П’ясецька Олександра (Нома)

Талановита піаністка, викладач музичних шкіл, громадська діячка.

Народилася Олександра 2 вересня 1909 року в селі Старе Хоросно на Львівщині, у родині о. Олексія П’ясецького і Каміли з Ціхоцьких. П’ятирічною дитиною втратила матір і двох тіток, які загинули на її очах від розриву бомби на початку Першої світової війни. Батько о. Олексій в 1915 р. починає працю канцлера консисторії при митрополиті А. Шептицькому; родина переїжджає до Львова і поселяється в комплексі на Святоюрській горі.

Музично обдарована Олександра з шести років навчалася гри на фортепіано у Вищому музичному інституті ім. Лисенка, у піяністки Марії Криницької, а згодом у композитора Василя Барвінського. Загальну освіту П’ясецька здобула в гімназії сс. Василіянок та гімназії «Рідної Школи». У гімназії вступила до гуртка «Пчілка» 2 куреня ім. Марти Борецької. З переходом до УУСП пластувала в 14 курені «Санітарки» (курінна писарка). Відома як пластунка Нома. 1928 року відбула Обласний табір на Соколі.

У 1937 р. П’ясецька одружується пластуном з Осипом Процишиним, членом УВО та ОУН, і цього ж року молоде подружжя заарештовує польська поліція. В короткому часі Олександру звільняють з-під арешту, а Осипа висилають в концентраційний табір Березу Картузьку. Звідти він повертається невиліковно хворим на туберкульоз і невдовзі помирає. Олександра мужньо перенесла цю особисту трагедію.

За німецької окупації Олександра намагається якнайбільше зробити для української спільноти: викладає в музичній школі, працює концертмейстером. Бере участь у відродженні Пласту, хоча й під іншою назвою — Виховні Спільноти Української Молоді. Проводить пластові табори у Брюховичах та Розлучі, організує мандрівки та сходження на Говерлу.

По Другій світовій війні П’ясецька є активним організатором Львівських музичних шкіл, де працює викладачем. У класі Олександри П’ясецької виховалась ціла плеяда талановитих піаністів — українських патріотів.

Померла у Львові 12 червня 1998 року, похована на Янівському цвинтарі.

П’ясецька Олександра (Нома)

П’ясецька Олександра (Нома)

П’ясецька Олександра (Нома)

П’ясецька Олександра (Нома)

Фото: Андрій Котлярчук, Львів

*

0 коментарів

Підтримати 100 Кроків

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Filter by Categories
1910ті
1920ті
1930ті
1940ві
1950ті
1960ті
1970ті
1980ті
1990ті
2000ні
30 років Пласту в Україні
30Польща
70США
анонс
балачка
бібліотека
біографії
блог
важливе
виховництво
Відеоматеріали
Вічна Ватра
Джемборі 2019
Звук
ЗМІ
історія
курені
медіа
Начальний Пластун
новини
осередки
Персоналії
Подертий черевик
символіка
Сірий Лев
табори
Улади
УПН
УПС
УПЮ
УСП
цього дня
Часівник

Реклама

Запрошую тебе підписатися

Час від часу ми готуємо підбірку найкращих матеріалів і будемо раді поділитися

Чудово! Ми надіслали лсиста на вказану пошту, його треба відкрити і підтвердити підписку.

Pin It on Pinterest

Share This