Гнатківська (в зам. Лебедь) Дарія, дочка о. Омеляна Гнатківського і Олександри, з дому Никорак (псевд. «Ода»). Народилася 22 жовтня 1912 року в с. Смодна біля Косова на Гуцульщині.

Навчалася у Коломиї, де стала членкою Пласту — гурток “Вивірка” 13 куреня ім. О. Завісної. Згодом у Львові належала до 33 куреня ім. Ольги Кобилянської, гурток “Лисичка”. Закінчила гімназію «Рідної школи» у Львові.

Навчалася у Львівській консерваторії.

Членка ОУН від 1930. Зв’язкова Крайової Екзекутиви ОУН Західноукраїнських земель, член бойової розвідувальної групи ОУН під керівництвом Марії Кос (1933–1934).

Заарештована польською поліцією 9 жовтня 1934 за підозрою у причетності до організації вбивства міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького. Дарії Гнатківській та Миколі Лебедю було доручено вивчити звички генерала Пєрацького, скласти точний план його переміщення в районі праці і проживання, розташування вулиць, провулків, дворів, під’їздів будинків того району. Вони досконало виконали своє завдання.

Засуджена на Варшавському процесі (1935–36) до 15 років ув’язнення. Вийшла на волю у вересні 1939. Підпільно проживала у Львові.

29 січня 1944 заарештована ґестапо та перевезена до концтабору Равенсбрюк (Німеччина).

Після війни мешкала у Німеччині, від 1949 року емігрувала з чоловіком Миколою Лебедем до США. Працювала в апараті голови Генерального секретаріяту закордонних справ УГВР. Авторка спогадів «Бачу як сьогодні», «Катруся Зарицька».

Померла 24 лютого 1989 у м. Йонкерс, штат Нью-Йорк. Похована на цвинтарі в Бавнд-Бруку.

Джерела:

  1. Мірчук Петро. Нарис історії ОУН 1920—1939 роки. — К.: Українська Видавнича Спілка, 2007.
  2. Дарія Гнатківська — героїня визвольної боротьби за самостійність України

*

Марковий блок "Підпільної пошти України" зі спецгашенням, присвячений джемборі в Муасон, 1947

Запрошую підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.