Труш (Слоневська) Аріадна, мистецтвознавець

Аріадна Труш (в заміжжі — Слоневська) (21 січня 1906 – 1984). Пластунка куреня ч. 2 ім. Марти Борецької при гімназії сс. Василіянок у Львові, гурток «Конюшина». Мистецтвознавець. Працювала доглядачем та екскурсоводом музею Івана Труша у Львові.

Народилася у 1906 р. у м. Львові, в родині відомого українського художника Івана Труша та Аріадни з дому Драгоманових. Після закінчення початкової школи вступила у гімназію сс. Василіянок уЛьвові, де стала пластункою.

Працювала як вільний митець, пробувала сили у мистецтвознавстві. Після смерти батька (1941 р.) опікувалася його великою художньою спадщиною, що була зосереджена у будинку-майстерні художника. Впорядкувала архів, працювала над створенням експозицій музею (перша у 1954 р., а друга — 1964 р.). Стараннями Аріадни та Спілки художників у 1951 р. відкрито Майстерню-музей Івана Труша уЛьвові, що у 1963 р. перейшов під опіку Музею українського мистецтва (нині Національний музей уЛьвові). Коштом музею відремонтовано будинок і введено штатну одиницю охоронця фондів. Цю скромну посаду зайняла Аріадна Труш-Слоневська (була одружена з відомим художником В. Слоневським).

Вона одночасно виконувала безкоштовно обов’язки завідувача майстерні-музею, завгоспа, екскурсовода і навіть прибиральниці. У січні 1973 р. їй запропонували безкоштовно передати приміщення Музею українського мистецтва, одночасно обіцяючи надати штатні одиниці та кошти на ремонт будинку й облаштування майстерні-музею. Аріадна була законним спадкоємцем усіх мистецьких творів батька та нерухомости. Будинок і всі художні цінності передала Музею, але обіцяне, на жаль, було виконано лише через 5 років після її смерти. Аріадна жила зі страхом у серці, що її можуть волею якогось чиновника позбавити права проживати у родинному домі. У 1989 р. було відкрито Меморіальний музей Івана Труша.

Життя Аріадни – це скромний подвиг жінки, що присвятила себе збереженню творчости та пам’яти про батька — видатного художника. Вона – авторка статей про життя та творчість Івана Труша, які публікувала у періодичних виданнях.

Похована в одній могилі з матір’ю Аріадною (з Драгоманових) Труш.

Текст: пл. сен. Галина Субтельна

Джерело: Вічна Ватра на Личакові (могили пластунів у Львівському історико-культурному музеї-заповіднику “Личаківський цвинтар”). – Львів: ЗУКЦ, 2007. – 76 с.

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This