Дмитерко Ратич Гандзя, педагог, громадська та військова діячка

Ганна Дмитерко (в Пласті знана як Гандзя) народилася 9 лютого 1893 року у с. Підберізці коло Львова (тепер Пустомитівський район Львівської обл.).

Початкову освіту здобула у рідному селі, згодом вступила до учительської семінарії “Рідної школи” у Львові. Належала до Стрілецького Пласту (таємні гуртки Івана Чмоли) та товариства Січових Стрільців у Львові. У червні 1914 року склала матуру в учительській семінарії.

28 червня 1914 року, під час січового-сокільського здвигу, за блискучий вишкіл була нагороджена стрілецькою відзнакою, а через кілька тижнів показувала такий же вишкіл на полі бою.

Від серпня 1914 року вона служить у сотні УСС в Гаях і в травні 1915 р. бере активну участь у боєвих діях на горі Маківці. Від вересня 1915 року Гандзя Дмитерко служить при інтендатурі в Коші, а в 1918—1920 роках – при допоміжній службі в бригаді УСС. В бригаді УСС-ів вона знайомиться з вістуном УСС Василем Ратичем, і в лютому 1919 року вони вінчаються у церкві с.Лісники.

У складі УГА перебула всю кампанію на Великій Україні, перебувала на Поділлі, на Одещині. 1922 року з чоловіком і дворічним сином вдалося їй перейти р. Збруч і дістатися до Галичини.

Мешкала в Рогатині, а в час Другої світової війни разом з чоловіком і молодшими дітьми емігрувала до США, де розпочала активну участь в українських громадських організаціях і товариствах. Була активною членкинею Пласту і Товариства Українських Комбатантів.

У Ганни і Василя Ратичів народилося четверо дітей: Любомир, Олег, Володар і Ростислав. Олег і Володар під час Другої світової війни служили у першій Українській дивізії, куди вступили добровольцями в перші дні її формування. У липні 1944 року Володар, який був воєнним кореспондентом, загинув під Бродами.

Пластова зустріч, 1973, Вовча тропа, США

Пластова зустріч, 1973, Вовча тропа, США

“Любити Україну — завжди було справою жертовною”, – писала Гандзя Дмитерко. Ця любов допомагала їй долати труднощі і миритися з емігрантським життям. Незважаючи на похилий вік, жінка за океаном стала почесним членом Братства Українських Січових Стрільців, Спілки Бувших Вояків України, працювала в Союзі Українок Америки, одну з філій якої названо потім її ім’ям.

Ось що вона сказала за два місяці до своєї смерті:

Подвиг жінки-українки в долі нашого народу став історичною традицією. Вона бере початок ще від великої княгині Ольги. Впродовж століть жінка-українка зберігала в собі прагнення до волі, яке поєднувалося з почуттям високої гідності й відповідальності за щастя рідного народу.

Померла Ганна Дмитерко Ратич в Едісоні, США, 3 квітня 1981 року, маючи 88 літ.

Сидять зліва - М. Тілищук, проф. М. Вербицький, проф. В. Ратич, Ст. Бігусівна, Г. А. Ратич, Віра Поташнюк, лежить М. Рудько, стоять з ліва Шевшів, Наконечний, Горбатий, Люба Ратич, НН, Малиновський Чапля і Олійник

Сидять зліва М. Тілищук, проф. М. Вербицький, проф. В. Ратич, Ст. Бігусівна, Г. А. Ратич, Віра Поташнюк, лежить М. Рудько, стоять з ліва Шевшів, Наконечний, Горбатий, Люба Ратич, НН, Малиновський, Чапля і Олійник (власноручний підпис Г. Ратич)

Прогулька на горі Смотрець, сильний вітер і холодно, захмарилось, ми рушили на гору Піп Іван, по дорозі захопила нас буря, 1936

Прогулька на гору Смотрець, сильний вітер і холодно, захмарилось, ми рушили на гору Піп Іван, по дорозі захопила нас буря, 1936 (власноручний підпис Г. Ратич)

Джерела:

  1. Фб сторінка Жінки Свободи // Women of freedom
  2. Вікіпедія
  3. Фото взяті з архіву Пластового музею в Клівленді, США, фонд Терені Шарко

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This