Пластові зустрічі по забороні Пласту

Толерований адміністрацією впродовж 10-ти років Пласт був остаточно заборонений 16-го вересня 1930-го року серед гарячки кривавого резистансу українського населення проти чужої йому держави. Пластові з’єднання розв’язано, майно сконфісковано, багато пластових провідників арештовано.

Провідна тоді в українській спільноті політична сила — ОУН — вимагала повного включення пластової молоді в її ряди. Пласт однак не піддався ні забороні чужої влади, ні натискові власних політичних середовищ. Він повів надальше свою виховну діяльність — без одностроїв і відзнак, під чужими зовнішними формами, — але зберігаючи суть пластової виховної методи. Для уможливлення цього завдання відновлено пластові зустрічі — у зміненому виді. Нелегальний пластовий провід — “Пластовий Центр” — скликував пластових провідників із різних місцевостей у недоступні заку-тини Карпат, щоб там провадити потрібні наради.

Перша така зустріч в новій дійсності відбулася в літі 1931 року на верху “Гриньків” недалеко Підлютого.

Наступного, 1932 року, в днях 19 і 20 серпня відбулася друга й остання зустріч на верхах найдикішої частини Ґорґанів — на Довбушанці. В умовах конспірації не трудно було о непорозуміння при скликуванні зустрічі. Довбушанка має три верхи, всі повище границі лісу, всі покриті камінням, т. зв. цикотами, і всі переділені між собою глибокими ярами. Одна частина учасників дістала доручення явитися визначеного дня о год. 12-ій в полуднє на східньому верху, друга частина на середньому. Був даний наказ не приходити надто вчасно, щоб не викликувати непотрібної уваги до себе.

В означений час обі групи стояли на двох віддалених від себе верхах Довбушанки, кожна з них переконана про правильність свойого місця. Сигналізування семафором вияснило непорозуміння, але переходити з верха на верх не було вже часу. Рівно в 12-ій годині обі групи — одна під проводом Сірого Лева, а друга під проводом Івана Чмоли — звернулися лицем до себе, підняли прапори і співом пластового гимну відкрили зустріч. Потім зійшлися всі разом у відлюдному місці, підготованому для нарад.

Зустріч галицьких та закарпатських пластунів, Говерла, 1928

Зустріч галицьких та закарпатських пластунів, Говерла, 1928

Джерело: Іскри дружби. Одноднівка ЮМПЗ, 1972.

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This