Пл. сен. Богуслава Гринів, Гр, народилася 28 травня 1924 року в м. Бучач (Тернопільщина) в сім’ї Стефанії (з Рогозинських) та Михайла Гриніва. Батько — адвокат, доктор права, брав вельми активну участь в українських громадсько-політичних організаціях.

У 1929—1935 рр. навчалася в шестикласній польській школі, опісля протягом 4 років здобувала освіту в Бучацькій гімназії.

У 1934—35 рр. таборувала у пластових оселях, що їх організував КВОММ на Остодорі, а згодом, у 1937—1939 рр., — на Соколі. Її першою виховницею була скавтмастер Дарія Білинська-Навроцька. Ось як Богуслава Гринів писала про свої дитячі та юнацькі роки:

З ідеями Пласту мене познайомила Дарія Навроцька, яка в тридцяті роки, не діставши праці у Львові, викладала руханку в Бучацькій гімназії та проживала в нашому домі. За її намовою батьки посилали мене на оселю в Остодорі і табір на Соколі, перебування там вважаю своїм раннім пластуванням.

У вересні 1939 р. за активну участь в українських громадсько-політичних організаціях батька Богуслави заарештували. Відповідно до постанови Політбюро ЦК ВКП(б) від 05.03.1940 р. у квітні того ж року його розстріляли, про що донька довідалася лише у 1994-му. Не раз говорила:

Я маю двох опікунів: Андрея Шептицького й мого батька. Обидва жили для України. Коли мені трудно, треба прийняти важливе рішення чи заручитися підтримкою у справі, йду в крипту Св. Юра, звертаюся до них. Ви знаєте, мені здається, що вони мені допомагають.

13 квітня 1940 р. Богуславу разом із братом Ігорем та матір’ю Стефанією вивезли в Казахстан. Там працювала спочатку в свинорадгоспі «Красный Казахстан», згодом — рахівницею.

У 1946 р. Богуслава повернулася до Львова. Навчалася на курсах при Торговельній академії, потім у Львівському політехнічному інституті, який закінчила з відзнакою у 1952 році. Після закінчення інституту її скерували в аспірантуру Московського авіаційного інституту. Там у 1965 р. захистила дисертацію і здобула науковий ступінь кандидата технічних наук. Працювала доцентом кафедри нарисної геометрії у Львівському політехнічному інституті аж до виходу на пенсію в 1987 році.

Богуслава Гринів з членкинями куреня "Ті, що греблі рвуть"

Богуслава Гринів з членкинями куреня “Ті, що греблі рвуть”

Коли Пласт почав відроджуватися в Україні, відновила членство в організації, стала членкинею осередку праці УПС станиці Львів, від початку 2000-х тривалий час була його писарем. Спілкування з Богуславою Гринів завжди було чимось особливим — так говорить не один пластун-сеньйор Львова, а член осередку праці УПС (на даний час — консул-керівник Консульства України у Ґданську) пл. сен. Левко Захарчишин, V, якось сказав: «Подруга Богуслава вміла бути мамою для багатьох».

Богуслава Гринів належала до 2 куреня УПС «Ті, що греблі рвуть».

Організувала краєзнавчі подорожі для сеньйорів і пластунів молодшого покоління. На порозі 100-ліття Пласту за її активної участи побачив світ путівник «Вічна Ватра на Личакові» (2007 р.).

2 жовтня 2004 року її відзначено пластовим Орденом Вічного Вогню в сріблі.

Також Богуслава Гринів була членкинею правління доброчинного товариства «Пошук», завданням якого є пошук місць поховань жертв репресій.

Бл. пам. Богуслава Гринів відійшла на Вічну Ватру 30 жовтня 2016 р.

 


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.*

Лого 100-ліття

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.