Аріадна Труш (в заміжжі — Слоневська) (21 січня 1906 – 1984). Пластунка куреня ч. 2 ім. Марти Борецької при гімназії сс. Василіянок у Львові, гурток «Конюшина». Мистецтвознавець. Працювала доглядачем та екскурсоводом музею Івана Труша у Львові.

Народилася у 1906 р. у м. Львові, в родині відомого українського художника Івана Труша та Аріадни з дому Драгоманових. Після закінчення початкової школи вступила у гімназію сс. Василіянок уЛьвові, де стала пластункою.

Працювала як вільний митець, пробувала сили у мистецтвознавстві. Після смерти батька (1941 р.) опікувалася його великою художньою спадщиною, що була зосереджена у будинку-майстерні художника. Впорядкувала архів, працювала над створенням експозицій музею (перша у 1954 р., а друга — 1964 р.). Стараннями Аріадни та Спілки художників у 1951 р. відкрито Майстерню-музей Івана Труша уЛьвові, що у 1963 р. перейшов під опіку Музею українського мистецтва (нині Національний музей уЛьвові). Коштом музею відремонтовано будинок і введено штатну одиницю охоронця фондів. Цю скромну посаду зайняла Аріадна Труш-Слоневська (була одружена з відомим художником В. Слоневським).

Вона одночасно виконувала безкоштовно обов’язки завідувача майстерні-музею, завгоспа, екскурсовода і навіть прибиральниці. У січні 1973 р. їй запропонували безкоштовно передати приміщення Музею українського мистецтва, одночасно обіцяючи надати штатні одиниці та кошти на ремонт будинку й облаштування майстерні-музею. Аріадна була законним спадкоємцем усіх мистецьких творів батька та нерухомости. Будинок і всі художні цінності передала Музею, але обіцяне, на жаль, було виконано лише через 5 років після її смерти. Аріадна жила зі страхом у серці, що її можуть волею якогось чиновника позбавити права проживати у родинному домі. У 1989 р. було відкрито Меморіальний музей Івана Труша.

Життя Аріадни – це скромний подвиг жінки, що присвятила себе збереженню творчости та пам’яти про батька — видатного художника. Вона – авторка статей про життя та творчість Івана Труша, які публікувала у періодичних виданнях.

Похована в одній могилі з матір’ю Аріадною (з Драгоманових) Труш.

Текст: пл. сен. Галина Субтельна

Джерело: Вічна Ватра на Личакові (могили пластунів у Львівському історико-культурному музеї-заповіднику “Личаківський цвинтар”). – Львів: ЗУКЦ, 2007. – 76 с.


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.