Степан Пап: Як я видавав свої праці

Степан Пап – активний член Маріанської конгрегації, Організації українських націоналістів, учасник боїв за Карпатську Україну на Красному полі біля Хуста та останній крайовий комендант Пласту на Закарпатті.

Публікуємо уривки з книги “Степан Пап. Сторінки з історії Закарпаття: Як я видавав мої праці“, що стосуються видання о. Степаном пластових праць та книг.

*    *    *

Першу статейку я написав у другій класі¹  гімназії, її видали в літографічному часописі пластунів СУПЕ в Празі².  Це було веселе оповідання про засідання гуртка “Рисів”. Пізніше в пластових таборах я помагав редагувати пластовий таборовий часопис “Таборит” з такими редакторами, як Василь Ґренджа-Донський, Августин Шерегій-Грім, Євген Шерегій-Орішок, а пізніше я був редактором “Таборитів”, а допомагав мені Петро Барничка-Веселяк³ й інші. Але з цього всього не маю нічого, все пропало під час окупації Карпатської України мадярами в 1939 році.

1.Ведення гуртка” – це моя книжечка, складена в 1937 році, яку видали літографічно учні Мукачівської торговельної академії. Це був пластовий підручник для ведення пластового гуртка. Була це добра книжечка, але також пропала в 1939 році. У 1938 році я написав пояснення пластового закону, назвавши книжечку “Вірлиним летом скоба”. З неї я викладав у першій закарпатській “Лісовій школі”. Рукопис праці також пропав у 1939 році. У 1938 році в місяцях Карпатської України я написав книжечку “Ведення Пласту” – це була добра книжечка з розпрацьованою організаційною схемою Пласту, працями в гуртках, куренях, наповняли праці пластових провідників від гурткових аж до членів Краєвої Пластової Старшини вимогами до пластових іспитів тощо. Рукопис цієї праці також пропав у 1939 році.

2.Молоде життя” – це часопис, місячник, який я почав редагувати і видавати для пластової молоді напередодні Карпатської України. Я був редактором, а Іван Роман був видавцем. Перший номер вийшов в Ужгороді, а дальші номери не вийшли, бо не було можливості видрукувати із-за перетяження одинокої друкарні, перевезеної з Ужгорода до Хуста, яка не встигала видавати важливіші видання. Один примірник цього часопису зберігся в мене.

24. “Пластовий Альманах” – це історія закарпатського Пласту. Написав я цю книгу в 1975 році, щоб увіковічнити не лише працю Пласту на Закарпатті, але особливо – геройську боротьбу і геройську смерть пластунів на Красному полі під Хустом в обороні самостійності Карпатської України. Книга вийшла друком у 1976 році у виданні Юрка Гарастея в Римі, при фінансовій допомозі о. Атанасія Василя Пекаря, ЧСВВ і о. Богдана Волошина, священика в США, – обох колишніх пластунів.

37. “Вірлиним летом Скоба” – це пояснення пластового Закону дуже цікавим способом, оперте на історію і літературу України. У рукописі. Праця розпочата ще в студентських роках, а тепер докінчена чи наново написана.

Примітки:

  1. У виданні збережено мову і правопис автора. Виправлено лише явні помилки. Деякі незрозумілі діалектизми, застарілі слова та слова-кізми замінено сучасними українськими еквівалентами. Словацькі та чеські назви переведено із азбуки в латинський шрифт.
  2. СУПЕ – Союз українських пластунів-емігрантів, заснований у Празі 1930 р. Перший голова (командант) – Д. Козицький.
  3. Барничка-Веселяк Петро – один з визначних діячів Пласту на За-карпатті, редактор г. «Скоб».

*

0 коментарів

Опублікувати коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This