Степан Пап – активний член Маріанської конгрегації, Організації українських націоналістів, учасник боїв за Карпатську Україну на Красному полі біля Хуста та останній крайовий комендант Пласту на Закарпатті.

Публікуємо уривки з книги “Степан Пап. Сторінки з історії Закарпаття: Як я видавав мої праці“, що стосуються видання о. Степаном пластових праць та книг.

*    *    *

Першу статейку я написав у другій класі¹  гімназії, її видали в літографічному часописі пластунів СУПЕ в Празі².  Це було веселе оповідання про засідання гуртка “Рисів”. Пізніше в пластових таборах я помагав редагувати пластовий таборовий часопис “Таборит” з такими редакторами, як Василь Ґренджа-Донський, Августин Шерегій-Грім, Євген Шерегій-Орішок, а пізніше я був редактором “Таборитів”, а допомагав мені Петро Барничка-Веселяк³ й інші. Але з цього всього не маю нічого, все пропало під час окупації Карпатської України мадярами в 1939 році.

1.Ведення гуртка” – це моя книжечка, складена в 1937 році, яку видали літографічно учні Мукачівської торговельної академії. Це був пластовий підручник для ведення пластового гуртка. Була це добра книжечка, але також пропала в 1939 році. У 1938 році я написав пояснення пластового закону, назвавши книжечку “Вірлиним летом скоба”. З неї я викладав у першій закарпатській “Лісовій школі”. Рукопис праці також пропав у 1939 році. У 1938 році в місяцях Карпатської України я написав книжечку “Ведення Пласту” – це була добра книжечка з розпрацьованою організаційною схемою Пласту, працями в гуртках, куренях, наповняли праці пластових провідників від гурткових аж до членів Краєвої Пластової Старшини вимогами до пластових іспитів тощо. Рукопис цієї праці також пропав у 1939 році.

2.Молоде життя” – це часопис, місячник, який я почав редагувати і видавати для пластової молоді напередодні Карпатської України. Я був редактором, а Іван Роман був видавцем. Перший номер вийшов в Ужгороді, а дальші номери не вийшли, бо не було можливості видрукувати із-за перетяження одинокої друкарні, перевезеної з Ужгорода до Хуста, яка не встигала видавати важливіші видання. Один примірник цього часопису зберігся в мене.

24. “Пластовий Альманах” – це історія закарпатського Пласту. Написав я цю книгу в 1975 році, щоб увіковічнити не лише працю Пласту на Закарпатті, але особливо – геройську боротьбу і геройську смерть пластунів на Красному полі під Хустом в обороні самостійності Карпатської України. Книга вийшла друком у 1976 році у виданні Юрка Гарастея в Римі, при фінансовій допомозі о. Атанасія Василя Пекаря, ЧСВВ і о. Богдана Волошина, священика в США, – обох колишніх пластунів.

37. “Вірлиним летом Скоба” – це пояснення пластового Закону дуже цікавим способом, оперте на історію і літературу України. У рукописі. Праця розпочата ще в студентських роках, а тепер докінчена чи наново написана.

Примітки:

  1. У виданні збережено мову і правопис автора. Виправлено лише явні помилки. Деякі незрозумілі діалектизми, застарілі слова та слова-кізми замінено сучасними українськими еквівалентами. Словацькі та чеські назви переведено із азбуки в латинський шрифт.
  2. СУПЕ – Союз українських пластунів-емігрантів, заснований у Празі 1930 р. Перший голова (командант) – Д. Козицький.
  3. Барничка-Веселяк Петро – один з визначних діячів Пласту на За-карпатті, редактор г. «Скоб».

Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.