Вітовський Дмитро, полковник УГА, творець Листопадового Чину

Дмитро Вітовський
(8 листопада 1887 — 4 серпня 1919)

Організатор і виховник пластових гуртків у м. Станіславові. Український громадсько-військовий діяч. Сотник УСС, полковник УГА, міністр оборони ЗУНР.

Народився в селі Медуха Галицького р-ну (тепер Івано-Франківської області) в родині хліборобів. Навчався на правничому факультеті Львівського університету; був одним із провідників української молоді у боротьбі за український університет. У 1910 р. ув’язнений за політичну діяльність, після звільнення закінчував студії у Краківському університеті. Брав активну участь в створенні «Січей», а згодом УСС. Від 1914 р. — сотник УСС, учасник карпатських боїв. Курінь УСС Д. Вітовського 28.VІ.1915 р. здобув у боях княжий Галич і підняв на міській ратуші синьо-жовтий прапор. Вітовський — один з ідеологів стрілецької політичної думки; у літературі виступав під псевдонімом Гнат Бурук.

Він належав до засновників Стрілецького фонду й органу УСС «Шляхи». У 1916 — 17 рр. був комісаром УСС на Волині, організовував на Ковельщині українські народні школи. Був головою військового Комітету, що 1. ХІ. 1918 р. зробив переворот проти австрійського панування, передавши владу УНРаді ЗУНР, тобто очолив Листопадовий Зрив. Від листопада 1918 р. — командувач збройних сил ЗУНР, пізніше — Державний Секретар Військових Справ ЗУНР; член УНРади від Української Радикальної Партії.

У травні 1919 р. як член делеґації ЗУНР на мирній конференції у Парижі, повертаючись додому, загинув під час катастрофи літака під Ратибором (Силезія). Був похований у Берліні (Німеччина), 1.11.2002 р. перепохований у стіні пам’яті меморіалу УГА на Личаківському цвинтарі.

*

0 коментарів

Трекбеки/Пінгбеки

  1. Паньківський Степан-Іван, герой Листопадового чину – 100 кроків - […] політехніці. Належав до групи стрільців, що на наказ Д. Вітовського вивішувала український прапор на ратуші у Львові в […]
  2. Відзначення Листопадового Чину в Австрії, 2019 − Український Пласт - […] протягом трьох днів були відвідані місця поховань пластунів, Українських Січових Стрільців, державних діячів та […]
Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This