Пресова квартира УСС

Від початку 1-ої світової війни була між українськими військовиками думка, що треба збирати всі матеріяли для майбутньої історії. З цієї думки постала пізніше т. зв. Пресова Кватира УСС-ів.

Закуплено перший фотографічний апарат, щоб робити знімки, здібні рисівники виконували рисунки-шкіци поодиноких старшин і подій, письменники і журналісти списували історію боїв і переживань. Крім того, цей пресовий гурток зорганізував стрілецьку читальню та бібліотеку.

Ця Пресова Кватира, як її називали, згуртувала велику групу військовиків з мистецькими, музичними і письменницькими здібностями, які в часі війни та після неї здобули своїми творами широку славу. Завдяки їм залишилися великі матеріяли про історію українського стрілецтва, як багатий фотографічний матеріал, малюнки, нариси, пісні й спомини.

Із фотографів найбільше праці вклали малярі Іван Іванець і Юліян Буцмашок, а далі Т. Мойсейович, Оробець і В. Яцура. З малярів славні були І. Іванець, Ю. Буцманюк, М. Сорохтей, О. Курилас, Л. Лепкий.

Однак найбільшу творчість розвинули у Пресовій Кватирі Коша УСС поети і музики, а з них найславніші: Роман Купчинський, Михайло Гайворонський і Лев Лепкий. Воєнні переживання, романтичні пригоди, постійні зміни постою, а при цьому висококультурна товариська атмосфера пресового гуртка УСС-ів була знаменитим підложжям для творення поезій та пісень. І так у ці воєнні роки постали у Пресовій Кватирі десятки стрілецьких пісень; сумних і жартівливих, маршових, високопатріотичних, які до сьогодні залишилися невмирущим пам’ятником великого минулого. їх співаємо ми всі: старі та молоді, а деякі з них прийнялися майже на рівні з національним гимном (“Гей у лузі…”).

У Пресовій Кватирі поставали не лише пісні, малюнки чи вірші. Там зорганізовано театр, як теж видавання журналів, споминів і календарів-альманахів; перший вийшов у 1917 р. під редакцією відомого журналіста Миколи Голубця. Вийшов також збірник п. н. “Червона Калина”.

Після закінчення 1-ої світової війни та поділу українських земель, більшість членів Пресової Кватири опинилася у Львові. Зв’язані спільними переживаннями і прямуваннями, вони знов створили суцільну групу, що згуртувалася біля створеного ними видавництва п. н. “Червона Калина”.

Це видавництво поставило собі за завдання видавати щорічні календарі-збірники споминів та оповідань з років визвольної боротьби, як також книжки, повісті, історичні розвідки і спомини.

Видавництво працювало пильно і випустило десятки джерельних історичних матеріялів аж до 1939 р., а нечисленні його члени, переїхавши до США, відновили тут діяльність “Червоної Калини”.

Останньо видавництво “Червона Калина” випустило повний збірник пісень найславнішого стрілецького співця Романа Купчинського п. н. “Ми йдемо в бій” у редакції та обробці проф. Ігоря Соневицького.

Джерело: журнал “Юнак”, листопад 1978

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This