Журнал “Ватра”: Український Пласт в Югославії

Архів пл. сен. Антона Івахнюка зберігає рідкісне пластове видання: “Ватра — журнал Українсьного Пласту на чужині”, Український Пластовий Курінь ім. М. Міхновсьного, Рік І, Число 2, Париж, березень-квітень 1939.

На 14 і 15 сторінках поміщений допис, з якого довідуємося про існування пластових куренів на українських поселеннях в Боснії, а саме в селах Лішня і Хорвачани. Ці два села й по сьогодні мають українську церкву і значну чільність українців. Перевіривши всі доступні мені джерела, я ніде не знайшла згадки про існування цих куренів.

Передаю цей допис, щоб повністю помістити в “П.Ш.”, як джерельний матеріял до історії Пласту.

Передруковуючи, зберігаємо оригінальну мову дописів.

СКОБ!

пл. сен. Іроїда Винницька

*    *    *

Український Пласт у Югославії

Курінь ім. Євгена Коновальця в Хорвачанах

На перших курінних сходинах вибрано таку Курінну Команду: Василь Лаврів — курінний, Іван Заставний — заст. курінного, Ігнатій Войтишин — писар, Дмитро Фігурик — скарбник. Наш курінь має тридцять членів і поділений на такі три гуртки: гурток “Тигрів” 11 членів), гурток “Лисинят” (10 членів) і дівочий гурток “Веселих Співачок” (9 членів).

Маємо перед собою дуже багато праці й важкого труду, щоб згуртувати всю українську молодь. Українських шкіл тут нема, тільки сербські або хорватські та й то тяжко до них дістатися, бо нема місця. Тому багато наших дітей лишається без школи й так пропадає. Наші села й хати дуже порозкидані, а в них живе дуже багато людей, що не знають, хто вони, не знають, як себе називати. Одначе ми пластуни віримо, що переборемо всі ці труднощі й в нашому Пласті виховаємо нових людей, які вже знатимуть, хто вони. Скоб!

Ігнатій Войтишин

Курінь ім. Гетьмана Сагайдачного на Лішні

19 січня відбулися наші перші пластові сходини у стодолі селянина Штипули. Було присутніх 30 членів, яких поділено на такі три гуртки: гурток “Львів” (9 членів), гурток “Вовченят” (9 членів) і дівочий гурток “Ластівок” (12 членів). Сходини відбуваються по кілька разів на тиждень. Та не все так переходять, як треба. Часом приходять місцеві хлопці, що не належать до Пласту, і нам перешкоджують ще й грозять, що будуть бити.

Та ми їх не боїмося, бо пластун не сміє нічого боятися. Одного разу, коли вже наші сходини кінчалися, прийшли до нас жандарми. Скінчилося на тому, що ми їм все пояснили й вони забралися. Праця йде вперед! Скоб!

Мілько Мельник

Зміна життя

Як у нас ще не було Пласту, ми ходили до польської коршми, де ми танцювали. Хлопці купували та пили ракію, потім напившися добре, кляли, сварилися, билися, вибивали вікна, співали чужинецьких пісень. Одним словом жили мов ті дикуни.

Як тільки в нашому селі почався Пласт, наше життя зовсім змінилося, хоч нашу молодь тяжко було умовити, щоб вписувалася до Пласту. Зразу вписалося тільки шістьох хлопців і три дівчини. Але з часом наше число помітно збільшилося. Ми почали сходитися, почали жити інакше. У нас вже не чути ні лайки, ні сварки, ні чужих пісень, ні ніяких негарних слів, як раніш. Читаємо різні поучаючі книжки, а що вже наспіваємося національних та народніх пісень, то й годі описати. Наш Пласт підготовляється до великого національного свята Т. Шевченка.

Наш Пласт розвивається майже без всяких перешкод, бо місцеві власті покищо нічого не забороняють.

Оживлення нашого культурно-освітнього життя й започаткуваипя Пласту завдячуємо братові-курінному Олексі Мартинюкові з Парижа, що почав свою працю між нашою молоддю. Ми були б змарніли, не знайшовши пути життя. Ось бачите, як життя людини може змінитися за один місяць. Дай Боже, щоб у кожному українському селі тут у Югославії так змінилося.
Скоб!

Павлина Лаврів

Пластовий Курінь ім. Коновальця в Хорвачанах, Югославія

Джерело: Пластовий шлях, ч. 1 (66), 1982

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This