Лежогубська Ірина-Олена, членка перших пластових гуртків

Ірина-Олена Лежогубська

Ірина-Олена Лежогубська (19 липня 1894 – 20 листопада 1984) – пластунка, членка перших пластових гуртків при гімназії сс. Василіянок. Педагог-філолог.

Народилася в с. Перегноїв біля Глинян у сім’ї о. Теодозія та Стефанії з Петрасевичів Лежогубських.

Навчалася у гімназії сс. Василіянок, де належала до щойно заснованого пластового відділу (матуру склала у 1914 р.), була слухачкою філософського відділу Львівського університету. У 1924 р. в Кракові одержала диплом з правом викладання української мови в середніх школах, а 1926 р. у Варшаві — диплом з правом викладання німецької мови.

Працювала вчителем одночасно у кількох закладах: в учительській семінарії сс. Василіянок (1922 — 1925), була керівником трирічної фахової школи «Труд» (1930 — 1931), а найдовше — у Торговельній школі товариства «Просвіта» у Львові (1918 — 1935). Це була єдина україномовна коедукаційна торговельна школа на всю Галичину, яка готувала фахівців у галузі торгівлі, банківської сфери, вишколювала бухгалтерів та кооператорів. Ірина Лежогубська не тільки ґрунтовно і кваліфіковано передавала свої знання учням, а й опікувалася слабшими, у вільний від офіційних занять час допомагала їм в освоєнні предметів, у яких вони відставали. Перед дирекцією клопоталася про звільнення бідних студентів від оплати за навчання.

У воєнний і післявоєнний час, аж до виходу на пенсію, була викладачем німецької мови у Львівському медінституті. У 1946 — 1947 рр. опікувалася невеликим групами полонених німецьких вояків, які працювали у Львові на виробничих підприємствах, знайомила їх з надбаннями української культури.

Похована в родинному гробівці о. Теодозія Лежогубського.

Автор: пл. сен. Роман Риф’як

Джерело: Вічна Ватра на Личакові… – Львів: ЗУКЦ, 2007. – с. 33.


Найкращий лайк – це 20 гривень 🙂

Завдяки вашим пожертвам наш проект розвиватиметься далі, публікуватиме більше статей, архівних матеріалів та репортажів з історії Пласту та українського молодіжного руху.
*