Щоб наші молоді читачі краще пізнали історію нашої визвольної боротьби, ми подали інформації про Пресову Кватиру УСС-ів у 1-ій світовій війні та про продовження її праці у видавництві п. н. “Червона Калина”. У зв’язку з тим напевно буде цікаво читачам довідатися, що у США, а конкретно у Джерзі Сіті жив основник і директор того видавництва Петро Постолюк.

Сам він активний учасник визвольної боротьби — юнаком вступив до Легіону УСС-ів. У наступі на кадетську школу у Львові в листопаді 1918 р. він був ранений і пролежав довший час у лікарні. Але видужавши, знову зголосився до активної військової служби й перебув у рядах Української Галицької Армії до кінця війни.

Закінчивши після війни філософічні та торговельні студії, Петро Постолюк посвятився всеціло видавництву “Червона Калина” і був одним з найбільше активних і загально відомих у нашій громаді колишніх військовиків.

Після 2-ої світової війни Петро Постолюк опинився з родиною в США і поступив на працю до книгарського відділу щоденника “Свобода”. Одним з перших його громадських починів на новому місці поселення було відновлення видавництва “Червона Калина”, яке до кінця свого життя успішно провадив.

Заки появилося листопадове число “Юнака”, “Свобода” принесла сумну вістку, що сл. п. Петро Постолюк 27 вересня ц. р. (1978 р. – прим. 100 кроків) відійшов у вічність.

Але багато нашої молоді та їхніх батьків знають П. Постолюка не як директора видавництва, а як одного з тих членів Братства УСС-ів, що перещепили до Америки традицію вечорниць “Червоної Калини”. Згодом на цих популярних вечорницях заведено вже американський звичай т. зв. дебюту молодих дівчат. Не було, здається, вечорниць та підготовчої праці до них, у яких не брав би участи П. Постолюк. Його добрячий, теплий усміх, увічливість та поміч у всіх дрібничках супроваджували сотки нашої молоді на цей перший прилюдний “виступ”.

Хто б подумав, що саме ця людина з залізною послідовністю і непохитністю вела Видавництво “Червоної Калини” крізь усі “бурі та негоди” і дала нам у руки такі неоціненні видання, як історію “Листопадових днів” О. Кузьми, віршовану поему “Скоропад” і тепер останньо повний збірник пісень Романа Купчинського.

У вдячній пам’яті зберігаймо ім’я незабутнього Петра Постолюка — славного січового стрільця.

Останній командир Легіону УСС, тоді сотник, потім - генерал Осип Микитка і його ад'ютант хор. Петро Постолюк

Останній командир Легіону УСС, тоді сотник, потім – генерал Осип Микитка і його ад’ютант хор. Петро Постолюк

Джерело: журнал “Юнак”, листопад 1978


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.
*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.