День українського політв’язня на пропозицію В. Чорновола відзначався в політичних таборах і тюрмах та на засланні 12 січня, починаючи з 1975 р.

У день початку другої хвилі арештів 1972 року політв’язні подавали політичні заяви і на знак протесту проти репресій, порушень прав людини, жорстокостей режиму оголошували одноденне голодування. Адміністрація таборів шукала приводів, щоб покарати учасників голодування. З 1983 р. відмова від їжі вже трактувалася як порушення режиму, за яке можна було покарати. На знак солідарності українців підтримували політв’язні інших національних громад.

Увечері 11.01.1981 члени Київського демократичного клубу С.Набока, Л.Лохвицька, І.Чернявська, Л.Мілявський, Н.Пархоменко розклеїли в Києві кілька екземплярів листівки: “Співвітчизники! 12 січня — День українських політв’язнів. Підтримаймо їх!”. Усі були затримані поблизу ст. метро «Більшовик», четверо перших ув’язнені.

Джерело: Василь Овсієнко, політв΄язень

Пластуни в діяспорі підхопили ініціятиву В’ячеслава Чорновола і від 1976 року почали відзначати День солідарности з політичними в’язнями.

Журнал "Юнак", січень 1987

Журнал “Юнак”, січень 1987

Нехай ця традиція живе доти, доки за ґратами з політичних причин перебуває хоч один українець!

 


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.
*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.