Толерований адміністрацією впродовж 10-ти років Пласт був остаточно заборонений 16-го вересня 1930-го року серед гарячки кривавого резистансу українського населення проти чужої йому держави. Пластові з’єднання розв’язано, майно сконфісковано, багато пластових провідників арештовано.

Провідна тоді в українській спільноті політична сила — ОУН — вимагала повного включення пластової молоді в її ряди. Пласт однак не піддався ні забороні чужої влади, ні натискові власних політичних середовищ. Він повів надальше свою виховну діяльність — без одностроїв і відзнак, під чужими зовнішними формами, — але зберігаючи суть пластової виховної методи. Для уможливлення цього завдання відновлено пластові зустрічі — у зміненому виді. Нелегальний пластовий провід — “Пластовий Центр” — скликував пластових провідників із різних місцевостей у недоступні заку-тини Карпат, щоб там провадити потрібні наради.

Перша така зустріч в новій дійсності відбулася в літі 1931 року на верху “Гриньків” недалеко Підлютого.

Наступного, 1932 року, в днях 19 і 20 серпня відбулася друга й остання зустріч на верхах найдикішої частини Ґорґанів — на Довбушанці. В умовах конспірації не трудно було о непорозуміння при скликуванні зустрічі. Довбушанка має три верхи, всі повище границі лісу, всі покриті камінням, т. зв. цикотами, і всі переділені між собою глибокими ярами. Одна частина учасників дістала доручення явитися визначеного дня о год. 12-ій в полуднє на східньому верху, друга частина на середньому. Був даний наказ не приходити надто вчасно, щоб не викликувати непотрібної уваги до себе.

В означений час обі групи стояли на двох віддалених від себе верхах Довбушанки, кожна з них переконана про правильність свойого місця. Сигналізування семафором вияснило непорозуміння, але переходити з верха на верх не було вже часу. Рівно в 12-ій годині обі групи — одна під проводом Сірого Лева, а друга під проводом Івана Чмоли — звернулися лицем до себе, підняли прапори і співом пластового гимну відкрили зустріч. Потім зійшлися всі разом у відлюдному місці, підготованому для нарад.

Зустріч галицьких та закарпатських пластунів, Говерла, 1928

Зустріч галицьких та закарпатських пластунів, Говерла, 1928

Джерело: Іскри дружби. Одноднівка ЮМПЗ, 1972.

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.