маслосоюзу на посаду технічного референта. Від 1940 року працював у цукровій промисловості (спочатку на території Польщі, окупованій німцями, згодом в центральній Україні). Наприкінці Другої світової війни виїхав до Чехословаччини, а потім до Баварії, де прожив до 1951 року.

Від 1934 року був одружений з Ольгою, з дому Волошинович, виховав сина Юрія Ореста (донька Христина померла на еміґрації 1940 року).

В Німеччині леґалізувався як член УПС, учасник З’їзду в Байройті (Німеччина). В архіві його пластова облікова картка зареєстрована третьою — після Северина Левицького і Дарії Навроцької.

Після переїзду за океан оселився в Торонто і працював на фабриці сільськогосподарських машин.

У 1962 році ініціював проект створення Міжкрайового вишкільного табору, що ним стала “Лісова школа”. В УПС осягнув ступеня пластуна сеньйора керівництва.

Відійшов у Вічність 5 квітня 1997 р. в Гамільтоні (Онтаріо, Канада).

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.