Інж. Григорій Афнер: Організації молоді у східній Франції

Мій обов’язок як ініціятора й керівника руху української молоді в департаментах Мозель і Мерте Мозель подати українському громадянству відомості про працю, яка провадилась серед молоді шкільного й старшого віку.

Спочатку було організовано українську дитячу школу в Кнютанжі (Кнютанж, Нільварж, Гаянж і Альґранж), а трохи пізніше була відкрита школа в Крюсні. У школі в Кнютанжі навчання провадив я і хорунжий Дмитро Яхневич, а в Крюсні тільки я. Шкільних підручників було досить, а до того ще регулярно отримували журнали для дітей і молоді позашкільного віку: “Дзвіночок”, “Вогні” й “На сліді“.

Один із перших активних і безкорисних співпрацівників був п. Борис Винницький. Борис Винницький зорганізував при школі у Кнютанжі дитячий хор. В 1937 році мною був заложений пластовий курінь імені полковника Євгена Коновальця. Куренем опікувалося Спортове Товариство, що складалося з осіб старшого віку. Хоч Спортове Товариство й мало свій статут, насправді воно підтримувалося Українським Національним Клюбом, на чолі якого був я.

На початку 1939 року в пластовому курені було вже біля 100 осіб і курінь мав три сотні — дві хлоп’ячі й одну дівочу. Пластуни мали однострій такий: темно-сині штани, зелена сорочка з кишеньками, пластовий пояс, жовта хусточка на шиї і на голові берет. У дівчат була темно-синя спідничка, а решта одягу — та ж сама. Шкарпетки були однакові для дівчат і хлопців: темно-сірі, а вгорі зелений поясок.

Командантом куреня був Микола Антончак, а сотенними — Євген Юрчак, Володимир Масляк і Марія Манюк. Катерина Бутинська була помічником команданта куреня, а пізніше й Володимир Масляк. Сотню Масляка прийняв Андрій Насінний. Крім самого Кнютанжу та його найближчих околиць найбільші осередки були: в Тукіньє (Мерт-е-Мозель) біля 16 осіб, старша — Марія Манюк, і в Гаґоданжі (Мозель) біля 10 осіб, старша — Емілія Гранат.

Сидять в центрі: Антончак, пор. Івасенко, інж. Афнер, хор. Турчин, Ю. Івасенко. Альгрінген.

Сидять в центрі: Антончак, пор. Івасенко, інж. Афнер, хор. Турчин, Ю. Івасенко. Альгрінген.

Самостійний гурток юначок "Жайворонки" в Ле Като, Франція, 1961

Самостійний гурток юначок “Жайворонки” в Ле Като, Франція, 1961

Пластовий курінь дав великі концерти в таких місцевостях: в Тукіньє, де брали участь пластуни й пластунки, разом біля 50 осіб, в Омекурі — виступало на сцені 66 пластунів і пластунок, в Монделянжі — 65 пластунів і пластунок. Кілька концертів та святочна академія дані в Кнютанжі.

Пластуни мали свій великий, добре організований і гарно вишколений хор, яким керував п. Борис Винницький, і струнну оркестру, яку провадив сл. п. Микола Івасенко, що тільки в 1938 році погодився її організувати.

Джерела:

  1. Альманах 100-ліття Пласту
  2. Українське Слово. — 4.585. — 25.1.1953 р.

*

0 Comments

Submit a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This