Блаженний священномученик Кир Іван Лятишевський — приятель Пласту

Для пластунів Станиславова (сучасний Івано-Франківськ) він був, напевно, найближчою людиною в Церкві. Ще до єпископської хіротонії о. Іван Лятишевський був катехитом шкіл і польських гімназій міста, і пластуни, що там навчалися, мали його за свого опікуна.

У пластовому архіві двічі знаходимо його прізвище у зошитах, де в абетковому порядку списані активні члени і приятелі Пласту серед галицького громадянства.

Народився Іван Лятишевський 17 жовтня 1879 р. в Богородчанах на Станиславівщині в родині Юліяна та Анни з роду Галавай. Закінчив Станиславівську гімназію та вступив на богословський факультет Львівського університету. Митрополит Андрей Шептицький вислав талановитого семінариста на вищі богословські студії до Інсбруку, а згодом до Відня, де Іван здобув звання доктора богослов’я (1901—1906). На священика рукоположив його Владика Григорій Хомишин у Станиславові 20 жовтня 1907 р.

Новоієрей Іван спочатку душпастирював, та незабаром єпископ Хомишин призначив його катехитом при школі реальній і польських гімназіях у Станиславові. Рівночасно о. Іван викладав історію Церкви в Станиславівській духовній семінарії. При тому всьому о. д-р Лятишевський продовжував свої наукові праці, дописував до богословських журналів, присвячувався національно-культурним справам, а в час визвольних змагань був керівником відділу для церковно-релігійних справ при Західноукраїнському уряді в Станиславові.

4 липня 1927 р. Владика Хомишин надав о. д-ру Іванові достоїнство крилошанина (єпископського радника), а два роки пізніше з Рима прийшло високе призначення на титулярного єпископа Акадейського й помічника Станиславівського. Архиєрейські свячення відбулися в катедральному соборі в Станиславові 26 січня 1930 р. Крім своїх нових обов’язків Владика Іван, з доручення українського єпископату, очолив у Галичині Католицьку Акцію (мирянський рух молоді).

З приходом большевиків у 1939 р. Преосвященний Лятишевський був часто допитуваний совєтською тайною поліцією (НКВД), а 11 квітня 1945 р., разом з іншими галицькими єпископами, був ув’язнений і поміщений в Лук’янівську тюрму в Києві. Після півторарічних допитів і побоїв у Лук’янівській тюрмі в 1946 р. Преосв. Лятишевського було засуджено до 5 років примусової каторжної праці в далекому Казахстані. В 1950 р. його справу переглянуто і видано новий вирок на заслання. Владика Іван мучився спочатку в концентраційному ляґері в Мерке (1947—1950), тоді в Чулек-Тау Джамбульської обл. Казахської РСР, звідки повернувся влітку 1955 р. до родини в Станиславові 76-літнім старцем зі знищеним здоров’ям.

Хоч Владика перебував постійно під наглядом КҐБ, він щодня відправляв св. Літургію в своїй кімнаті, а в 1957 р. таємно хіротонізував о. Івана Слезюка Єпископом-помічником. 20 жовтня 1957 р. ще мав стільки сил, щоб відсвяткувати Золотий Ювілей свого священства, а незабаром, 27 листопада 1957, справедливий Суддя покликав його до Себе по вічну нагороду.

Його славне ім’я доповнює список наших архиєреїв, священиків, монахів, монахинь і вірних, що дали свідчення крові Христові і Його святій Церкві і були беатифіковані 2001 р.

Джерела:

  1. ЦДІАУЛ. — ф. 389. — оп. 1. — спр. 146. — арк. 9; 46.
  2. о. А. Пекар, ЧСВВ. Преосв. Іван Лятишевський, Владика-Страждальник // Альманах Станиславівської Землі. т. ІІ. — Нью-Йорк, 1985. — С. 381—383.

пл. сен. Богданна Блаженко Титла. Пластовий шлях. – ч. 2. – 2017.

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This